$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

פשרה בתעריף חבילות הספורט: סלקום TV תעניק הטבות בכ-2 מיליון שקל לאלפי לקוחות

מדובר בבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה על ידי לקוח שטען כי סלקום TV גבתה מלקוחות שמתחברים ומתנתקים מחבילות הספורט תשלום גבוה יותר מהתשלום היחסי לפי מספר הימים שבו הם צרכו את השירות

בית משפט מחוזי מרכז אישר השבוע הסדר פשרה במסגרתו תעניק סלקום הטבות בסך של כ-2 מיליון שקל לפחות לאחר שנטען כנגדה במסגרת תביעה ייצוגית כי גבתה תשלום ביתר מלקוחות סלקום TV על חבילות ספורט. הסדר הפשרה רלוונטי לכ-71 אלף מלקוחות סלקום TV בהווה ובעבר. יצוין כי אף צד לא הודה בטענות כנגדו.

 

 

 

מדובר בבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה על ידי לקוח החברה בשנת 2018 העוסקת בטענה לגביית תשלום ביתר על חבילות הספורט שביצעה סלקום בעבר.

 

ביסוד הבקשה עמדה הטענה כי סלקום גבתה מלקוחות שמתחברים ומתנתקים מחבילות הספורט תשלום גבוה יותר מהתשלום היחסי לפי מספר הימים שבו הם צרכו את השירות. כך למשל, נטען, כי חבילת ערוצי צ'רלטון שווקה במחיר של 67 שקל לחודש ו-13 שקל ליום ולכן אם התחברת שבוע לפני סוף מחזור החיוב שלך, החיוב חושב לפי העריף היומי הגבוה ומכיוון שזה חצה את תקרת החיוב החודשית חויבת ב- 67 שקלים, וזאת למרות שהיית מנוי על החבילה רק שבוע (אם אותו לקוח היה מתחבר לחבילת הספורט בתחילת מחזור החיוב שלו בסלקום הוא עדין היה משלם 67 שקלים על כל החודש).

 

בדומה לכך, נטען, אם במקרה לקוח התנתק מהחבילה שבוע לאחר שהחל מחזור החיוב שלו בסלקום הוא נדרש לשלם 67 שקלים למרות שצרך את השירות רק כשבוע.

 

בבקשת האישור שהוגשה על ידי עוה"ד יוני בן סימון וגלית דליות נטען ששיטת החיוב מהווה הפרה של סעיפים בחוק הגנת הצרכן המחייבים תשלום של התמורה היחסית לפי מספר ימים בלבד על השירות שאותו צרך הצרכן.

 

 

סלקום TV סלקום TV

 

מנגד, סלקום ביקשה לדחות הבקשה וטענה כי היא פועלת כדין. החברה טענה כי התכלית העומדת במתכונת התקשרות זו באה למנוע שימוש לא הוגן של צרכנים בזכות להתחבר לחבילות הספורט באופן המסכל את שיטת התמחור שלהן. כך למשל, היא באה למנוע מצב שבו אדם המתעניין באירוע ספורט ספציפי ופופולארי שזכויות השידור שלו יקרות מאוד, יצטרף לחבילת הספורט הרלוונטית ליום אחד במהלכו משודר אותו אירוע ספורט. זאת, בעלות זניחה של שקלים בודדים.

 

סלקום טענה כי אם התנהלות אופורטוניסטית כזו של לקוח אחד, תעותק ותשוכפל על ידי צרכנים רבים, זה יפגע במודל התמחור של סלקום ויסכל כליל את היכולת שלה לרכוש תכני ספורט יקרים ומבוקשים. עוד טענה כי המידע אודות התעריף היומי ותקרת החיוב החודשי לא נסתר מהלקוחות והודגש בפניהם באופן בולט ובשפה פשוטה.

 

הצדדים הגיעו כאמור להסכמות. במסגרת הסכם הפשרה שאושר על ידי השופטת הדס עובדיה הוסכם כי סלקום תיתן הטבות לחברי הקבוצה בשווי של כ- 2 מיליון שקל שמרביתן יינתנו על דרך של פתיחת חבילות הספורט למשך חודש שלם ללא עלות לאותם לקוחות חברי קבוצה זכאים על ן שיטת החיוב.

 

ביחס לחברי קבוצה שאינם עוד לקוחות סלקום TV תינתן להם הטבה מסוג התחברות חינם לאפליקציית סלקום TV למשך חודש שלם ללא עלות. פתיחת החבילות תיעשה באופן אוטומטי ותלווה בידוע ופרסום ללקוחות ב-SMS ובהודעות רצות על גבי מסך הטלויזיה. בנוסף, סלקום התחייבה להסדיר את הסוגייה לעתיד.

 

מהחלטת בית המשפט עולה כי הקבוצה עליה יחול ההסדר היא כול לקוחות סלקום TV שהתחברו ו/או התנתקו במהלך מחזור חיוב חודשי משירותים מוספים מסוג חבילות ספורט וחויבו בגין השירותים בתשלום גבוה יותר מהתשלום היחסי שבו היו אמורים להיות מחויבים בתקופה שמתחילה מ-17 באוגוסט 2011 ועד לאוגוסט 2018.

 

ממשרד עוה"ד יוני בן סימון וגלית דליות שייצגו המבקש נמסר: "אנו שמחים על מתן פסק הדין המביא לידי כך שסלקום תחל לגבות תמורה יחסית ובהתאם לדין מלקוחותיה המנויים על חבילות הספורט תוך מתן פיצוי ראוי ומשמעותי לאותם לקוחות חובבי הספורט שנפגעו מהתנהלותה".

x