$
פרסום ושיווק

400 רשתות מודיעות: "לא נפתח את החנויות אם הקניונים לא יבואו לקראתנו בשכירות"

מאות רשתות מובילות, ובהן פוקס, אופטיקה הלפרין וקפה קפה הודיעו היום במסיבת עיתונאים משותפת כי "לא יפתחו דלתות, אם הקניונים ומרכזי המסחר לא יתחשבו בנו". קבוצת ביג הגיעה כבר להסכמות עם השוכרים, במסגרתן היא תוותר על דמי השכירות החל מ-15 במרץ ובעבור אפריל תגבה שכירות כאחוז מהפדיון

אורנה יפת 13:3902.04.20

"לא נפתח את החנויות בקניונים אם לא תהיה הבנה ברורה על ידי מליסרון, עזריאלי, אמות, נצבא ויתר קבוצות הנדל"ן שהם צריכים לבוא לקראתנו בשכר הדירה. הם לא באים רק לקראתנו אלא גם לטובת עצמם. הדלתות לא ייפתחו לעולם. כולנו יודעים שתהיה ירידה בקניונים גם ביום שאחרי. אנחנו מצפים שיהיה לנו עם מי לשבת ולדבר ונוכל להגיע להבנות. התקווה שלנו שכל מרכזי המסחר והקניונים האחרים יבינו שזו הדרך וילכו לקראתנו, כי אם לא תהיה הליכה משותפת אחת, לא נוכל לפתוח עסקים ולהתנהל בצורה נורמלית". דברים אלו נאמרו היום במסיבת עיתונאים שקיימה התאגדות השוכרים המייצגת 400 רשתות קמעונאות.

 

 

 

בתוך כך השוכרים עידכנו, כי הגיעו להבנות בפגישה שנערכה הבוקר עם קבוצת ביג בנוגע לתשלומי שכר הדירה ודמי הניהול שתגבה ביג מהשוכרים, במהלך החודשים הבאים. הקבוצה כבר הודיעה כי תוותר על דמי השכירות החל מה-15 במרץ, ובעבור חודש אפריל תגבה את השכירות כאחוז מהפדיון.

קניון ריק קניון ריק צילום: נחום סגל

 

עם סיום הפגישה שיגרה קבוצת הנדל"ן מכתב לשוכרים בו הודיעה, כי תעביר את תשלומי חודש מרץ העודפים, עליהם כבר שילמו השוכרים, לחשבון השוכר ואלו ישמשו לסגירת תשלומים עתידיים.

 

ביג תבטל את תשלום שכר הדירה הבסיסי לחודשים מאי ויוני, והשוכרים ישלמו את שכר הדירה על פי האחוז מהפדיון, כפי שמופיע בחוזה השכירות של החנות. דמי הניהול ישולמו באופן יחסי עבור ימי ההפעלה שהמרכז היה פתוח בהם בפועל. מרכזים שיהיו סגורים על פי הוראת הממשלה, לא ייגבו בהם דמי ניהול. הצדדים גם הגיעו להבנה כי במידה והשוכרים יקבלו מרשויות המדינה החזר על תשלומי שכר דירה ודמי ניהול, הם יועברו לביג כהשלמה לתשלומי הפדיון.

 

כמו כן, הודיעה ביג כי שוכרים שאין להם בחוזה השכירות סעיף של אחוז מהפדיון, יחויבו באחוז מהפדיון כפי שמקובל בענף בו הם פועלים. במידה ובחנות ספציפית הפדיון בחודש מאי ויוני יהיה נמוך מ-70% מהפדיון החודשי הממוצע של חנות מסוימת בשנת 2019, תבחן ביג הפחתה נוספת על פי שיקול דעתה. מרכולים, פארמים, בנקים, משרדים, קופות חולים וחברות סלולר ישלמו כרגיל.

 

יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין, שחר תורג'מן, יו"ר בריל, רונן נימני, בעלי קבוצת קפה קפה ושוכרים אחרים בוועד הקמעונאים אמרו, כי "המתווה שהגענו אליו עם קבוצת ביג נותן לנו שקט נפשי לחודשים הקרובים". לדברי הלפרין, "הנהלת ביג אמרה לנו שאחרי יוני נשב שוב לדון בנושא ונתנו לנו הבטחה שגם שהחנויות ייפתחו והדלת לא ננעלת. אם שכר הדירה יהיה מעל מה שאנחנו יכולים לשאת, הם יכניסו שוב יד לכיס".

 

הראל ויזל, בעלי קבוצת פוקס, מסר כי ניהל במהלך הלילה שיחות עם בכירי האוצר "ועובדים על פיצוי לרשתות, מעבר להלוואות שהמדינה הבטיחה לבעלי העסקים. ברור להם באוצר שצריך לתת מענק ופיצוי על כל התקופה. אני מקווה שנגיע להסכמות. הם מבינים את עומק הבעיה ומבינים שצריך להיות פיצוי".

 

 השוכרים שניסו עד כה לממש את ההלוואות בערבות מדינה נתקלו בקושי טכני ונראה שהאוצר והבנקים עדיין לא הגיעו בינם לבין עצמם להבנות בנוגע לקריטריונים למתן ההלוואה.

x