$
בורסת ת"א

טבע תשלים השבוע את רכישת באר תמורת 7.4 מיליארד דולר

אתמול קיבלה טבע את כל האישורים הרגולטורים לעסקה. בשלב מאוחר יותר לאחר השלמת העסקה, צפויה טבע לעדכן את תוכניתה האסטרטגית ל-5 שנים הקרובות - באופן שיכלול שדרוג כלפי מעלה

תומר קורנפלד 12:1120.12.08

חברת טבע תשלים ביום שלישי הקרוב הבא את רכישת חברת התרופות באר תמורת 7.4 מיליארד דולר.

 

אתמול הודיעה טבע כי קיבלה את כל האישורים מהרגולטור האמריקאי והאירופי לרכישה - צעד שסולל את הדרך להשלמת הרכישה. בשלב מאוחר יותר לאחר השלמת העסקה, צפויה טבע לעדכן את תוכניתה האסטרטגית ל-5 שנים הקרובות - באופן שיכלול שדרוג כלפי מעלה.

 

שלמה ינאי, מנכ"ל טבע שלמה ינאי, מנכ"ל טבע צילום: טל שחר
תוכניתה המקורית של טבע עומדת על הכנסות של 20 מיליארד דולר ורווח נקי של 4 מיליארד דולר עד שנת 2012. אולם, טבע ציינה כי תוכנית זו אינה כוללת רכישות גדולות בהיקף כמו של באר - ולכן אמרה שבכוונתה לעדכן את התוכנית עם השלמת הרכישה.

 

השלמת העסקה לרכישת באר הותנתה על ידי הרגולטורים בארה"ב ובאירופה במכירת מספר מוצרים שבהם יש לטבע ולבאר מוצרים חופפים ששילובם יחדיו לאחר הרכישה פוגע בתחרות.

 

בשוק האמריקאי נדרשות טבע ובאר למכור 16 מוצרים בעלי מכירות שנתיות של כ-60 מיליון דולר וכמו כן למכור 13 תרופות גנריות הנמצאות בשלבי פיתוח. לפני כחודש הסכימה טבע למכור את סל התרופות האלו לחברת התרופות הגנרית ווטסון תמורת 36 מיליון דולר.

 

בשוק האירופי נדרשות טבע ובאר למכור 17 מוצרים שבהם ישנה חפיפה בין טבע לבאר. מבין התרופות, 15 מתוכן הן תרופה לסרטן הנמכרות בצ'כיה, הונגריה, פולין סלובקיה וסלובניה ועוד. שתי התרופות הנוספות הן תרופות אחרות הנמכרות בפולין.

 

לאחר הרכישה, טבע מתכננת לגייס אג"ח לטווח ארוך שעל פי הערכות מדובר בכ-2 מיליארד דולר. בתחילת דצמבר פרסמה טבע תשקיף מדף לגיוס אג"ח אולם טבע לא ציינה את היקפו. בסוף השבוע סוכנות הדירוג S&P דירגה את האג"ח שבכוונתה של טבע לגייס בדירוג BBB+ שמשמעותו יכולת החזר גבוהה של החוב. כיוון שטבע מוגדרת כ"מנפיקה מוכרת" – טבע עדיין אינה מחויבת לפרסם את היקף הגיוס. אולם, סביר להניח שהגיוס נועד להחליף את הלוואת הגישור שנטלה בהיקף של 1.75 מיליארד דולר מבנק הפועלים ומבנק לאומי - באג"ח לטווח ארוך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x