שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

שביתה בבורסה: המסחר בוטל

הבורסה בתל אביב הושבתה על ידי העובדים, במחאה על כך שמנכ"לית הבורסה טסה לחו"ל והפסיקה עמם את המשא ומתן. גורם בהנהלת הבורסה: "זהו ניצול ציני של שהיית המנכ"לית בחו"ל"

גולן חזני ומיקי פלד 08:1301.07.08

שוב שביתה בבורסה לניירות ערך בתל אביב: יום המסחר בוטל היום (ג') על ידי עובדי הבורסה, במחאה על כך שמנכ"לית הבורסה, אסתר לבנון, הפסיקה עמם את המו"מ וטסה לחו"ל.

 

"כנראה שהיא לא רצינית, ובהנהלה לא מוכנים ולא רוצים לסיים את הטיפול בנושא", אמרו דוברי העובדים. זהו

היום השני בתוך שבועיים שבו לא ייערך מסחר בבורסה.

 

מזכיר הסתדרות המעו"ף במרחב תל אביב של ההסתדרות, עמיר שפטל, אמר לכלכליסט, כי הסיבה לעיצומים היא "משיכת רגליים וחוסר תום לב של ההנהלה בניהול המשא-ומתן".

 

לדבריו, הנהלת הבורסה הודיעה לעובדים בדיונים בין הצדדים, כי בכל הנוגע לנושאים כמו תוספות שכר, השיחות ייעשו רק מול יו"ר ההסתדרות עצמו, עופר עיני. זאת, למרות סיכום שהושג בנוכחות עיני לפני כחודש, בו נקבע כי רק במקרה של אי-הסכמות מהותיות בין הצדדים יעורב עיני במו"מ. לדברי שפטל, דרישה שכזו משוללת יסוד, שכן היא מרוקנת מתוכן את כל מוסד ועד העובדים.

 

לפני כחודשיים וחצי נקטו עובדי הבורסה עיצומים, ובעקבות כך המסחר הסתיים בצהריים במשך כשבועיים. לפני כעשרה ימים השביתו העובדים את הבורסה שוב, הפעם ליום אחד.

  

לאחר מכן החליטו העובדים לאפשר למנכ"ל הבורסה, אסתר לבנון, לנסות ולפתור את הסכסוך בעניין דרישתם להכניס את 80 עובדי החוץ ומיקור החוץ בבורסה למסגרת ההסכם הקיבוצי.  

 

בחודש האחרון התנהל משא ומתן בין הצדדים. ההנהלה התנגדה תחילה לדרישות הוועד, אך בהמשך חלה התקרבות בין הצדדים, במיוחד לאחר התערבותו של יו"ר ההסתדרות, שבאה בעקבות השיבוש המשמעותי הקודם של המסחר בתחילת אפריל.

  

מהבורסה נמסר בתגובה: "הנהלת הבורסה נדהמה הבוקר מצעדם הפראי של העובדים. העובדים החליטו על צעדם, תוך ניצול העובדה שהמנכ"לית טסה לשלושה ימים לניו יורק כדי לחתום על הסכם שיתוף פעולה עם הבורסה של ניו יורק וכדי להופיע היום (ג') בפני 120 משקיעים אמריקניים, המעוניינים להשקיע ב-ETF על תא 25. מנכ"לית הבורסה הודיעה, כי אם לא יוסר מיידית איום השביתה היא תשוב מייד ארצה ותיאלץ לבטל את הפגישות עם המשקיעים שהגיעו מרחבי ארה"ב".

 

עוד נמסר, כי "הדיונים עם עובדי הבורסה מתקיימים על פי "מתווה עיני" שסוכם עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בדיון משותף עם הנהלת הבורסה והעובדים. מתווה עיני וסיכומיו הועברו על ידי יועצה המשפטי של הבורסה, עו"ד נחום פינברג, ככתבם וכלשונם לעובדים להערותיהם והתקיימו כבר ישיבות משותפות של עורכי הדיו משני הצדדים.

 

במהלך השבועיים האחרונים מתקיים מו"מ אינטנסיבי עם העובדים. את המו"מ מנהל הצוות הבכיר של הנהלת הבורסה ובראשו סמנכ"ל הבורסה, יוני שמש, בידיו הופקדו כל הסמכויות לניהול המו"מ ולהסכם עם העובדים".

 

דובר הבורסה הוסיף, כי "פעולות העובדים, שאין להן אח ורע בבורסות בעולם, משמעותן נזק בלתי הפיך למעמדה של הבורסה בתל אביב. שיתופי פעולה, אשר הושגו במאמצים רבים, ומשקיעים זרים, אשר השתכנעו מחוסנה של הבורסה, מגלים, כי צוות עובדים המולך שולל על ידי נציגיו שיכורי הכוח מוליך אותם ואת הבורסה להרס ממנו יהיה קשה להשתקם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x