$
פרסום ושיווק

נחשף בכלכליסט

בגלל חריגות בנייה: הסניף החדש של איקאה ליד בית שמש לא ייפתח מחר

כפי שנחשף בכלכליסט, יזמי הפרויקט קיבלו היתר בנייה לחנות של 17 אלף מ”ר, אבל בביקורת של היחידה לאכיפת דיני תכנון ובנייה במשרד האוצר, נמצאה חריגה של 8,500 מ"ר

שלומית צור 18:2804.03.20

הסניף החמישי של רשת הרהיטים השבדית לא ייפתח מחר כמתוכנן, לאחר שנתגלו חריגות בנייה שבוצעו בהקמת החנות באזור התעשייה אשתאול סמוך לבית שמש, כך נודע לכלכליסט.

 

את החנות הקימה חברת פארק מסחר ותעשייה אשתאול, חברה־בת פרטית של מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס, שהתקשרה עם איקאה ישראל.

 

כפי שנחשף בכלכליסט, יזמי הפרויקט קיבלו היתר בנייה להקמת חנות בשטח 17 אלף מ”ר, אלא שבביקורת שביצעה לפני כשבועיים היחידה לאכיפת דיני תכנון ובנייה במשרד האוצר במתחם, נמצא כי 8,500 מ”ר נבנו בחריגה. מנגד, טענה החברה כי הבנייה על פי זכויות הבנייה במקום.

 

היזמים הגישו תוכנית לאישור תוספת השטחים, וזו אף אושרה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה. אך בוועדה המחוזית ירושלים התנגדו לתוספת והגישו ערר לוועדת הערר המחוזית, שבו נטען כי הוועדה המקומית אישרה את התוכנית בניגוד לדין. תוספת השטח טעונה את אישורה של הוועדה המחוזית, שמתנגדת לתוספת בין היתר בשל המדיניות התכנונית שמטרתה להפנות את עיקר הפיתוח וחיזוק העירוניות בירושלים ובבית שמש, ולצמצם את גלישת המסחר לשולי הערים. בהחלטת ביניים של ועדת הערר המחוזית, בראשות בנימין זלמנוביץ’, בוטל אישור התוכנית על ידי הוועדה המקומית עד להכרעה לגבי גורל השטחים הנוספים.

  

סניף איקאה החדש באשתואל סניף איקאה החדש באשתואל צילום: Amit Shabi

 

לאחרונה הגישה מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי באבאי, לוועדת הערר השלמת טיעונים, בהם צוין כי לאחר הגשת הערר התברר כי השטחים המבוקשים על ידי החברה כבר הוקמו בפועל, בניגוד להיתר. "לאחר הגשת הערר התברר לעוררת כי בתחום התוכנית בוצעו על ידי החברה עברות בנייה

בהיקף נרחב ביותר ולאורך זמן תוך הצבת עובדות בשטח", נכתב. "כל שטחי הבנייה המוצעים בתוכנית 8,500 מ"ר בנויים כבר בשטח והתוכנית נועדה להכשיר את בניית השטחים שלא כדין. מדובר בעבירות בנייה בדרגת חומרה גבוהה בעור אשר מצדיקות מתן שיקול נכבד בותר ועל כך שההחלטה הסבירה היחידה היא דחייה של התוכנת המוצעת”.

 

מאיקאה נמסר: "כידוע הנכס בבעלות חברת מגה אור. כשנקבל מהם הודעה כי התקבלו כל האישורים הרלבנטיים, נפתח את חנות איקאה החמישית למען ציבור הצרכנים באזור".

x