$
שווקי חו"ל

מייסד אתר JDate עובר לתפוחי אדמה

פימי אגרו קלינטק בראשות אלון כרמל הגישה תשקיף לרישום למסחר בארה"ב, במטרה להשיג השקעה של 4 מיליון דולר מקרנות פנסיה מקומיות. את דו"חות החברה מעטרת הערת עסק חי

עומרי כהן 07:2706.08.09

היזם ואיש העסקים אלון כרמל, שיחד עם שותפו ג'ו (יואב) שפירא הביא לעולם את בשורת אתרי ההיכרויות באינטרנט, חוזר לוול סטריט עם בשורה חדשה. בימים אלה מנסה כרמל לשווק למשקיעים מוסדיים בארצות הברית את חברת הסטארט־אפ הישראלית שבראשה הוא עומד - פימי אגרו קלינטק - שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה לטיפול בפירות וירקות אחרי הקטיף באמצעות חומרים ידידותיים לסביבה.

 

פימי, שהוקמה ב־2004 על ידי נמרוד בן יהודה ואיתן שמואלי, הגישה השבוע תשקיף לרשות ניירות ערך האמריקאית לצורך רישום מניותיה למסחר מעבר לדלפק בארה"ב ברשימת הבולטין בורד - זירת מסחר המיועדת לחברות קטנות במיוחד, שאינן עומדות בתנאי הסף של נאסד"ק ושל בורסת ניו יורק.

 

הרישום למסחר לא ילווה בהנפקת מניות חדשות של פימי, אלא במכירה מצומצמת של עד 6.3% מהמניות שבידי הבעלים הקיימים תמורת 548 אלף דולר ולפי שווי חברה של 8.7 מיליון דולר. הרישום למסחר בארה"ב נועד לעודד גופים מוסדיים אמריקאיים לבצע השקעות פרטיות בחברה, ולכן המהלך כולו כולל מכירה מצומצמת של מניות - שנועדה ליצור בסיס מינימלי למסחר.

 

בן יהודה ושמואלי הקימו את פימי מתוך חזון של פיתוח פתרונות אורגניים וידידותיים לסביבה, שיהוו אלטרנטיבה לחומרים הכימיים שבהם מטפלים כיום בפירות וירקות המאוחסנים בחדרי קירור לאחר הקטיף. הטכנולוגיה שפיתחה החברה מבוססת על מערכת להתזת מי חמצן מיוצבים ושמירה על רמה אופטימלית של לחות בחדרי האחסון והקירור. הטכנולוגיה מוגנת בפטנט רשום ומיועדת לאחסון ארוך טווח, בעיקר של תפוחי אדמה ושל הזרעים שלהם.

 

פימי נמצאת עדיין בשלביה הראשוניים. את הרבעון הראשון של 2009 היא סיימה עם הכנסות של 9,300 דולר בלבד, אחרי שב־2008 כולה הציגה הכנסות של 105 אלף דולר. החברה מציינת, כי עיקר הכנסותיה צפוי להירשם בין אוקטובר ליוני בכל שנה - התקופה שבה מאוחסנים תפוחי האדמה בחצי כדור הארץ הצפוני. ב־2008 נמכר ציוד לניסויים בטכנולוגיה של החברה בבריטניה, בגרמניה ובאוקראינה, ובחברה מצפים להכנסות משמעותיות החל מיולי 2010. פימי מציינת כי גידול תפוחי האדמה בעולם עלה בין 1991 ל־2007 ב־21%, לרמה של 325.3 מיליון טונות. על פי נתוני 2007, עיקר הגידול התבצע בסין (72 מיליון טונות), ברוסיה (37 מיליון טונות) ובהודו (26 מיליון טונות).

 

ההכנסות המצומקות יצרו לפימי הפסד של 219 אלף דולר ברבעון הראשון של 2009. בסוף חודש יוני היו בקופתה המצומקת מזומנים בהיקף של 155 אלף דולר בלבד, וזאת אחרי גיוס של 359 אלף דולר במהלך הרבעון השני.

אלון כרמל אלון כרמל צילום: אביגיל עוזי

 

בתשקיף מציינת החברה, כי לצורך פעילותה השוטפת בתחומי המו"פ והמכירות עד סוף 2010 היא תידרש להון נוסף בהיקף של 2.2 מיליון דולר. עוד נכתב כי החברה מנהלת כיום מגעים עם גופים מוסדיים בארה"ב להשקעה של 3.3 מיליון דולר במהלך 2009. אבל עד שזה יקרה, היא זוכה בינתיים לאזהרת עסק חי מרואי החשבון שלה - משרד פאהן קנה גראנט תורנטון.

 

ד"ר הילדה גוטמן וז'אק ברארו, מנהלי חברת גיוס ההשקעות ספארק קיק אוף אינווסטמנטס, אמרו ל"כלכליסט" כי למעשה קרנות פנסיה אמריקאיות כבר חתמו על מזכר הבנות להשקעה של 4 מיליון דולר בפימי, וכי ההשקעה עצמה תתבצע לאחר השלמת הרישום למסחר בוול סטריט.

 

עד כה התבססה פימי על גיוס ממשקיעים פרטיים. אלון כרמל, למשל, הצטרף לחברה בנובמבר 2005 בהשקעה משותפת עם קרן JNS קפיטל של 900 אלף דולר תמורת 36.3% מהמניות, ובשנה האחרונה הוא משמש בתפקיד יו"ר הדירקטוריון. לשני המייסדים, בן יהודה ושמואלי, אחזקות של 21.5% ו־12% מהחברה בהתאמה.

 

כרמל ושפירא מוכרים בבורסה של תל אביב כיזמים שהנפיקו את חברת וידאומטריקס שקרסה. אבל בשוק ההון העולמי המוניטין שלהם טוב בהרבה. ב־1997 הם הקימו את אתר ההיכרויות למגזר היהודי בארה"ב,

JDate.com, ובתוך שנתיים הצליחו לרכוש גם את אתר ההיכרויות האמריקאי AmericanSingles.com.

 

בשנת 2000 הונפקה חברת ניהול האתרים שלהם, שנקראה אז מאץ' נט, בבורסת פרנקפורט, והחלה במסע רכישות להגדלת מספר האתרים שהיא מנהלת. שש שנים לאחר מכן נרשמה החברה למסחר גם בארה"ב ושינתה את שמה לספארק נטוורקס. במשך השנים הספיקו השנים למכור חלק ניכר מאחזקתם, וכיום הם כבר אינם מעורבים בחברה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x