$
פרסום ושיווק

פרשנות

האותיות הקטנות בהודעות של הקניונים לשוכרים

חברות הנדל"ן מיהרו להראות עד כמה הן דואגות לשוכרים, אך אל להם להתבלבל. כך למשל, בהודעת מליסרון אין הבטחה לשוכרים כי לא ישלמו שכר דירה בסיסי במידה והחנות תיפתח במהלך אפריל: ובעזריאלי דיברו על פטור מדמי השכירות ולא התייחסו למשקולת הכבדה - דמי הניהול

אורנה יפת 19:4917.03.20

כל כך הרבה מידע זורם בימים האחרונים לאזרחים, לעסקים ולכלי התקשורת, במיילים בווטסאפ, בשיחות טלפון וברשתות החברתיות.

 

 

בין היתר, נשלחו בימים האחרונים גם הודעות מטעם חברות הנדל"ן לשוכרים. חלקן הופצו אל הקמעונאים ובהודעות בורסה, חלקן נשלחו על ידי יח"צנים של הקניונים בתפוצה לכל עבר, וכולם מיהרו להראות כמה הם באים לקראת השוכרים.

קניון עזריאלי ת"א ריק קניון עזריאלי ת"א ריק צילום: שאול גולן

 

בכל ההודעות, הנהלות הקניונים משדרות סולידריות והזדהות עם השוכרים, ומקשטות את הסגיר והפתיח במשפטים ברוח "נבקש לחזק את כולכם", ו"רואים בכם שותפים לדרך".

 

אל לשוכרים להתבלבל. קריאה מדוקדקת של המכתבים מלמדת כי יש לא מעט אותיות קטנות במכתבים של הקניונים. השפעת נגיף הקורונה על פדיונות השוכרים באה לידי ביטוי כבר לפני שבועיים עם התפרצותו של הנגיף בישראל, ובימים האחרונים נסגרו הקניונים למבקרים בהוראת משרד הבריאות.

 

מליסרון הוציאה לפני יומיים הודעה לשוכרים לפיה היא לא תגבה שכר דירה עבור חודש אפריל. "החלטנו כי ב-1.4.20 לא נגבה מהחנויות הסגורות בקניונים את דמי השכירות והניהול", לשון ההודעה. מליסרון מתייחסת לחנויות הסגורות. אבל מה אם באמצע אפריל החנויות יפתחו? אז תגבה מליסרון שכר דירה מלא עבור כל החודש? ואולי ההתחלה של היציאה מהסגר תהיה קשה לא פחות מהסגר עצמו שכן סביר להניח שהציבור לא יסתער על חנויות האופנה מייד לנוכח המשבר הכלכלי. בהודעה של מליסרון אין הבטחה לשוכרים כי לא ישלמו שכר דירה בסיסי במידה והחנות תיפתח במהלך אפריל.

 

גם קבוצת הנדל"ן עזריאלי, שהתמהמה קצת, הוציאה היום הודעה דרמטית. דירקטוריון עזריאלי אישר פטור מתשלום דמי שכירות למחצית השניה של חודש מרץ 2020 לעסקים שנסגרו בעקבות החלטת ממשלה. אבל את דמי הניהול, שבשנים האחרונות הפכו לנטל עוד יותר כבד מדמי השכירות, תגבה עזריאלי עבור חודש מרץ, על אף שהקניונים שלה סגורים. ומה עם אפריל? בעזריאלי מקפיאים בשלב זה את שכר הדירה ודמי הניהול. לא מבטלים אותו. רק מקפיאים. המשמעות – עזריאלי משאירה לעצמה פתח לגבות את דמי השכירות המלאים עבור אפריל במידה והמשבר יסתיים והחנויות ייפתחו במהלך החודש.

 

עזריאלי אף הקימה קרן סיוע פיננסי לשוכרים בקניונים, בהיקף של 100 מיליון שקל. היו שוכרים שהביעו התפעלות אך אחרים דווקא הגיבו בציניות. "בשביל עזריאלי זו לא בעיה להעמיד קרן של 100 מיליון שקל. הם גייסו את הכסף בריבית נמוכה. אבל מה תעזור לי הלוואה אם העסק שלי קורס? מה שיעזור לי זה שעזריאלי תגיד לי שהיא לא גובה את שכר הדירה ואת דמי הניהול אם אני לא פותח את החנות", אמר אחד השוכרים.

 

בקרב הקמעונאים ציפו מקבוצות הנדל"ן הגדולות לעזרה משמעותית יותר. מי שכן זכו לפרגון הן הקבוצות הפחות גדולות - ביג, מגה אור, צים, וגזית גלוב שהודיעו כי יזכו באופן מלא את השוכרים משכר דירה עבור מרץ, ובאפריל יגבו במרכזי הקניות הפתוחים אחוז מהמכירות בפועל.

 

אלא שאם עזריאלי ומליסרון, שתי קבוצות הקניונים הגדולות, לא יבטלו לאלתר את שכר הדירה ודמי ניהול עבור כל הימים בהם החנויות אינן עובדות והקופות ריקות – גם הסיוע של יתר קבוצות הקניונים לא יעזור לשוכרים הקטנים והבינוניים לשרוד את המשבר הזה.

x