$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

בוש העולמית תרכוש 40% ממפעל המזגנים של אלקטרה

שתי החברות הגישו לרשות התחרות בקשה למיזוג בתחום מערכות מיזוג אוויר. במסגרת המיזוג מבקש קונצרן בוש להכנס לשותפות במפעל שמקימה אלקטרה מוצרי צריכה באשקלון, על מנת להרחיב את השת"פ של שתי החברות בתחום מערכות החימום התת קרקעיות

אורנה יפת 16:2305.08.20

אלקטרה מוצרי צריכה וקונצרן בוש העולמי הגישו לרשות התחרות בקשה למיזוג בתחום מיזוג האוויר. ל"כלכליסט" נודע כי קונצרן בוש העולמי ירכוש 40% ממפעל המגזנים של אלקטרה באשקלון. מדובר במפעל המהווה את הפעילות העיקרית של אלקטרה צריכה, שכן אלקטרה צריכה היא אחת משתי יצרניות המזגנים הגדולות בישראל, לצד תדיראן. בוש העולמית מבקשת להכנס לשותפות במפעל החדש שמקימה אלקטרה, על מנת להרחיב את השת"פ של שתי החברות בתחום מערכות החימום התת קרקעיות. במפעל ייצרו בין היתר מעבי מים לניצול אנרגיית המזגנים לצורך ייצור מערכות חימום תת קרקעיות, במפעל שיוקם באשקלון.

 

 

 

ברשות התחרות אישרו כי הוגשה בקשה למיזוג והיא נבחנת. בעקבות הבקשה למיזוג החלה הרשות לבחון את שוק החשמל ומיזוג האוויר ופנתה לקמעונאים ויצרנים בענף כדי לנתח את השפעת המיזוג על התחרות.

 

אלקטרה צריכה, אחת משתי יצרניות המזגנים המובילות בישראל, צפויה להעתיק את מפעל מערכות מיזוג האוויר שלה מראשון לציון לאזור התעשיה באשקלון, בהשקעה של כ-100 מיליון שקל. המפעל יתפרש על פני 32 דונם וייוצרו בו מערכות קרור וחימום.

 

מזגנים של אלקטרה מזגנים של אלקטרה צילום: יחסי ציבור

 

בוש היא ענקית מוצרי חשמל גרמנית, והיא החברה האם של יצרנית מוצרי החשמל הלבנים BSH המפעילה שלוחה גם בישראל. אלקטרה צריכה היא אחת משתי יצרניות המזגנים הגדולות בישראל. אמנם תחום מערכות חימום תת קרקעיות אינו פופולרי בישראל כפי שהוא באירופה, אך החשש הוא כי מיזוג בין שתי חברות הענק עלול ליצור חברה בעלת כח רב בשוק שתהיה לה השפעה על קמעונאים.

 

לאלקטרה יש הסכמי סחר גם עם בוש העולמית וגם עם חברת ויסמן האירופאית לפיהם היא מייצרת לשני המותגים הבינלאומיים מערכות חימום תת קרקעיות שנמכרות תחת שמות המותגים שלהם באירופה. ב-2019 ייצרה אלקטרה לשוק האירופאי מערכות חימום בהיקף כספי של 45 מיליון שקל. אלקטרה עושה מאמצים לשיווק מערכות החימום במרכז וצפון אירופה, כיוון ששם נמצאות מערכות חימום כמעט בכל בית.

 

תחום החימום הביתי לשווקים אירופאים הוגדר באלקטרה צריכה כמנוע צמיחה לשנים הבאות. באלקטרה צריכה העריכו לאחרונה כי היקף המכירות של מערכות החימום הביתיות יגיע להיקף המכירות של מערכות מיזוג האוויר. ביוני האחרון אף הודיעה אלקטרה צריכה על שיתוף פעולה עם חברת ויסמן האירופאית לפיתוח וייצור מערכות חימום. ויסמן התחייבה לרכוש מאלקטרה צריכה מערכות בהיקף של כ-300 מיליון שקל בחמש השנים הקרובות. מאלקטרה צריכה לא נמסרה תגובה.

x