$
פרסום ושיווק

משבר הקורונה

המחסור בביצים: משרד החקלאות מנסה לזרז את הגעת האוניות

המחסור שמאפיין תמיד את התקופה לפני פסח, גדל עקב ההצטיידות המוגברת בשל הקורונה. במשרד החקלאות טוענים שהפתרון הוא שינוי מסלולן של האוניות בשיתוף פעולה עם חברת הספנות, וטעינת כמות כפולה של ביצים עליהן

נורית קדוש 10:2330.03.20

המחסור בביצי מאכל, הנרשם בכל שנה לקראת חג הפסח, מתעצם השנה נוכח ההצטיידות המוגברת מחשש לסגר בעקבות התפרצות הקורונה.

 

 

 

ברשתות השיווק כמעט ולא ניתן למצוא ביצים ואין צפי להגעתן. כעת מסתמן כי מכסות היבוא שהוגדלו לפני כחודשיים, לא צפויות לתת מענה, שכן יגיעו לישראל רק אחרי החג.

 

בעקבות כך, שבוע לפני ערב החג, פועלים במשרד החקלאות בשיתוף משרד האוצר בהליך חריג לשינוי מסלולן של אניות שאמורות להגיע לישראל, כך שיגיעו מהר יותר ועם כמות ביצים גדולה יותר. זאת בין היתר, באמצעות ויתור על תחנות עגינה בדרך.

 

 

 צילום: בלומברג

 

במשרד החקלאות טוענים כי, בהתאם לחלופות שנבחנו, נמצא כי הפתרון היעיל ביותר, אשר בהסתברות גבוהה יאפשר את הבאת ביצים לישראל עד ערב חג הפסח, הוא שינוי מסלולן של אוניות אשר כבר מתוכננות להגיע עם ביצים לישראל בשיתוף פעולה עם חברת הספנות, וטעינת כמות כפולה של ביצים עליהן.

 

במקביל, משרדי הממשלה פועלים במשותף ובדרכים שונות, על מנת לזרז את פריקת אוניות אלו בהגיען לנמל. ובכלל זה, אוניות עמוסות ביצים ובשר.

 

 

מדפי ביצים רקים בסופרמרקט מדפי ביצים רקים בסופרמרקט צילום: מיטל בריל

 

משרד החקלאות פתח מכסה ליבוא ביצים בפטור ממכס ממדינות האיחוד האירופי עוד בחודש ינואר. לאור משבר הקורונה, הגדיל המשרד את המכסה הפטורה ממכס למשווקי הביצים בהיקף של כ-100 מיליון ביצים, אך הן לאור הגדלת הביקוש המקומי בארצות אלו ונוכח בעיות שינוע וזמני הפלגה, המשווקים לא מצליחים ליבא ביצים כמענה לביקוש הגובר של הצרכנים. במשרד החקלאות, פעלו לאישור אוקראינה, כמדינה נוספת ממנה ניתן יהיה ליבא ביצים ובשיתוף עם משרד האוצר, הופעל נוהל ״רשת ביטחון ליבוא ביצים״ על מנת לתמרץ יבואנים להביא עוד ביצים לישראל.

x