$
פרסום ושיווק

ההימור של גבאי: בין הישרדות להגדלת החוב

ההפסד שמופיע בשורה התחתונה בדו"חות השנתיים של סלקום עומד ככל הנראה מאחורי ההחלטה של המנכ"ל לרכוש את גולן טלקום. גבאי מיישם את אחד מכללי הג'ונגל - אם אינך יכול לנצח אותם, הצטרף אליהם

יניב רחימי 08:0911.06.20

האבולוציה בעולם הסלולר מחייבת את חברות התקשורת להתאים עצמן למציאות המשתנה באמצעות כניסה לתחום הטלוויזיה, הורדת מחירים והתייעלות. אבל זה לא מספיק ועל כך יעיד ההפסד שמופיע בשורה התחתונה בדו"חות השנתיים של סלקום. ההחלטה של אבי גבאי, מנכ"ל סלקום, לרכוש את גולן טלקום היא יישום של אחד מכללי הג'ונגל — אם אינך יכול לנצח אותם, הצטרף אליהם.

 

סלקום "מצרפת" אליה את גולן ובתמורה היא תשלם 590 מיליון שקל. ושוויה של גולן טלקום בעסקה הוא 720 מיליון שקל שמורכב מהעלות הישירה של 590 מיליון שקל ומוויתור על חוב של 130 מיליון שקל. הסכום עשוי להגיע ל־780 מיליון שקל בכפוף להתאמות. איך סלקום מתכוונת לממן את העסקה הזאת? ראשית, סלקום תקבל מאלקטרה צריכה הלוואת מוכר של 177 מיליון שקל שמהווה 30% מהתמורה. סלקום תפרע את ההלוואה תוך שלוש שנים שבמהלכן היא תשלם ריבית של 3%. מכאן שבמועד השלמת העסקה סלקום נדרשת לשלם במזומן רק 70% מהתמורה, שהם 413 מיליון שקל.

 

 

מימין: אבי גבאי מנכ"ל סלקום וגיל שרון מנכ"ל גולן טלקום מימין: אבי גבאי מנכ"ל סלקום וגיל שרון מנכ"ל גולן טלקום צילומים: עמית שעל , אבי גבאי

 

יתרת הנזילות של סלקום בסוף הרבעון הראשון הסתכמה ב־1.24 מיליארד שקל, ומאז החברה הגדילה את המזומנים שבקופתה ב־200 מיליון שקל הודות לגיוס אג"ח. יתרת המזומנים של סלקום מאפשרת לחברה להשלים את העסקה לרכישת גולן ממקורותיה העצמיים ולהשאיר מספיק נזילות שתבטיח את שירות החוב כלפי מחזיקי האג"ח עד סוף 2021.

 

מה תקבל סלקום בתמורה? מהערכת השווי לגולן טלקום שצורפה לדו"חותיה השנתיים של אלקטרה מוצרי צריכה אפשר ללמוד שהתחזית היא שגולן טלקום תייצר ב־2020 תזרים תפעולי של 91 מיליון שקל. תחזית זו עשויה להשתנות: מצד אחד, משבר הקורונה צפוי לפגוע ברווחי חברות הסלולר. מצד שני, סביר להניח שבסלקום יעשו מאמצים לנצל סינרגיות ולבטל כפילויות שניתן להימנע מהן. בתרחיש שנזקי המשבר יקוזזו עם תועלות הסינרגיה, ניתן להעריך בזהירות שבסופו של דבר גולן תתרום לסלקום תזרים תפעולי של 90 מיליון שקל. כל עוד גולן תעמוד בתחזית של עצמה גם תחת הבעלות של סלקום, העסקה תוכתר כהצלחה. על סלקום רובץ חוב

פיננסי משמעותי של 3.3 מיליארד שקל ואם ההימור על גולן יכשל אז העסקה, שכרוכה בהגדלת החוב בכ־600 מיליון שקל תקשה על סלקום לשרת את החוב הפיננסי שלה.

 

זה לא מקרי שדווקא סלקום היא שרוכשת את גולן טלקום. בין שתי החברות יש קשר פיננסי ועסקי. סלקום העמידה לגולן טלקום הלוואה של 130 מיליון שקל ב־2017. הלוואה זו תתבטל במסגרת העסקה. וסלקוםתמחוק נכס (ההלוואה לגולן) שערכו גבוה ממאה מיליון שקל. בנוסף לכך, בין סלקום לגולן יש הסכם שיתוף רשתות שמאפשר לאחרונה להשתמש ברשת של סלקום בתמורה לתשלום שנתי של 210־220 מיליון שקל.

x