$
פרסום ושיווק

כחלון פתח לראשונה את שוק החמאה ליבוא חופשי - ללא הגבלת מחיר

השר חתם על צו יבוא חופשי של חמאה לישראל, למרות התנגדות הרפתנים; כחלון לא הגביל את היבואנים בכל הנוגע למחיר - המשמעות היא הטבה משמעותית ליבואנים, שיוכלו ליבא חמאה ללא תשלום מכס ולמכור אותה במחיר גבוה מזה של המחיר של החמאה המקומית

נורית קדוש 15:5926.02.20

פחות משבוע לפני הבחירות, שר האוצר משה כחלון פתח לראשונה את שוק החמאה ליבוא חופשי.

 

 

 

השר חתם על צו יבוא חופשי של חמאה לישראל, למרות התנגדות הרפתנים ועצם קיומו של משק מתוכנן בתחום החלב. הערכות הן כי ארגוני הרפתנים יעתרו לבג"ץ במטרה לבלום את המהלך.

 

כחלון לא הגביל את היבואנים בכל הנוגע למחיר החמאה. המשמעות היא הטבה משמעותית ליבואנים, שיוכלו ליבא חמאה ללא תשלום מכס ולמכור אותה במחיר גבוה מזה של המחיר של החמאה המקומית שמחירה מפוקח ומחירה של החמאה שיבואנים שזכו במכסות פטורות ממכס נדרשו להתאים למחיר המפוקח.

 

 

משה כחלון משה כחלון צילום: משה מילנר, לע"מ

 

כזכור, המחסור בשומן לצד סירובו של כחלון להתאים את המחירים המפוקחים של מוצרי החלב למחירי החלב הגולמי, הוביל לצמצום הייצור של החמאה על ידי תנובה וטרה וגרם למחסור מתמשך.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

אביתר דותן, יו״ר התאחדות מגדלי הבקר מסר בתגובה להחלטת כחלון: ״לא הופתענו מהחתימה ובטח מהתזמון. אין שום חוסר בחמאה אפילו של קג אחד. נעתור לבג״ץ בהקדם ונמנע את המהלך הפופליסיטי של אגף התקציבים באוצר.

 

ויליפוד היתה בין האחראיות למחסור שנוצר בשוק מפני שלא ייבאה את כמות החמאה שבה זכתה במכרז ליבוא פטור ממכס. הדבר התגלה בעקבות בדיקת "כלכליסט" בינואר 2019 שחשפה כי החברה לא הביאה את הכמות לה התחייבה ובמקום זאת מכרה ממרחי חמאה שאינם תחת פיקוח. הפרסום הוביל לבדיקה של משרד הכלכלה שמצא כי החברה לא עמדה בהתחייבותה והוחלט לקנוס אותה ב-133 אלף שקל.

 

על פי נתוני סטורנקסט, שוק החמאה וממרחי החמאה גילגל 264.2 מיליון שקל בשנת 2019. המכירות של שטראוס בקטגוריה זו עם ממרח לורפק הסתכמו ב-49.6 מיליון שקל. הוספת החמאה למיגוון תסייע לשטראוס להציג בשנה הבאה המשך צמיחה. שטראוס צפויה להצטרף בשבועות הקרובים לקטגורית החמאה עם התחלת ייבוא ושיווק חמאת לורפק. החברה המתינה להחלטת האוצר, בכדי לדעת כיצד לתמחר את המוצר, שכעת יוכל להכנס לישראל ללא מכס וכך, מחירו יהיה נמוך יותר.

 

אביתר דותן, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר אביתר דותן, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר

 

 

דובר שר האוצר מסר: "כחלון חתם היום המתיר יבוא חופשי של חמאה לישראל ללא שום מכסות. הצו מגיע בעקבות שימוע ציבורי פתוח שהוכרז עליו לפני כמה שבועות. בשימוע שנעשה העבירו כל הגורמים הרלוונטיים בענף את ההשגות שלהם. לאחר מכן התכנסה ועדה בין-משרדית שכללה את משרד האוצר הכלכלה והחקלאות. מסקנות הועדה היו שיש לפתוח את השוק ליבוא חופשי והשר אימץ את מסקנותיה.

 

"הנתונים הכוללים ל-2019 מלמדים על מחסור בחמאה, וכי למרות העלייה בהיקפי היבוא הפטור, האמצעי להבטחת פתרון מלא למחסור ב-2020 הוא ביטול המכס.

מכיוון שמדובר בהוראה תחומה בזמן לשנה אחת בלבד, ולכן היא אינה צפויה לגרום נזק ארוך טווח למשק החלב או להיבטי התכנון שלו. מדובר בצו שאמור לתת מענה למחסור, ולא בצו שאמור לשנות את תכנון הענף".

x