$
פרסום ושיווק

יו"ר שטראוס לשעבר מיכאל שטראוס הלך לעולמו בגיל 86

שטראוס שעלה לישראל עם הוריו מגרמניה כשהיה בן שנתיים הפך את המחלבה המשפחתית הקטנה לחברת המזון השנייה בגודלה בישראל. הוא שימש כיו"ר קבוצת שטראוס עד 2001, ואז העביר את המושכות לבתו עופרה. שטראוס הותיר אחריו שלושה ילדים ואת אחותו רעיה שטראוס בן דרור. יו"ר אסם דן פרופר: "מיכאל היה מבוני תעשיית המזון בישראל"

נורית קדוש 13:0517.10.20

מיכאל שטראוס, מי ששימש עד שנת 2001 כיו"ר קבוצת שטראוס ושימש עד 2014 כיו"ר שטראוס אחזקות הפרטית, הלך לעולמו בגיל 86. הוא הותיר אחריו שלושה ילדים: עופרה שטראוס, המשמשת כיו"ר קבוצת שטראוס, עירית ועדי, וכן אחות - רעיה שטראוס בן דרור.

 

בדיווח לבורסה מסרה שטראוס כי היא "מודיעה בצער רב כי מר מיכאל שטראוס מבעלי קבוצת שטראוס ומי שעמד בראשה במשך עשרות שנים ואשר הינו מבעלי השליטה בחברה (באמצעות שטראוס אחזקות בע"מ), נפטר הבוקר. הנהלת החברה ועובדיה משתתפים בצער המשפחה".

 

שטראוס הוסיפה כי "לאחר שיינתן צו שיפוטי בקשר עם עיזבון המנוח תעדכן החברה בדבר ההשלכות על אחזקת המניות בשטראוס אחזקות בע"מ, שהינה בעלת השליטה במישרין בחברה".

 

 

שטראוס, שנולד בגרמניה להילדה וריכרד, עלה עם הוריו לישראל כשהיה בן שנתיים. כבר כילד השתלב בעסק המשפחתי, כשחילק עם אביו את החלב מהרפת שהקימו הוריו בחצר ביתם בנהריה. 3 שנים לאחר שעלו לארץ, מכרו בני הזוג שטראוס את הרפת והקימו את מחלבת שטראוס בנהריה, שהיתה הבסיס למה שהפך מיכאל שטראוס לחברת המזון השנייה בגודלה בישראל ושמכירותיה השנתיות הסתכמו ב- 2019 ב-8.5 מיליארד שקל.  

מיכאל שטראוס ז"ל מיכאל שטראוס ז"ל צילום: עמית שעל

 

מיכאל שטראוס עם בתו עופרה (משמאל) מיכאל שטראוס עם בתו עופרה (משמאל) צילום: Israel Hadari
מיכאל שטראוס בן ה-6 עם הוריו ואחותו רעיה מיכאל שטראוס בן ה-6 עם הוריו ואחותו רעיה

 

אמנם כבר לפני 19 שנים העביר מיכאל את שרביט הניהול לבתו עופרה, המכהנת עד היום כיו"ר קבוצת שטראוס, אולם נותר מעורב מאוד בעשייה וכיהן עד 2014 כיו"ר חברת האחזקות המשפחתית הפרטית (בשנה זו מונה בנו עדי ליו"ר חברת האחזקות המשפחתית), בעלת השליטה בקבוצת שטראוס הציבורית.

 

גם בזירה הציבורית, ניכרה השפעתו של שטראוס גם בחודשים האחרונים, כשהיה בין 120 בכירות ובכירים במשק, ששיגרו בפברואר האחרון מכתב ל-120 הח"כים עם עותק לנשיא המדינה שבו קריאה שלא לאפשר לרה"מ בנימין נתניהו לקבל לאחר הבחירות את המנדט להקמת הממשלה בשל החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית.

 

 

מיכאל שטראוס מיכאל שטראוס צילום: יח"צ שטראוס

 

משפחת שטראוס בפתיחת המסחר בבורסה ב-2004 בעקבות מיזוג שטראוס עלית משפחת שטראוס בפתיחת המסחר בבורסה ב-2004 בעקבות מיזוג שטראוס עלית צילום: יח"צ שטראוס

 

תחת ניהולו במשך 26 שנים ובהמשך בהנהגתו, צמחה החברה המשפחתית והפכה לחברת מזון מרכזית בישראל, המחזיקה בפעילות בינלאומית, בלמעלה מ-20 מדינות, באמצעות כ- 15,000 עובדים.

 

דיוויד פדרמן: "צער גדול, מיכאל היה חבר קרוב במשך עשרות שנים"

  

יו"ר אסם דן פרופר אמר היום: "הצטערתי לשמוע על פטירתו של מיכאל שטראוס. בלי שום ספק הוא היה מבוני תעשיית המזון בארץ והקדיש את כל מרצו ויכולותיו לבניית חברה לתפארת. אני משתתף בצערם של בני משפחת שטראוס, חברת שטראוס ועפרה, העומדת בראשה".

 

דיויד פדרמן מסר: ״צער גדול. מיכאל היה חבר מאוד קרוב במשך עשרות שנים. לפחות הוא זכה לראות העברה מסודרת לילדים. משפחתי כולה כואבת ומשתתפת בצער כל משפחת שטראוס. מייק היה בן בית וחבר אמיתי ויחסר מאוד״.

 

נשיא התאחדות התעשיינים ד״ר רון תומר כתב בחשבון הטוויטר שלו: ״מיקי, כולנו, התעשיינים ואחרים, מרכינים היום את הראש בצער עמוק על לכתך ובכבוד על פועלך ואהבתך לתעשייה. אני מתחייב, בשם חברות התעשייה הישראליות, כולנו נמשיך את דרכך בדיוק בדרך בה הלכת: בתחושת שליחות, ציונות, נחישות, יוזמה ואהבה. כולנו אבלים על לכתך״.

 

אריק רייכמן, לשעבר מנכ"לל תנובה מסר לכלכליסט: ״הכרתי את מיכאל בשנת 1996, עת התמניתי לתפקיד. נוצרה בינינו ידידות של ממש, אולי זה מפתיע לאור העובדה ששטראוס ותנובה היו שתי המתחרות העיקריות בשוק החלב הישראלי. הקשר נוצר בגלל הכימיה האישית שנוצרה בינינו, ובגין הערצתי למיכאל שמצאתי באישיותו שילוב של חוכמה, ניסיון חיים, טוב לב, חום אנושי ואפילו שמץ של שובבות. אהבתי את מיכאל והערצתי אותו ואת פועלו כהאדם הכי משמעותי בשוק המזון בישראל, ובגלל תרומתו הפילנטרופית".

 

רמון לגווארטה יו"ר ומנכ"ל תאגיד פפסיקו העולמי ספד לשטראוס: "מיכאל היה אדם יוצא דופן הוא יחסר לנו מאוד. הוא הפך את שטראוס מחברה משפחתית קטנה למעצמה גלובאלית בנאמנות לערכיו. כולנו בתאגיד פפסיקו העולמי בעצב עמוק על פטירתו של שטראוס, שותף ארוך שנים של פפסיקו ואחד האבות המייסדים של תעשיית המזון הישראלית. איש שחלם בגדול ועשה".

x