שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פרשנות: דרמה ללבייב, לא למשק

גם אם אפריקה ישראל תגיע למצב של קריסה, הדבר אינו צפוי לפגוע במשק

סיון איזסקו 23:2929.08.09

לב לבייב הוא איש עסקים עם כבוד. הכבוד הוא הדבר שמנע ממנו לדבר בפומבי על הקשיים שאפריקה ישראל היתה מצויה בהם בשנה וחצי האחרונות, ולגבש הסדר לפני שהמצב נהיה קטסטרופלי. כעת, לאחר שסמי ועידן עופר שנתפסים כטייקונים החזקים במשק כבר פנו אל הנושים של צים בבקשה לפריסת חובות - מחסום הבושה נשבר, וללבייב קל היום הרבה יותר לפנות גם הוא אל נושיו.

 

ייתכן שאם היה לבייב בא אל הנושים כבר לפני שנה, כשמצבה של אפריקה היה פחות גרוע, הוא היה מצליח להגיע עמם להסכמים טובים יותר לפריסת החובות מאלו שהוא ישיג היום. ההון העצמי של אפריקה כיום נמוך, את הנכסים האיכותיים והמניבים היא כבר מכרה, הבנקים בארצות הברית מאיימים לחלט נכסים, שיעור ההשכרות בפרויקט הדגל של החברה - קניון Mall of Russia ברוסיה - עומד על כ־30% בלבד, ואין ודאות בנוגע למועד פתיחתו. במצב זה יהיה לאפריקה הרבה יותר קשה לשכנע את המשקיעים שאם הם רק ימתינו קצת, הם יזכו לראות את כספם בחזרה.

 

למרות כל זאת, גם אם תגיע אפריקה ישראל למצב של קריסה, הדבר אינו צפוי לפגוע במשק. אפריקה היא בעיקרה חברת אחזקות שמחזיקה בחברות שמנהלות פעילויות עצמאיות. על כן, אם בסופו של דבר החברה לא תצליח להגיע להסדר עם נושיה, מי שיספגו את מחיר הנפילה יהיו בראש ובראשונה בעל השליטה לב לבייב, וכמובן גם בעלי איגרות החוב והבנקים המממנים את פעילות החברה.

 

בתרחיש קיצון שכזה, שבו אפריקה לא מצליחה להגיע להסדר עם נושיה ומגיעה לפירוק, החברות־הבנות שלה, ובהן אפריקה מגוריםשבונה דירות למגורים בישראל, אפריקה בית השקעות, אפריקה נכסיםו אפריקה תעשיות -יוכלו להמשיך להתקיים בזכות עצמן. הדבר היחיד שעשוי להשתנות בהן הוא מבנה הבעלות. בכל מקרה, אם זה יקרה, לא צפויים פיטורים המוניים, וגם מצבם של רוכשי הדירות של אפריקה מגורים, ספקים או לקוחות אחרים של החברות־הבנות האחרות אינם אמורים להיות מושפעים באופן דרמטי.

 

לב לבייב מחזיק ב־75% ממניות אפריקה ישראל, וכל מניותיו משועבדות לבנקים. 41% מהון המניות של אפריקה ישראל שעבד לבייב לבנק הפועלים, ואת היתר הוא לבנקים אחרים. הסדר חוב במקרה של אפריקה עשוי להיות אחד המורכבים שנראו במשק אי פעם - אינטרסים מנוגדים יהיו לא רק בין בעלי המניות לבעלי איגרות החוב והבנקים, אלא גם בתוך כל קבוצה וקבוצה. על כן, הסדר מסוג זה עלול לארוך חודשים ארוכים עד שיתגבש פתרון מוסכם, אם בכלל.

 

בסופו של דבר, הכתובת היתה על הקיר. לאחר אזהרת הרווח האחרונה של אפריקה, פורסם ב"כלכליסט" כי היא נסחרת בשווי הגבוה פי שלושה מההון העצמי שאותו היא צפויה להציג מחר בדו"חותיה. מרבית האנליסטים שמסקרים את החברה המליצו בחודשים האחרונים למכור את מניות אפריקה ישראל, ונקבו במחיר יעד של 35 שקל, הנמוך בכ־50% ממחיר המניה בשוק. האנליסט יובל בן זאב מבית ההשקעות כלל פיננסים חזר וכתב בסקירותיו כי על פי המודל הסחיר, שווייה של אפריקה הוא אפס. המשקיעים, משום מה, החליטו הפעם לא להקשיב. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x