שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מנהלי ההסדר נגד הקמת מסלקת מידע פנסיונית בנקאית

"הקמת מסלקה בנקאית היא מיותרת ותביא לגלגול עלויות נוספות על הציבור" טוען מאיר אוזן, יו"ר פורום מנהלי ההסדרים הפנסיונים

רחלי בינדמן 11:1215.06.09

"הקמת מסלקה פנסיונית בנקאית היא מיותרת ותביא לגלגול עלויות נוספות על הציבור", כך טוענים היום בפורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים בעקבות פנייה שקיבלו מאגף שוק ההון באוצר, לקבלת חוות דעת של הפורום למהלך זה.

 

לטענת הפורום, הקמת המסלקה היא מוקדמת מידי והיא בבחינת "רתימת

העגלה לפני הסוסים". במכתב שהוציא הפורום לאגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, טוען הפורום כי כבר כיום קיימת סליקה פנסיונית שעובדת בצורה מיטבית בסוכנויות ניהול ההסדרים וכי הקמת מסלקה חדשה כעת תטיל עלויות על העמיתים.

 

מנהלי ההסדר חוששים מתחרות

 

אגף שוק ההון באוצר מקדם בימים אלו הקמה של מסלקה פנסיונית שמטרתה לסייע לבנקים לעמוד בקשר מול היצרנים הפנסיונים (חברות הביטוח, קופות הגמל וקרנות הפנסיה) בעת מתן יעוץ פנסיוני ללקוחותיהם. הבנקים נתקלים בימים אלו בקשיים מול היצרנים בקבלת מידע ובהעברת הכספים ממוצר למוצר לנוכח העדרה של מסלקה פנסיונית. האגף מוביל הקמת מסלקה פנסיונית להעברת מידע בין כל הגופים השונים בשוק הפנסיוני, בנקים, יצרנים וסוכני ביטוח באמצעות חברה בבעלות משותפת של הבנקים, סוכני הביטוח והיצרנים. מנהלי ההסדרים חוששים מטבע הדברים ממהלך שכזה שצפוי לחזק את כוחם של הבנקים ואת יכולתם להעניק יעוץ שעשוי להתפס כמתחרה בשירות של מנהלי ההסדר.

  

באותו מכתב טוען מאיר אוזן, יו"ר פורום מנהלי הסדרים פנסיוניים כי לצורך פעילותה של מסלקה פנסיונית, קיים הכרח בקיומה של "שפת שוק אחידה" באמצעות פרוטוקול דיווח אחיד. לדברי אוזן, הליך זה מצוי בשלבי גיבוש ראשוניים ביותר על-ידי השחקנים השונים בענף וגם לכשיושלם, יהיה צורך להתנסות בו במשך תקופה ארוכה במהלכה יותאם לצרכי המשתמשים ויוטמע אצלם. "עד אז, לא ניתן לקדם ולאפיין את המסלקת הפנסיונית", אומר אוזן.

 

"לא ניתן להצביע על קשיי שוק ספציפיים"

 

לדברי אוזן, להחלטה על הקמת מסלקה פנסיונית יש משקל רב, זאת לנוכח העובדה כי לא ניתן להצביע כיום על כשלי שוק ספציפיים בתחום הסליקה וכי תחום זה מתנהל באופן ראוי על-ידי מנהלי ההסדרים הפנסיוניים. לדבריו, הכשל הקיים כיום הוא בעיקר בדברים הקשורים לבקרות של היצרנים על מוצריהם והעברת המידע לצדדים שלישיים. אוזן אומר כי שני נושאים אלה יטופלו ע"י ישום פרוטוקול הדיווח האחיד. כמו כן, המסלקה הבנקאית תוסיף עלויות נוספות שיוטלו על "השחקנים" בענף הפנסיוני באופן ש"יגולגל" בסופו של דבר על ציבור הלקוחות.

  

בנוסף, מסתייג הפורום מהמתכונת המוצעת של הקמת המסלקה הפנסיונית הבנקאית. "קיימת אבחנה מהותית בין מערכת הסליקה הפנסיונית למערכת הסליקה הבנקאית. המערכת הבנקאית מונה מספר מוגבל של יצרנים וציבור משתמשים הומוגני. לעומת זאת, במערכת הפנסיונית קיימת שונות מהותית בין שני סוגים של משתמשי קצה: פוליסות של פרטים לעומת פוליסות מנהלים, קיים גורם ביניים המרכז את הפעילות מטעם המשתמשים (סוכנים ויועצים) וקיים מגוון של יצרנים שמספרם עולה על פי עשרה ויותר ממספר היצרנים הבנקאיים", מסביר אוזן. "בנסיבות אלה, הפתרונות אינם בהכרח הפתרונות המתאימים לשוק הבנקאי. הפורום סבור כי ריכוז עוצמה בידי גורם אחד בתחום הסליקה הפנסיונית, אינו עולה בקנה אחד עם טובת כלל השחקנים בענף ועם טובת משתמשי הקצה (הלקוחות) ויביא לסרבול, היעדר תמריץ לפיתוח המוצר וייקור משמעותי של הליכי הסליקה, תוך פגיעה מהותית בלקוחות".

  

"יתר על כן, בהתייחס לאינטרס של המערכת הבנקאית ושל הגופים המוסדיים המובילים, כמו גם להתפתחויות בנושא הפרוטוקול האחיד, יש להניח שהשליטה על מערכות הסליקה הפנסיונית יובילו לתופעה של הכתבת מוצרים פשוטים ובסיסיים שמידת התאמתם למערכת הסליקה חשובה לא פחות ממידת התאמתם ללקוח", מוסיף אוזן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x