$
פרסום ושיווק

איקאה נערכת לפתיחת הסניפים מחר, למרות התנגדות משרד הבריאות

לדברי המנכ"ל שוקי קובלנץ, ההחלטה לדחות את הפתיחה התקבלה בנסיון להגיע להבנות עם משרד הבריאות: "אנחנו לא מורדים ולא מתופפים בתופי מלחמה, אלא רוצים לשכנע את משרד הבריאות, שהוא רואה את העניין לא נכון"

נורית קדוש 13:1011.11.20

שעות ספורות לאחר שהודיעו על דחיית פתיחת סניפי איקאה, נערכת רשת הריהוט השוודית לפתוח את החנויות מחר, על אף שמשרד הבריאות לא חזר בו מעמדתו. "לא קיבלנו הודעה ממשרד הבריאות בנוגע לכוונתנו לפתוח. שמענו על עמדת משרד הבריאות דרך התקשורת". אמר הבוקר שוקי קובלץ, מנכ"ל איקאה ישראל בשיחה עם כלכליסט. לדבריו, ההחלטה לדחות את הפתיחה הבוקר התקבלה בנסיון להגיע להבנות עם משרד הבריאות: "אנחנו לא מורדים ולא מתופפים בתופי מלחמה. אנחנו רוצים לשכנע את משרד הבריאות, שהוא רואה את העניין לא נכון. שאנחנו פותחים במתווה שיכול לאפשר ואם הוא רוצה לתקן לנו משהו – בבקשה". בסביבת הצדדים נטען כי איקאה פנתה באמצעות היועץ המשפטי של החברה ליועצת המשפטית של משרד הבריאות עוד אתמול בערב, אולם עדיין לא הושגו הסכמות.

 

 

 

איקאה ראשון לציון איקאה ראשון לציון צילום: רועי רובינשטיין

 

 

אלא שלא רק משרד הבריאות מתנגד לפתיחה. השר לבטחון הפנים אמיר אוחנה אמר הבוקר שאם איקאה תפתח את הסניפים, שוטרים ישלחו למקום ויסגרו את החנויות ואם אלו ייפתחו שוב, יוצא להן צו סגירה. קובלנץ דחה על הסף את הדברים: "פתיחת החנויות אינה עברה על החוק. יש תקנה אחת שמדברת על חנות רחוב. אנחנו לא רק חנות רחוב, אלא חנות כביש מהיר. ברחוב יש תנועה רגלית מחנות לחנות, בעוד אצלנו – מי שמגיע, זה רק אלינו. כל החנויות שלנו מוגדרות כחנויות רחוב גם ברשיון העסק. אני לא חושב שצריך לאיים עלינו. אנחנו רוצים לשכנע בצדקת דרכנו. אנחנו בטוחים שאנחנו נמצאים בתקנות שמאפשרות פתיחת חנויות שעיקר הממכר שלהן הוא מוצרים חיוניים ותחזוקת הבית".

 

לשאלה מה גרם לאיקאה להחליט לפתוח את החנויות אחרי חודש וחצי, אמר קובלנץ: "ראינו לידנו בנתניה ובקריית אתא, חנויות הום סנטר, אייס, מקס סטוק וג'מבו סטוק, פתוחות ומשרד הבריאות לא נקט נגדם את העמדה שהוא נקט נגדנו עכשיו, ובקלות יכולנו להסיק שאם אנחנו מוכרים בדיוק את אותם מוצרים – אנחנו באותה קטגוריה. למה אצלי המוצרים שאני מוכר כמו מכשירי חשמל למטבח, מקררים, מיקרוגלים, תנורים, מטבחים ועוד – למה זה לא חיוני ולמכור מפיות וטי שירט זה חיוני?" קובלנץ דחה את הסברה שמתנכלים לאיקאה ואמר: "אני לא חושב שזה המצב. יש שם נקיטת עמדה שמרנית מדי כלפי המותג איקאה, ללא התייחסות למתווה המוצע".

 

בסביבת החברה נטען כי אם לא יתקבל אישור למהלך וישלחו שוטרים לסגור את החנות, תעתור איקאה לבג"ץ. בהקשר זה אמר קובלנץ: "לא הפרנו חוק מעולם ולא נפר חוק במודע לעתיד. נצטרך לחשוב ולהעזר בהמלצה משפטית. פתיחת חנות איקאה כרגע היא לא עברה על החוק". לדברי קובלנץ, איקאה העולמית עדיין לא הגיבה לסערה שנוצרה בעקבות ההחלטה ולעימות עם הרגולטרים המקומיים: "עדיין לא קיבלנו מהם תגובה, אבל אני גם לא חושב שיש מעבר למחלוקת בין פרשנות קיימת לפרשנות של המשרד ואני חושב שאפשר לשבת עם המשרד ולהסביר את דרכנו. שמעתי גורם מתוכנית מגן של משרד הבריאות שאמר שהוא לא פוסל את זה על הסף ויש למצוא מתווה מתאים. צריך להיות הגיון מסדר. איקאה היא לא גוף שהולך להלחם עם כולם. אבל אם יאכפו נגדי משהו, שלא אוכפים נגד אחרים ואנחנו נקבל את זה בהבנה, זה לא. אני רוצה שידונו בזה עניינית מהותית"

 

מי שנקלעו למשבר הם עובדי הרשת שהוחזרו מחל"ת בימים האחרונים וכעת לא יודעים מה צפוי לקרות. לקראת הפתיחה, החזירה איקאה עובדים 800 מ- 1,100 העובדים שהוצאו לחל"ת בחודש שעבר. עובדים אלו סידרו בימים האחרונים את החנויות וכעת ממתינים בסניפים לקראת מחר.

x