$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

הסטארט־אפ לניהול בתי קפה פיטר 75 עובדים

בסטארט־אפ הישראלי־גרמני צייטגולד, שפיתח מערכת לניהול בתי קפה ומסעדות, יישארו 30 עובדים בלבד. החברה תשנה מיקוד לסוגיות מיסוי

מאיר אורבך 12:3810.08.20

חברת הסטארט־אפ הישראלית־גרמנית צייטגולד (Zeitgold) פיטרה 75 עובדים, מרביתם בברלין, והשאר בישראל, כך נודע ל"כלכליסט". החברה אף החליטה לסגור את המוצר המרכזי שאותו פיתחה מאז הקמתה ב־2015. בעקבות הפיטורים יישארו בחברה 30 עובדים, 10 מתוכם בישראל. עם משקיעי החברה שגייסה עד היום 50 מיליון יורו נמנים קרן Vintage הישראלית, באטרי ונצ'רס הולצבריק ונצ'רס, חברת הביטוח הגדולה באירופה AXA, דויטשה בנק, סבן ונצ'רס של חיים סבן ו־btov Partners.

 

 

צייטגולד פיתחה פתרון לניהול פיננסי של בתי קפה, מסעדות, קמעונאים קטנים ובעלי מקצוע. הוא מאפשר לבעל העסק לבצע מטלות כניהול ספרים, תשלום משכורות, תשלום חשבוניות, גבייה ותיאום עם רואי חשבון. היא הוקמה בידי שטפן ישוניק ויאן דיפן, וקובי אלדר הישראלי. מייסדי החברה החליטו לסגור את הפתרון שדרש השקעה כספית עצומה נוספת ונקלע לקשיים רבים בימי הקורונה. לאחר שנים רבות שבו פיתחה את המוצר וניסתה לעשות אותו אוטומטי ככל שניתן, הבינה החברה שללא כמויות עצומות של כוח אדם, לא ניתן יהיה לבצע ניהול מלא של עסקים כאלה.

 

הקורונה החריפה את התובנות והביאה את מייסדיה בשיתוף משקיעי החברה להחליט על הצעד הלא פשוט. "הקמנו את החברה לפני חמש שנים מכיוון שאנחנו רוצים לאפשר לכל אחד לנהל בהצלחה עסק קטן”, כתבו מייסדי החברה לעובדיה ולקוחותיה. “כמייסדים, אנו עדיין עומדים מאחורי החזון המייסד שלנו. כעת ניקח צעד אחורה ונחזה מחדש כיצד תוכנה נהדרת יכולה להעצים בעלי עסקים קטנים בניהול עסקיהם בביטחון והצלחה. כדי לעשות זאת, אנו ממנפים את נכסי הטכנולוגיה שבנינו ואת ההבנה המקיפה של השוק והלקוחות שפיתחנו. אנו מודים על כך שהמשקיעים שלנו, שהשקיעו לאחרונה בסבב המימון של סדרה B, תומכים בנו באופן מלא בהחלטתנו”.

בית קפה בת"א בית קפה בת"א

 

אלדר סיפר בעבר על התנהלות הפלטפורמה: “הלקוח מניח את כל המסמכים של העסק בקופסה שנמצאת בעסק ונאספת על ידי שליח פעם בשבוע. אנחנו מחלצים את כל המידע מהמסמכים ומארגנים את נקודות המידע כך שייצגו בצורה מהימנה את כל הפעילות העסקית. צורת העבודה הזו מקלה על הלקוח, אבל יוצרת אתגר טכנולוגי משמעותי מאוד כי כל התובנות בין המסמכים מתבצעים על ידי ניתוח של מכונה”.

 

החברה מתכוונת להתמקד כעת בפיתוח מוצרי תוכנה פיננסיים לעסקים קטנים אשר מתמקדים במערכות אוטומטיות עם מיקוד במערכות מיסוי ופרילנסרים. בהודעה של המייסדים, שיישארו בה לאחר התהליך, נכתב: "אנו סוגרים את המוצר של צייטגולד הקיים, ולכן נפסיק את מרבית הפעילות שלנו בברלין ובתל אביב החל מספטמבר ואילך. נצטרך להיפרד מכ־75 מחברי הצוות שלנו ונבנה מחדש את צייטגולד עם צוות קטן של כ־30 איש. נתמקד במוצרי תוכנה שמובססים על חוזקות, נכסים ו־IP שבנינו במהלך השנים האחרונות”.

x