$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

הצעה: הנזק הכספי שייגרם להפקות של HOT ו-yes בשל הקורונה יוכר כחלק מחובת ההשקעה

מועצת הכבלים והלוויין, בעקבות פניית איגוד המפיקים, מציעה מתווה שעשוי לחדש את צילומי התוכניות והסדרות - זאת לאחר שחברות ביטוח אינן מוכנות לבטח את ההפקות בתקופת הקורונה

אביאור אבו 10:5209.06.20

פתרון ייחודי שמקדמת מועצת הכבלים והלוויין, האחראית על חברות HOT ו-yes, עשוי להציל את תעשיית הטלוויזיה ולחדש את צילומי התכניות והסדרות. המועצה תפרסם היום (ג') שימוע להתייחסות הציבור, בו מוצע כי תכיר בנזק הכספי שעלול לגרום משבר הקורונה לצילומי הפקות, כחלק מחובת ההשקעה של החברות בהפקות מקור, העומד על 8% מהכנסותיהן השנתיות.

 

ההוראה האוסרת על התקהלות של למעלה מ-10 אנשים הביאה להפסקה של צילומי חלק לא מבוטל מהפקות המקור. בהמשך, פנה נציג איגוד המפיקים לקולנוע ולטלוויזיה לשר התקשורת, בבקשה דחופה למתן אישורי עסק חיוני לצילום סדרות ותכניות טלוויזיה. פנייה זו נענתה על ידי נציגת משרד התקשורת בכך שההוראות בדבר הגבלת מספר העובדים במקום העבודה אינן חלות על שידורי הטלוויזיה.

 

לטענת נציגי המפיקים ולמרות הקלות הממשלה, גם כיום אין ביכולתן של חברות ההפקה לחזור באופן מלא לפעילות מלאה הכוללת צילומים וזאת בגלל שחברות הביטוח אינן מוכנות לבטח את ההפקות בכל מה שנוגע לנזקים מהנגיף. היעדר ביטוח חושף את המפיקים לסיכון כספי גבוה, למשל במקרה של החמרת ההנחיות או הפסקת הצילומים בשל היעדרות או בידוד עקב חשיפה לנגיף.

 

 

 

 

אשר ביטון יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין אשר ביטון יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין צילום: דוברות משרד התקשורת

 

האלטרנטיבה אשר תופסת תאוצה ברחבי העולם היא ערבות מדינה, שתאפשר חזרה לעבודה ופעילות של ענפי הטלוויזיה והקולנוע. המועצה, בראשות היו״ר אשר ביטון ובשיתוף עם איגוד המפיקים לקולנוע וטלוויזיה, גיבשו מתווה תקדימי בו נשקל כי ניתן יהיה להכיר ל-HOT ו-yes במסגרת חובת ההשקעה הנדרשת מהם, בתוספת שהוציאו בגין הפקה מעבר לסכום החוזה שהוגש על ידם, ואשר נגרמה כולה לסיבות הקשורות בנגיף. התוספת תוכר בשנה בה היא בוצעה ובסכום אשר לא יעלה על 10% מסכום ההפקה שהוכר.

 

מנכ״ל איגוד המפיקים לקולנוע וטלוויזיה, צביקה גוטליב, מסר: ״אנחנו מברכים ומודים לאנשי מועצת הכבלים והלוויין וליושב הראש אשר ביטון, על קידום מהיר של יצירת המתווה כתחליף לביטוח לנזקי הקורונה. אנחנו מקווים כי המתווה הזה יאפשר חזרה מהירה ככל שניתן לעבודה ופרנסה לכל אנשי התעשייה, אשר רבים מהם עדיין יושבים בבתים ומחכים לשוב לצלם ולהצטלם. הרשות השנייה האחראית בין היתר על קשת ורשת לא השיבה לפנייתנו בעניין".

x