$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

ביתן מקדם התייעלות ברשת: עובדי מגה יוכלו לפרוש מרצון

בתום מו"מ של שבוע עם ועד העובדים של מגה, הבוקר הם קיבלו הודעה לפיה יוכלו לפרוש מרצון ולקבל את מלוא התנאים כאילו פוטרו; לפי ההערכות - בחברה מעוניינים לפטר כ-300 עובדים

נורית קדוש 12:0509.02.20

שבוע וחצי לאחר החתימה על מזכר ההבנות עם קרן כלירמרק שאמורה להזרים כחצי מיליארד שקל לקבוצת יינות ביתן ולאפשר לה מרווח נשימה פיננסי, מקדם נחום ביתן את מהלך ההתייעלות עליו הכריז לפני 3 חודשים.

 

 

לכלכליסט נודע כי בתום מו"מ עם ועד העובדים, קיבלו הבוקר עובדי מגה הודעה לפיה יוכלו לצאת לפרישה מרצון ולקבל את מלוא התנאים כאילו ופוטרו.

 

נחום ביתן על רקע יינות ביתן נחום ביתן על רקע יינות ביתן צילום: צביקה טישלר, עמית שעל

 

"עובדים אשר יהיו מעוניינים לסיים את עבודתם בחברה יהיו רשאים לסיים בפיטורים בהסכמה ולקבל מכתב פיטורים, הודעה מוקדמת, גמר חשבון ושחרור הכספים וכן מענק תלוי ותק". נכתב בהודעה שנשלחה על ידי יו"ר ועד העובדים אייל אלי. ההערכות הן כי בחברה מעוניינים שכ-300 מהעובדים יפרשו, בעוד מצד העובדים ישנה נכונות של עשרות בלבד.

 

כזכור, בחודש נובמבר האחרון, הודיע ביתן כי הנהלת החברה החלה בדיונים על תהליכי התייעלות בשיתוף ההסתדרות. משמעות ההודעה היתה כי חלק מכ-3,300 עובדי מגה, יפוטרו או ייאלצו לפרוש והתנאים של חלק מהם יורעו.

 

בעקבות כך, התקיים דיון בין הצדדים בהסתדרות והתקבלה החלטה משותפת על התנעתו של דיון משותף שיעסוק בתהליכי התייעלות במטה ובסניפים, על-מנת להעלות את הרשת בחזרה אל מסלול פעילות עסקית צומחת. בין צעדי ההתייעלות שהנהלת יינות ביתן בחנה בחודשים האחרונים מלבד פיטורים, גם שינוי בשעות סגירה ופתיחה של סניפים, ייעול משמרות, מיזוג משרות שונות, ייעול עבודת קופות, ייעול משרות חלקיות, העברת תפקידים של עובדי קבלן לעובדים קיימים ועוד.

 

סניף מגה בדיזינגוף סנטר סניף מגה בדיזינגוף סנטר צילום: דנה קופל

 

כאמור, לפני כשבוע וחצי נחתם מזכר הבנות בין ביתן לקרן כלירמרק, כבסיס להסכם במסגרתו תזרים כלירמרק כחצי מיליארד שקל בהלוואה נושאת ריבית, בתמורה לשעבוד מניות החברה. זאת מתוך כוונה להבריא את החברה ולהנפיקה, אז תהפוך לבעלת מניות בהיקף של 30% בקבוצה.

 

העסקה מאפשרת למעשה לביתן לשלם לנאמני מגה את ייתרת החוב, המוערכת ב-150 מיליון שקל, וכן להחזיר חלק מייתרת ההלוואה - בגובה 400 מיליון שקל - שלקח ב-2013 לרכישת רשת כמעט חינם, אותה מיחזר לפני כשנתיים בכדי להתמודד עם רכישת מגה.

 

עוד הוסכם במסגרת העסקה למנות לראשונה מנכ"ל מקצועי לרשת במקום ביתן והערכות הן כי לתפקיד ימונה יורם אייל, ששימש עד לאחרונה כסמנכ"ל הקמעונאות בפז.

x