$
פרסום ושיווק

צעד להוזלת מוצרי החשמל: ביטול החובה לבדיקת מעבדה טרם היבוא, עבר בקריאה ראשונה

התיקון לחוק קובע כי היבואן יוכל להצהיר על רמת היעילות באנרגיה של המוצר עפ"י נתוני היצרן או על פי בדיקה שערך היבואן במעבדה, ואז יקבל אוטומטית את האישור ליבוא

נורית קדוש 14:2104.08.20

יבואני החשמל הרשמיים תחת איום? הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה ראשונה את התיקון לחוק מקורות האנרגיה שיזם משרד האנרגיה, ואשר מבטל את החובה לבדיקת מעבדה מקדימה למוצרי חשמל טרם היבוא, צעד שיש בו לקדם הרחבת התחרות בין היבואנים וכפועל יוצא הורדת מחירים לצרכן.

 

 

 

התיקון לחוק מקורות אנרגיה, שאושר במסגרת יישום החלטת ממשלה להפחתת הרגולציה, קובע כי כל יבואן המעוניין לייבא מכשיר חשמלי לישראל, יוכל לעשות זאת ללא חובה של בדיקת במעבדה מורשית טרם היבוא. היבואן יוכל להצהיר על רמת היעילות באנרגיה של המוצר ועל כך שהוא עומד ברף המינימאלי של יעילות באנרגיה, על פי נתוני היצרן או על פי בדיקה שערך היבואן במעבדה. לאחר מתן ההצהרה, יקבל היבואן באופן אוטומטי את האישור הנדרש לצורך היבוא.

 

 

מכשירי טלוויזיה מכשירי טלוויזיה צילום: יריב כץ

 

כיום, התקנות מחייבות יבואנים לבדוק כל דגם אותו הם מתעתדים לייבא במעבדה מורשית כדי לקבוע את רמת הדירוג האנרגטי של המוצר ולוודא כי הוא עומד ברף הכניסה המינימאלי המותר ביבוא. מטרת קביעת הרף המינימאלי של הדירוג האנרגטי נועדה לוודא כי רק מכשירים יעילים באנרגיה יורשו ביבוא לישראל, זאת על מנת לצמצם את צריכת האנרגיה במשק החשמל הישראלי.

 

השינוי צפוי להביא לכך שיבואנים רבים, אשר ניצבים כיום בפני קשיים שונים, כמו עלות הבדיקה הנדרשת במעבדה, המתנה לקבלת תוצאות בדיקת היעילות באנרגיה ועוד, יוכלו לייבא מכשירי חשמל באופן מהיר יותר, ובכך להגדיל את מגוון המכשירים הנמכרים בישראל, תוך יצירת תחרות בין היבואנים, שתביא לירידת מחירים.

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ מסר כי "תיקון החוק יביא להפחתת הרגולציה בשוק מוצרי החשמל, יוריד מחירים ויבטיח את איכות מכשירי החשמל".

x