$
פרסום ושיווק

הקניונים ייפתחו, טרם נקבע תחת איזה מגבלות

קבינט הקורונה החליט להקדים את פתיחת המסחר ללא הצגת תו ירוק, כפי שרצו נציגי הענף. הקניונים ייפתחו לפי מגבלות שטרם נקבעו

אורנה יפת 20:3115.02.21

קבינט הקורונה החליט על פתיחת המשק ובהחזרת הפעילות של ענפי המסחר והקניונים בהתאם למתווה של תו סגול, ולא תו ירוק. את הבשורה קיבלו בענף המסחר בשמחה, לאחר שאלה הודיעו אתמול כי לפי הפיילוט שערכו בשלושה קניונים בסוף השבוע שעבר, לא ניתן ליישם את התו הירוק בענף.

 

 

לדברי הנציגים, לקוחות שלא התחסנו עברו את אנשי האבטחה בקניון בתואנה שהם הולכים לסופרמרקט או לרשתות הפארם בקניון. במצב זה שום שומר לא יכול לוודא שאחרי הקניות בסופרמרקט הם לא יעברו לחנויות אחרות בקניון.

 

כעת יצטרכו מקבלי ההחלטות לדון, כך מסתמן, על מהות התו הסגול, שככל הנראה יהיה דומה לתו הסגול הקודם, ולקבוע אילו מגבלות הוא יחיל על מבקרי

הקניונים, מרכזי הקניות הפתוחים וחנויות הרחוב.

 

"התו הירוק נכשל במבחן המציאות", הודיע פורום ראשי המסחר, שמנוהל על ידי שחר תורג’מן, יו”ר קבוצת בריל. "לא ניתן לעשות איפה ואיפה בין חנות ברחוב לבין חנות בקניון. דין חנות בקניון כדין קופת חולים, כדין משרדי ממשלה, כדין בנקים, כדין משרדי דואר".

 

תורג'מן הצהיר בסוף השבוע כי איבד שליטה על השוכרים לאחר מתקפת השוטרים ביום חמישי על שלושת הקניונים שנפתחו: ביג בת ים, הקניון הגדול בפתח תקווה וביג כרמיאל. לאחר שהגיעו עשרות שוטרים ונתנו קנסות ואזהרות, ובאחד המקרים אף זימנו את מנהלת חנות המשביר לצרכן ואת הנהלת קניון פתח תקווה לשימוע, הוחלט בהתאגדות המסחר כי כל שוכר יעשה כראות עיניו, והפסיקו להודיע באילו קניונים ייפתחו החנויות, כדי למנוע הגעה של פקחים ושוטרים. אך גם זה לא מנע הגעה של המשטרה, שעוד אתמול נתנה קנסות לחנויות לא חיוניות שפתחו את שעריהן.

 

"ביום ראשון היה שיא במספר הקנסות שקיבלתי", אמר בעל רשת קמעונאית שניסה לפתוח עשרות חנויות. "קיבלתי דו"חות בכל הסניפים. בהתחלה היו נותנים התראות והיום זה כבר בלי התראות. קיבלתי אתמול שני דו"חות של 10,000 שקל כל אחד. סגרו לי עשר חנויות, למרות שאני עובד בטייק אווי ולא מכניס אנשים לחנות".

הקניון הגדול בפתח תקווה שנפתח לפני האישור. השוכרים קיבלו קנסות הקניון הגדול בפתח תקווה שנפתח לפני האישור. השוכרים קיבלו קנסות צילום: יאיר שגיא

 

התאגדות המסחר הגישה בשבוע שעבר התראה לפני עתירה לבג"ץ למשרד לביטחון פנים, באמצעות עו"ד עמית גרוס וירון טיקוצקי, בטענה לאכיפה בררנית של המשטרה. בידי ההתאגדות תמונות של חנויות הפתוחות במגזר החרדי באין מפריע. נראה כי עד שהמשרד ישיב לקמעונאים, הממשלה כבר תפתח את המסחר והעתירה תתייתר, אך השוכרים מתכוונים לפנות לבית המשפט לביטול הקנסות.

 

"במסגרת הבקשות לביטולים לדו"חות נטען לאכיפה בררנית בהליך משפטי פרטני ולא דרך בג"ץ", אומר עו"ד גרוס, המייצג את השוכרים. "פנינו לתנועה לחופש המידע שתספק לנו כל מידע רלבנטי לגבי אכיפה, קנסות, מקומות שהשוטרים נתנו קנסות וכאלה שלא נתנו קנסות ונתונים נוספים. נרכז את כל הקנסות ונפנה בשם השוכרים בהתאגדות רשתות המסחר וההסעדה בבקשה לביטול הקנסות. בימים האחרונים קיבלו השוכרים עשרות דו"חות, כל אחד בגובה 5,000 שקל".

 

פורום ראשי המסחר בישראל: "לאחר 190 ימי סגר וסבל כולנו תקווה שהגיע הקץ לשימוש בסגר ככלי לסגירת המסחר, על מנת לייצר מצג שווא כפתרון לתחלואי הקורונה. עולם המסחר הפך לקורבן הראשי של משבר הקורונה ואנו שבעי רצון מהעובדה שהממשלה אימצה את התו השפוי שהצענו ופתיחה כללית לפי כללי התו הסגול כפי שדרשו גנץ ופרקש. נמשיך לעשות את המקסימום ונוכיח שהמסחר לא מדבק ומתנהל טוב יותר מכל קטגוריה אחרת. אנו קוראים לציבור הלקוחות להגיע לחנויות, לצרוך כחול-לבן, ללכת להתחסן ולשמור על הבריאות".

x