$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

לראשונה: אמזון תפתח סופרמרקט ענק במתחם ביג בקליפורניה

הסופרמרקט, amazon fresh, יפתח במרכז Fullerton Town Center בשטח של 4,000 מ"ר, שבו פעלה קודם לכן קמעונאית הצעצועים האמריקאית, טויס אר אס, שפשטה את הרגל. המו"מ בין ביג לאמזון ארך שנתיים והחוזה נחתם לפני כשנה, תחת הסכם סודיות נוקשה

אורנה יפת 09:4414.01.21

ענקית הקמעונאות המקוונת אמזון מגיעה למרכז ביג בארה"ב. לכלכיסט נודע כי אמזון תפתח בעוד כשבועיים סופרמרקט ענק תחת הקונספט amazon fresh במרכז המסחרי של קבוצת ביג בפולרטון קליפורניה.

 

 

  

הסופרמרקט של אמזון יפתח במרכז Fullerton Town Center על שטח בגודל 4,000 מ"ר, שבו פעלה קודם לכן קמעונאית הצעצועים האמריקאית, טויס אר אס, שפשטה את הרגל.

 

המשא ומתן בין קבוצת ביג לבין אמזון נמשך כשנתיים והחוזה בין הצדדים נחתם לפני כשנה, תחת הסכם סודיות נוקשה, שכן מדובר בקונספט חדש של אמזון. תהליך בניית הסניף היה גם הוא ממושך, ורק אתמול תלתה הענקית האמריקאית את השלט amazon fresh במרכז הקניות אשר חשף את דבר ההשקה.

 

סופרמרקט ענק של אמזון במתחם ביג בקליפורניה סופרמרקט ענק של אמזון במתחם ביג בקליפורניה

 

עגלות חכמות

 

אמזון פרש הוא קונספט סופרמרקטים חדשני של ענקית הקמעונאות שמבוסס על מכירה של מוצרי מזון טריים, בהם בשר ופירות ים, לצד מגוון מאכלים מוכנים, שמכינים מדי יום בסניף, כגון לחם אפוי ופיצות לפי הזמנה ועד כריכים חמים שנעשים במקום.

 

החנות הראשונה תחת הקונספט הזה נפתחה ב-Woodland Hills בקליפורניה, בספטמבר 2020, לאחר שבאוגוסט הושקה להזמנות בלבד, וכיום מפעילה החברה האמריקאית 5 סניפים של אמזון פרש בארה"ב. הדגש בחנויות המזון החדשות הוא על מחירים נגישים, על פי אמזון, ושיטת מכירה המבוססת על איסוף משלוחים מהסניף (פיק אפ) בתוך שעתיים מרגע ההזמנה. זאת לצד שימוש בעגלות חכמות (בעזרת אלקסה ובאמצעות עגלות דאש שהשיקה אמזון ביולי האחרון המאפשרות ללקוח להשלים את העסקה בזמן היציאה מהחנות) עבור לקוחות שיגיעו לבצע קנייה פיזית בחנות ויוכלו באמצעות הטכנולוגיה החדשנית למצוא פריטים, לעקוב אחר הרכישה, לזרז את התשלום, לנהל את רשימת הקניות ולנווט במעברים בחנות.

 

השקעה בקונספט של חויות קניה בחנות החדשנית היא אמירה מצד ענקית המסחר, הידועה בעיקר בזכות מכירה מקוונת ושילוח עד הבית. בזמן שהיה נדמה כי אמזון עומדת לחסל את המסחר הקמעונאי בארה"ב, רכשה הענקית האמריקאית את רשת המזון Whole Foods תמורת 13.7 מיליארד דולר וכעת היא מקימה סופרמרקטים בקונספט מתקדם.

 

מבחינתה של ביג מדובר בעסקה חשובה עם גוף משמעותי המשביחה את הנכס שלה בקליפורניה, בעיקר על רקע העובדה שקבוצת הנדל"ן הודיעה בנובמבר האחרון על כוונתה למכור את הפעילות בארה"ב. בחודש שעבר דיווחה ביג על מכירת שני נכסים בארה"ב, אחד מהם בניין משרדים, בתמורה ל-31 מיליון דולר. ההחלטה האסטרטגית שהתקבלה בחברה היא לממש את הפעילות ולהפנות את המשאבים לשווקים אחרים בהם פועלת החברה.

x