פרסום ושיווק

רשת 13 מוציאה לחל"ת ארבע תוכניות: "צפויים מהלכים נוספים"

בין התכניות: "חדשות היום" עם מירי נבו ואלי אילדיס ו"מהדורת חמש" עם יעקב איילון; מוקדם יותר כתבים בכירים בחדשות 13 צייצו הודעה משותפת: "התבשרנו על כוונת רשת לקצץ חצי מחברת החדשות". מנכ"ל רשת, אבי בן טל: "ההכנסות ירדו בלמעלה מ-60% בכל ערב שידור"

אביאור אבו 16:5505.04.20

לאור החרפת ההשפעה של משבר הקורונה, רשת 13 הודיעה הערב (א') שהיא נאלצת לבצע שורת צעדי התייעלות במטרה להתאים את המצב הפיננסי של החברה לתנאי השוק ולהאטה הדרמטית בפרסום. זאת, כשעה לאחר שכתבים בכירים בחדשות 13 צייצו הודעה משותפת כנגד מהלכי הקיצוץ המתוכננים.

 

כך נכתב בהודעה: "רשת 13 ניהלה בימים האחרונים שיחות עם כלל חברות הפקה איתן עובדת החברה באופן קבוע, והודיעה להן על דחייה של חלק מהתשלומים. עם תחילת משבר הקורונה הודיעה רשת על עצירתן של חלק מההפקות שכבר יצאו לדרך ובהן משחקי השף, אמבוש, אבודים, צילום גמר קומדי סטאר ועצירתה באמצע של זוג מנצח. במקביל, צעדי ההתייעלות הפנימיים ברשת 13 נמשכים. כזכור, רשת 13 הודיעה על קיצוץ שכר רוחבי של 10% להנהלת החברה ולעובדים העובדים ממשרדי החברה, זאת בנוסף לקיצוצי שכר ומשרה בהיקף של 30% לעובדים מהבית והן הוצאה של עובדים נוספים לחל"ת".

 

עוד נכתב: "היום נאלצת החברה להודיע על הוצאתם לחל"ת של מספר תוכניות המופקות על ידי רשת וחדשות 13 ובהן "הדוח היומי" עם קובי מחט ויעל בר זוהר, "חדשות היום" עם מירי נבו ואלי אילדיס, "מהדורת חמש" עם יעקב איילון ו"מאסט" בהובלת שי לי שינדלר ועמית קוטלר". לפני כשבוע הורה אבי בן טל מנכ"ל הערוץ על פינוי מיידי וסגירת האולפן של חדשות 13 בבית הורד בגבעתיים. המעבר יבוא לסיומו עד סוף השבוע הנוכחי. סגירת האולפן תקטין מעט את ההוצאות של רשת. לצעדים הנוכחיים צפויים להצטרף מהלכים נוספים".

 

מנכ"ל רשת, אבי בן טל, הוסיף: "בלית ברירה - רשת החלה בביצוע שורת צעדי התייעלות מהותיים ולא פשוטים במטרה לשמור על חוסנה כגוף תקשורת עצמאי ומוביל. אנו מקווים כי שותפינו לדרך יקבלו בהבנה את העובדה שנאלצנו, בלית ברירה, לדחות חלק מהתשלומים כמו גם את הקפאתן של חלק מההפקות שתוכננו. מחד הרייטינג ושיעורי הצפייה גבוהים ביותר אולם מאידך, ההכנסות ירדו בלמעלה מ-60% בכל ערב שידור. אני יחד עם הנהלת רשת 13 נחושים לצלוח את המשבר הנוכחי”.

 

 

אבי בן טל, מנכ"ל רשת  אבי בן טל, מנכ"ל רשת צילום: ינאי יחיאל

 

 

הפרשן הכלכלי של חדשות 13, מתן חודורוב, צייץ מיד לאחר הודעת רשת: “שום תכנית עוד לא ירדה מהאוויר וכעיתונאים נפעל בכל האמצעים שברשותנו כדי שכך זה יישאר. מי שחושב שהדרך לחזק את הערוץ היא להחריב שתי רצועות אקטואליה יומיות (ומי יודע מה עוד) - יגלה שאנחנו יותר נחושים מכפי שאולי העריך. לא נאפשר לאיש לחסל את חדשות 13, לא בבת אחת ולא בשיטת הסלמי”.

 

החרפה בחדשות 13

 

כשעה לפני הודעה רשת, עובדי חדשות 13, וביניהם כתבים בכירים, צייצו בטוויטר הודעה משותפת, כחלק משיתוף פעולה עם הוועד וארגון העיתונאים. כך נכתב בציוץ: "לאחרונה התבשרנו בערוצים לא רשמיים על כוונת 'רשת' לקצץ חצי מחברת החדשות של ערוץ 13. מעבר לפגיעה הקשה במאות משפחות, בעיצומו של משבר הקורונה, אנחנו חוששים שמהלך כזה יוביל לחיסולה של החברה כגוף עיתונאי חזק ותחרותי - דווקא במצב חירום, שבו סיקור המגפה נדרש לציבור עוד יותר מתמיד. מהיכרותנו עם נדב טופולסקי ואבי בן טל, אין לנו ספק שלא זו כוונתם. לכן נשמח להיכנס עמם לדיאלוג כן ורציני בראשות ועד העובדים, מתוך נכונות לפשרות ומתוך ראיית טובת הערוץ לטווח הארוך. יחד עם זאת, לא נאפשר את חיסול חדשות 13. המשמעות של קיצוץ 50 אחוזים מהחברה היא חיסול החברה".

 

עוד נכתב: "אנחנו קוראים לבעלי המניות - לן בלווטניק ואודי אנג'ל, יו"ר הדירקטוריון, נדב טופולסקי ומנכ"ל רשת, אבי בן טל, לשתף את הכתבים, התחקירנים המפיקים, הצלמים וכל האנשים שנמצאים ממש עכשיו בבתי החולים ובאולפנים בכוונותיהם, באמצעות שיח עם ועד העובדים. עד עתה בעלי המניות הוכיחו מחוייבות בלתי ניתנת לערעור לעתיד החברה ואנחנו בטוחים שגם בשעה של משבר כזה, הם יוכיחו שכולנו באותה סירה".

 

 

 

 

במהלך החודש הודיעו בחדשות על קיצוץ שכר של 10% למשתכרים מעל 10,000 שקל בחודש, כמו גם הוציאו כ-15 עובדים לחל"ת מתוך כ-350. בעקבות כך הכריזו בוועד העובדים על סכסוך עבודה. ציוצי הכתבים מגיעים על רקע מכתב ששלח הבוקר בן טל על הכוונה לבצע צעדים נוספים. גורמים בהנהלה מוסרים שטרם הוחלט כמה עובדים יפוטרו, אך מדובר על פחות מחצי.

 

"נכנסתי לתפקידי אך לפני חודש. עם יד על הלב, לא דמיינתי שאאלץ להתמודד עם מציאות כלכלית כה קשה מיד לאחר כניסתי לתפקידי", כתב בן טל. "מצבה הפיננסי הקשה של החברה מחייב אותנו כהנהלת החברה לגבש שורת צעדים שמטרתן לשמר את רשת 13 וחדשות 13 כחברות שעומדות בזכות עצמן. לצערי, נתוני הרייטינג לא מבטאים את מצב החברה בפועל. היקף הפרסום, קרי ההכנסות שלנו, ירדו באופן דרסטי בחודש האחרון. זאת, בשעה שההוצאות, לאור הצורך בשידורים מגוונים ומקיפים לאורך כל שעות היממה, הלכו וגדלו".

 

עוד כתב בן טל: "עם תחילת משבר הקורונה, הודיעה רשת באופן מיידי על שורת צעדים פנימיים מתוך כוונה להקטין עד כמה שניתן את מספר העובדים שמגיעים לבניין. בנוסף, נקטנו בצעדי התייעלות שכללו הוצאה לחופשות ולחל"תים וגם קיצוצי שכר רוחביים שחלים על כלל החברה, הן לעובדים מהמשרדים והן לעובדים מהבית. לצערי צעדים אלה לא מספיקים ובימים הקרובים נודיע על צעדים נוספים. רשת 13 פועלת כרגע בכל החזיתות בכדי לצמצם את היקף ההוצאות של החברה, הן בתוך הבית והן מחוצה לו, מול חברות ההפקה, הספקים, היוצרים, מתקני החברה ועוד.

 

הערוצים המסחריים חווים משבר עמוק עקב השלכות נגיף הקורונה, עם ירידה בדקות הפרסום ועצירה של הפקות. בחודש האחרון הזרים לן בלווטניק, מבעלי השליטה בערוץ, כ-30 מיליון שקל לטובת הבראתו, אך הזרמה זו לא לקחה בחשבון את החרפת המצב עקב מצב החירום.

 

חדשות 13 חדשות 13 צילום: youtube

 

x