$
פרסום ושיווק

מליסרון ועזריאלי לא מחכות: הודיעו על פתיחת קניונים כבר מחר

זאת לאחר שהקבוצות כבר הודיעו היום על פתיחת כל הקניונים החל משבוע הבא, בלי אישור ממשרד הבריאות ובניגוד להנחיותיו; הקניונים שייפתחו מחר הם איילון ברמת גן, חיפה ומודיעין של עזריאלי, והקניון הגדול בפ"ת, עופר הקריון וגרנד קניון ב"ש של קבוצת מליסרון; חלק מהשוכרים, כמו קסטרו ו-H&M, אינם מתכוונים לשתף פעולה עם המהלך

אורנה יפת ועמרי מילמן 16:3719.11.20

מליסרון ועזריאלי הודיעו לשוכרים לפתוח את החנויות כבר מחר (ו') בבוקר ולא בשבוע הבא כפי שפורסם מוקדם יותר היום.

 

קניוני עזריאלי יפתחו מחר את קניון איילון ברמת גן, קניון מודיעין וקניון חיפה. מליסרון תפתח מחר את הקניון הגדול בפתח תקווה, את עופר הקריון בצפון ואת גרנד קניון באר שבע בדרום.

 

 

 

קבוצות הקניונים אף הוציאו מכתבים והודעות רשמיות לשוכרים בהם הן מבקשות מהשוכרים לפתוח את החנויות. הקניונים קבעו את המתווה לפתיחתם, אך הוא לא אושר על ידי משרד הבריאות והפתיחה שלהם מחר נעשית בניגוד להנחיות. חלק מהשוכרים מתכוונים לפתוח חנויות, בהם קבוצת פוקס, תמנון, בריל וזארה שצפויה לפתוח ביום ראשון, אך חלקם, וביניהם קבוצת קסטרו ורשת H&M, אינם מתכוונים לשתף פעולה, עם המהלך המנוגד להנחיות ממשלה.

 

"הקניונים מנסים לעשות פעולה כמו שעשתה ביג. הם מבחינתם לא עוברים על החוק כי יש להם חנויות חיוניות ולכן הקניון יכול להיות פתוח, אבל הם לא מוכנים לשלם את הקנסות שהשוכרים יקבלו מחר. ברור שהמשטרה והפקחים יגיעו לאותם קניונים שייפתחו. ששאלנו אותם אם הם ישלמו את הקנס במקומנו הם ענו בשלילה. אז אין לי שום כוונה לפתוח מחר", אמר אחד השוכרים.

 

קניון איילון קניון איילון צילום: אוראל כהן

 

 

במכתב שהגיע לידי "כלכליסט" שהפיצה מליסרון, ואשר איש אינו חתום עליו באופן אישי, כותבת הקבוצה: "קבוצת קניוני עופר, כשותפה בכירה בפורום הקניונים ומרכזי המסחר, פעלה ופועלת מזה חודשים, ועושה לילות כימים, כדי להביא לפתיחתם המחודשת והמיידית של הקניונים".

 

"בעקבות זאת, גובש מתווה חדש להפעלת הקניונים, אותו תיישם הקבוצה...החל ממחר, יום 20.11.2020 ועד לתאריך שיקבע, יפעלו שלושת הקניונים - הקניון הגדול פ"ת, הקריון וגרנד קניון ב"ש - על פי עקרונות המתווה".

 

גם בקניון עזריאלי איילון הודיעו לשוכרים על פתיחה מחר בשעה תשע בבוקר. "קניון איילון נפתח לקהל לקוחותינו, המתווה הינו חנויות עד 150 מ"ר לפי אדם ל-14 מ"ר, וחנויות מעל 150 מ"ר לפי אדם ל-21 מ"ר".

 

מליסרון פירטה במכתבה את המתווה שקבע פורום הקניונים, שכולל בין היתר "עד 7 אנשים בתור בכניסה לחנות" ו"עד 2 מבקרים במעלית" - מתווה שספק אם הקניונים יצליחו לעמוד בו.

 

הפיילוט המצומצם של משרד הבריאות

 

בשבוע שעבר החליט קבינט הקורונה להתחיל בפיילוט של פתיחת קניונים במתכונת מצומצמת, כאשר אחד הקניונים שנבחר לפיילוט הוא הקניון הגדול בפתח תקווה, השייך לקבוצת מליסרון.

 

אולם, בהודעה מוקדם יותר היום מטעם פורום הקניונים, בו חברות מליסרון ועזריאלי, הודיעו הקניונים כי הם נערכים לתחילת פעילות בשלב ראשון במתכונת מצומצמת - אך בפריסה מלאה, "במתווה פתיחה בטוחה, שיאפשר את פעילות הקניונים לצד הקורונה ויחזיר כחצי מיליון מובטלים לעבודה ואת חווית הקנייה והבילוי למבקרים, בצורה בטוחה ובריאה, תחת הקפדה על ההנחיות". הקניונים הפיצו מודעת פרסום תחת הסלוגן "יוצאים לדרך. הקניונים נפתחים מחדש!".

 

"פורום הקניונים שב ומדגיש כי רק פתיחה מלאה היא פתיחה בטוחה", מסרו קבוצות הקניונים. "פתיחה הדרגתית של המסחר, שמגבילה את כמות החנויות, איננה מספיקה, היא מביאה לצפיפות והתקהלות בכניסה וסופה הגברת התחלואה. רק הגדלת מספר החנויות תוביל לפיזור קהל הצרכנים בצורה בטוחה ולשמירה על מרחק ועמידה בהנחיות, על כן אין חלופה למעט פתיחה מלאה של המסחר והקניונים תחת הנחיות מחמירות שיספקו מענה בריאותי מיטבי". 

 

לפי גורמים בממשלה בשלב זה כל נסיון לקדם פתיחה כלשהי של הקניון תקוע בעקבות התעקשות של משרד הבריאות לבצע מעקב באמצעות סריקת qr, זאת למרות שלכל הצדדים ברור כי משרד המשפטים לא יאשר מהלך הכולל מעקב כל כך הדוק אחרי הציבור בקלות. מה שבפועל מביא לכך ששום מתווה פשרה לגביהם אינו מתקדם.

 

משרד הבריאות מסר בתגובה: "פתיחת הקניונים אסורה. המשרד בוחן מתווה שיאפשר פתיחה של קניונים, ללא הגדלה נוספת של מדדי התחלואה. המתווה דורש היערכות תפעולית ומשפטית, ויתחיל כפיילוט".

x