$
פרסום ושיווק

עתירה לעליון: בקשה למתן צו על תנאי נגד פתיחת השוק לייבוא חמאה

יממה אחרי שמשרד האוצר הודיע על פתיחת שוק החמאה לייבוא חופשי, הגישה התאחדות מגדלי הבקר לבית המשפט העליון עתירה דחופה למתן צו על תנאי על ביצוע המהלך: "אין שום חוסר בחמאה, זו הפרה של הסכמים קיימים"

נורית קדוש 10:5304.03.20

יממה אחרי שמשרד האוצר הודיע על פתיחת שוק החמאה לייבוא חופשי, הגישה התאחדות מגדלי הבקר לבית המשפט העליון עתירה דחופה למתן צו על תנאי על ביצוע המהלך.

 

 

 

בעתירה טוענים הרפתנים כי אין כל עילה לפתיחת הייבוא בגלל שאין מחסור בחמאה וכן כי הפעלת הצו היא בניגוד מוחלט להסכמים של המדינה עם יצרני החלב. הרפתנים טוענים עוד כי פתיחת השוק לייבוא תביא לקריסת ענף החלב.

 

חמאה חמאה צילום: שאטרסטוק

 

מנכ״ל ההתאחדות אביתר דותן מסר כי משרד האוצר ביזה את הליך הצו. "מצד אחד פרסמו בתקשורת על הצו אבל לא העבירו אותו לרשומות כדי שלא נוכל להתגונן לפני הבחירות והמבין מבין". דותן הוסיף: ״אנחנו הולכים לקרב משפטי צודק. אין שום חוסר בחמאה וזו הפרה של הסכמים קיימים. אגף התקציבים אולי מרומם רוח כרגע אבל בהסכם הבא עם כל גורם אף אחד כבר לא יאמין לחתימה שלהם״.

 

כזכור, בשבוע שעבר חתם שר האוצר משה כחלון על צו יבוא חופשי של חמאה לישראל, למרות התנגדות הרפתנים ועצם קיומו של משק מתוכנן בתחום החלב.

כחלון לא הגביל את היבואנים בכל הנוגע למחיר החמאה. המשמעות היא הטבה משמעותית ליבואנים, שיוכלו ליבא חמאה ללא תשלום מכס ולמכור אותה במחיר גבוה מזה של המחיר של החמאה המקומית שמחירה מפוקח.

 

כזכור, המחסור בשומן לצד סירובו של כחלון להתאים את המחירים המפוקחים של מוצרי החלב למחירי החלב הגולמי, הוביל לצמצום הייצור של החמאה על ידי תנובה וטרה וגרם למחסור מתמשך.

 

x