$
פרסום ושיווק

דילמת החמאה: יבוא פתוח או מחיר בפיקוח?

להערכת גורמים בשוק, ביטול הפיקוח על מחיר החמאה צפוי להביא להתייקרותה. עם זאת, שר האוצר אינו חייב לקבל את המלצת ועדת המחירים והוא רשאי להחיל פיקוח על מוצר משיקולים אחרים, כמו תחרות מועטה בשוק

מירב קריסטל 08:2817.02.20

ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות תמליץ להוציא את החמאה מפיקוח על מחירים - אם יאושר יבוא חופשי שלה. בוועדת המחירים אישרו כי אם שר האוצר משה כחלון יחתום על צו ליבוא חופשי של חמאה (ללא מכס וללא הגבלת כמות), המוצר ייצא מפיקוח מחירים. "מוצר שיש בו יבוא חופשי — אין צורך בפיקוח", מסרו גורמים באוצר. השימוע על התרת יבוא חופשי של חמאה הסתיים ב־21 בינואר, והמהלך זוכה לתמיכת פקידי האוצר, רשות המסים ושר הכלכלה.

 

 

 

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אוראל כהן

 

"ועדת המחירים ישבה לפני שבוע והחליטה להוציא את החמאה מפיקוח", טען מנכ"ל התאגדות מגדלי הבקר אביתר דותן. "הם לא כתבו את זה בפרוטוקול, כי נציגי האוצר ביקשו לחכות עד שכחלון יחתום על הצו". לטענת דותן, הוצאת החמאה מפיקוח היא בין הסיבות להתמהמות של כחלון בנוגע לחתימה.

 

להערכת גורמים בשוק, ביטול הפיקוח על מחיר החמאה צפוי להביא להתייקרותה. עם זאת, שר האוצר אינו חייב לקבל את המלצת ועדת המחירים והוא רשאי להחיל פיקוח על מוצר משיקולים אחרים, כמו תחרות מועטה בשוק.

x