$
פרסום ושיווק

רמי לוי נקנס ב-2.6 מיליון שקל - מכר בשר טחון במחיר הגבוה ב-67% ממה שהתחייב אליו

ועדת המכסות במשרד הכלכלה והתעשייה תחלט ערבות של רמי לוי שיווק השקמה לאחר שהחברה הפרה את הוראות ההליך התחרותי ליבוא בשר. בחלק מהסניפים לא הוצג לצרכנים בשר טחון טרי במחיר של 29 שקל ולא הוצג שילוט כנדרש, כפי שהתחייבה כתנאי להקצאת המכסה.

נורית קדוש 17:4014.09.20

ועדת המכסות במשרד הכלכלה והתעשייה תחלט ערבות של רמי לוי שיווק השקמה בגובה 2.6 מיליון שקל. לאחר שהחברה הפרה את הוראות ההליך התחרותי ליבוא בשר. מדובר בחילוט 50% מהערבויות שהפקידה החברה, בגובה 5.2 מליון שקל.

 

הוועדה החליטה על חילוט הערבויות לאחר שלוי קיבל התראות על הפרות מחיר בסניפים, אולם לא תיקן אותן. בפני ועדת המכסות הוצגו ביקורות שביצעו נציגי יחידת האכיפה של המשרד, בסניפי רמי לוי, מהם עלה כי בחלק מהסניפים, מכרה הרשת בשר טחון שיובא במסגרת ההליך במחיר הגבוה בכ- 67% מהמחיר לו התחייבה כתנאי להקצאת המכסה. בחלק מהסניפים לא הוצג לצרכנים בשר טחון טרי במחיר של 29 שקל ולא הוצג שילוט כנדרש, כפי שהתחייבה כתנאי להקצאת המכסה.

 

 

 

 

סניף רמי לוי בצומת גוש עציון סניף רמי לוי בצומת גוש עציון צילום: אוהד צויגנברג

 

עוד החליטה הוועדה לשלול מחברת גולדפרוסט של ויליפוד, מכסת גבינה בהיקף של 164 טון, אותה היתה זכאית לקבל השנה במסגרת חלוקה נוספת לזוכים במכסות ההליך התחרותי ליבוא גבינות, זאת בשל ליקויים בדיווח לוועדה על נקודות המכירה בהן נמכרים המוצרים שיובאו, למטרת פיקוח ובקרה של הוועדה. בפני הוועדה הובאו תלונות לפיהן הגבינה שיובאה על ידי חברת גולדפרוסט במכסות לא נמכרה לצרכנים, אלא שמבדיקה שערכה הוועדה, לרבות בדוחות החברה שאומתו על ידי רואה חשבון חיצוני עבור החברה, נמצא כי החברה מכרה כ-1,200 טון גבינה לערוצים קמעונאיים, כפי שהתחייבה. הוועדה החליטה ביחס לכלל היבואנים, כי במידה ויתגלו ליקויים והפרות נוספות, תישקל האפשרות לנקוט בסנקציות נוספות, ובהן חילוט ערבויות נוספות, מניעת מכסות עתידיות בהליכים תחרותיים ואף שלילת מכסות קיימות, בהן זכו היבואנים במסגרת הליכים תחרותיים.

 

מדובר בשנה השניה בה מחלטת הוועדה ערבויות של יבואנים שהפרו את העמידה בתנאי המכרז ובעיקר לא שיווקו בפועל את המוצרים המוזלים לצרכנים. בשנה שעברה, חילט משרד הכלכלה ערבויות ביותר ממיליון שקל של 6 חברות, בשל אי עמידה בתנאי ההליך התחרותי ליבוא בפטור ממכס של גבינות, בשר טרי וחמאה. זאת בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי המחסור בחמאה בשוק הוחמר, כיוון שהיבואנים, ובהם וילי פוד, נהנו מהפטור ממכס ולא העבירו אותו לצרכן. בתום הבדיקה ולאחר הליך שימוע – הטיל כאמור משרד הכלכלה על החברות חילוט ערבויות.

 

על רקע זה, בימים אלה פועל משרד הכלכלה והתעשייה ליצירת רפורמה בחלוקת המכסות בהליכים התחרותיים, הכוללת הגברת והקשחת הפיקוח, הבקרה והאכיפה ביחס ליבואנים שיפרו את הוראות ההליך התחרותי אליהן התחייבו.

 

מרמי לוי נמסר בתגובה: ״נציגי החברה הגיעו לשימוע, בו השתתפו כ- 18 אנשים, בסיומו הוחלט על מסירת אישורים נוספים. הוועדה לא חיכתה לקבלת האישורים ואצה לה הדרך להשיג כותרות על גבה של רשת רמי לוי באמצעות החלטה לקנוס את החברה ב 2.6 מיליון שח. הרשתשהורידה את מחירי המזון ומוצרי הצריכה בישראל בעשרות אחוזים, נקנסת היום בסכום הזה. החלטה שהיא האבסורד בהתגלמותו. בכוונת הרשת לערער על ההחלטה״.

 

בעוד הוועדה לא מצאה פגמים מהותיים בהתנהלות וילי פוד, החברה קיבלה בקשה לאישור תביעה בגובה 57 מיליון שקל, כייצוגית בטענה שהפרה את התחייבויותיה למכור מוצרי גבינה מסוימים בכמויות ובמחירים להם.

 

x