$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

מגדל קונה 23% ממחלבות גד מידי דיסקונט קפיטל והאנטר

קרן גרין לנטרן ודיסקונט קפיטל מוכרות חלק ממניותיהן במחלבות גד לחברת הביטוח לפי שווי של 440 מיליון שקל. זו כניסה ראשונה של מגדל לתחום המזון

גולן חזני 06:5106.01.21

מגדל ביטוח נכנסת לתחום החלב: קרן גרין לנטרן ודיסקונט קפיטל מבצעות מימוש חלקי של ההשקעה במחלבות גד וימכרו יחדיו לחברת הביטוח מגדל כ־20%-25% ממניות המחלבה, כך נודע ל”כלכליסט”. העסקה צפויה להתבצע לפי שווי של כ־440 מיליון שקל.

 

 

מגדל תרכוש 15%-20% מגרין לנטרן של ריצ'י האנטר, ותיכנס למעשה בנעלי משקיעים קודמים של הקרן. גרין לנטרן צפויה להמשיך לנהל את ההשקעה עבור מגדל. 5% נוספים תרכוש מגדל מדיסקונט קפיטל המנוהלת על ידי הילה חימי אלפרט. דיסקונט קפיטל השקיעה בגד לפני כשנתיים לפי שווי של כ־300 מיליון שקל, דבר שמשקף להשקעה שלה, בתוספת דיבידנדים שחולקו בתקופת ההשקעה, כמעט פעמיים על הכסף בתוך תקופת זמן קצרה. גם לאחר המימוש דיסקונט קפיטל תישאר שחקנית משמעותית בגד עם אחזקה של 15%.

 

 

 

גם עבור גרין לנטרן מדובר בהשקעה מוצלחת במיוחד. הקרן רכשה לפני 4 שנים 49% ממניות גד לפי שווי של כ־230 מיליון שקל, ובסוף 2018 מכרה 20% ממניות המחלבה לדיסקונט קפיטל לפי שווי שוק של כ־300 מיליון שקל. את המהלך מטעם מגדל מוביל מנהל חטיבת ההשקעות גיא פישר, ששיפר משמעותית את תשואות החברה. עיקר ההשקעות של מגדל היו עד היום בתחום הנדל”ן ואנרגיה ירוקה, וזו כניסה ראשונה שלה בשנים האחרונות לתחום תעשיית המזון.

 

מחלבות גד הוקמה ב־1980 בידי עזרא כהן בראשון לציון, והיא מעסיקה כיום 400 עובדים. מחלבות גד החלה כמחלבה משפחתית שהתפתחה והפכה לשחקן הרביעי בתחום בישראל אחרי תנובה, שטראוס וטרה. מכירותיה מתחלקות יחסית באופן שווה בין השוק הקמעונאי לשוק המוסדי, ולפני תקופת הקורונה הוערכו בכ־700 מיליון שקל.

 

פס הייצור של מחלבות גד פס הייצור של מחלבות גד צילום: צביקה דור

 

 

לפני כחודשיים מונה עמיר אהרון למנכ”ל החברה. אהרון החליף את ארז וולף שכיהן כמנכ”ל בשלוש השנים האחרונות והודיע לפני כחודשיים על סיום כהונתו. תחת וולף צמחו מכירות המחלבה בשיעור של כ־10% בשנה. לפי נתוני סטורנקסט, גד חתמה את ספטמבר בעלייה של 20.8% במכירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, המסמנות מכירות שנתיות של כ־400 מיליון שקל.

 

שלשום נחשף ב“כלכליסט” כי גד מנהלת מגעים למיזוג עם המחלבה מבית יצחק, מחלבה פרטית מהיישוב בית יצחק שבעמק חפר. במקביל בוחנת גד מיזוג גם עם מחלבת משק יעקבס מכפר הרא”ה, אך לפי הערכות סיכויי העסקה נמוכים. המגעים בין גד לשתי המחלבות מתנהלים כחודשיים לאחר מיזוגן של מחלבות רמת הגולן ומחלבת השומרון, שגד ניסתה לרכוש בעבר.

 

בניגוד לשלוש המחלבות הגדולות בישראל המזוהות עם מוצרים עממיים כקוטג’, גבינה צהובה ומעדני מילקי, גד מתמקדת במוצרי פרימיום יקרים יותר ולא משווקת מוצרי חלב בסיסיים. החברה אף מפתחת מוצרים בחו”ל ומייבאת את הידע לישראל לייצור גבינות פרימיום כמנצ’גו וגרנה פדנו. גד מחזיקה ב־4%–4.5% משוק החלב בארץ, ואף שספק אם המיזוג עם בית יצחק ישנה מהותית את מיקומה בשוק, יש בו היגיון בשל הדמיון בין קווי המוצרים של שתי המחלבות.

x