שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

הקורונה חשפה חשד למעילה במקסימדיה

חברת פרסום החוצות הוציאה בעת הסגר את עובדיה לחל"ת, וגילתה במקרה, לדבריה, מעילה של 3.6 מיליון שקל. תביעה ותלונה במשטרה הוגשו נגד מנהלת החשבונות

עמיר קורץ 07:0130.06.20

כנראה שרק בזכות מגפת הקורונה גילתה חברת פרסום החוצות מקסימדיה, מהמובילות בענף, מעילה של מיליוני שקלים בכספיה. עם ההחלטה על הסגר הוציאה חברת הפרסום הוותיקה את מרבית עובדיה לחל"ת, ובהם מנהלת החשבונות של החברה. אז, בבדיקה פנימית שנערכה בהנהלת החשבונות, עלתה מקסימדיה על גניבה של מיליוני שקלים שנעשתה, לכאורה, במשך יותר משבע שנים.

 

ב־4 במאי האחרון, כך נודע ל"כלכליסט", הגיש בעלי מקסימדיה ג'ייסון גליק תלונה במשטרת יבנה נגד מנהלת החשבונות שעובדת בחברת הפרסום זה כעשור, רונית שמש, בטענה לגניבה בידי עובד ממעביד וקבלת דבר במרמה. הוא גולל במשטרה סיפור על אודות גניבה, לטענתו, שנעשתה מתחת לאפה של החברה מאז 2013. פרטי המקרה גם מתוארים בתביעה שהגישה מקסימדיה למחרת לבית המשפט המחוזי מרכז על 3.8 מיליון שקל.

 

משרדי מקסימדיה. החברה שכרה רו”ח חיצוני לבדיקת ספרי החשבונות משרדי מקסימדיה. החברה שכרה רו”ח חיצוני לבדיקת ספרי החשבונות צילום: עמיר קורץ

 

מקסימדיה טוענת בתביעה כי במהלך אפריל בדיקה מקרית שהיא ערכה העלתה סימני שאלה משמעותיים לגבי פעולות כספיות שבוצעו על ידי שמש בכספי מקסימדיה. באמצעות עו"ד יעקב אביעד טוענת מקסימדיה כי בדיקה יסודית יותר שנערכה לאחר מכן העלתה, למרבה התדהמה, כי שמש "גנבה וגזלה, בדרכים שונות, ממקסימדיה באופן שיטתי ולאורך שנים סכומי עתק, תוך שהיא מנצלת לרעה את הגישה שהיתה לה להנהלת החשבונות של התובעת ולמחשביה".

 

מקסימדיה, שמשרדיה בראשון לציון, היא אחת מחברות פרסום החוצות הבולטות והוותיקות בישראל, והינה חלק מקבוצת חברות המצויות בבעלותם של יעקב כנען וג'ייסון גליק. קבוצה זו כוללת גם את כנען מדיה ופרסום בתנועה, המפרסמת על גבי אוטובוסים, ואת כנען דפוס, בית דפוס בראש העין.

 

על פי התביעה, מנהלת חשבונות אחרת בקבוצה היא זו שגילתה העברות כספיות שבוצעו על ידי שמש אשר עוררו את חשדה והחלה לבדוק אותן לעומק. לתמונה נכנס גם רו"ח חיצוני, מרדכי לייבוביץ, והשניים מצאו כי שמש העבירה, לכאורה, במשך שנים ארוכות, "סכומי עתק מחשבון הבנק של מקסימדיה לחשבונותיה הפרטיים". הבדיקה התרכזה בארבעה חשבונות של שמש: שני חשבונות בבנק הפועלים, וחשבונות בבנק לאומי ובבנק מזרחי טפחות. שלושה מבין החשבונות היו מוכרים לחברה היות שמשכורותיה של שמש הועברו אליהם במהלך השנים, וחשבון נוסף נמצא במהלך הבדיקות של רו"ח לייבוביץ.

 

בחוות הדעת של רואה החשבון שצורפה לתביעה, נטען כי מ־2013 העבירה שמש לחשבונותיה האישיים כ־3.6 מיליון שקל שלא כדין, אף שלא היתה מורשית חתימה בחברה. לטענת מקסימדיה, היא הצליחה לכאורה במעשיה על ידי שימוש בקודים שניתנו על ידי הבנק למורשי החתימה (שהחברה טוענת כי אינה יודעת כיצד הגיעו לידי שמש). עוד נטען בתביעה כי מנהלת החשבונות "הסוותה את העברות הכספים לחשבונותיה בדרכים שונות". כך, למשל, נטען כי ההעברות נרשמו בהנהלת החשבונות באופנים שונים כגון חשבון הוצאות של עלות המכר ללא חשבוניות מס, כהוצאות דמי זיכיון ללא חשבוניות וכתלושים לספקים שאינם פעילים ולקוחות שונים.

 

שמש טרם הגישה כתב הגנה לתביעה האזרחית. במקביל, היא נחקרה במשטרה בפרשה, והחקירה עדיין נמשכת. עו"ד אמיר מורשתי, המייצג את שמש בהליך הפלילי, מסר בתגובה: "הנושא נמצא בהליכי חקירה. מדובר בפרשייה מורכבת יותר ממה שנראה על פניו, ולצערנו לא נוכל בשלב זה לפרט על מנת לא לשבש את החקירה". עו"ד עומר נירהוד, המייצג את שמש בתביעה האזרחית, מסר: "התמונה, לטעמי, יותר מורכבת ממה שמוצג בכתב התביעה. כיום מתנהל מו"מ בין הצדדים כדי לסיים את המחלוקת באופן נקודתי ולשביעות רצון כולם".

x