$
פרסום ושיווק

בקשה לייצוגית נגד מקדונלד'ס: מפרה את החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים

התובע מבקש לאשר פיצוי בסך 1,000 שקל ל"כל אדם אשר היה בסניפי הנתבעת ונחשף לעישון"; על פי אתר הרשת, למקדונלד'ס 196 סניפים בישראל, כאשר ב-57 מהם יש מקומות ישיבה מחוץ למסעדה. לטענת התובע, הרשת פונה לקהל של ילדים באמצעות ארוחות מיועדות ומבצעים - ולכן בקשתו מקבלת משנה תוקף

אורנה יפת 22:1121.01.20

בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה היום (ג') נגד רשת מקדונלד'ס ישראל ובעליה עמרי פדן, בטענה להפרת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים וחשיפה לעישון במתחמי הסניפים שלה. הבקשה לאישור התביעה הוגשה לביהמ"ש המחוזי חיפה באמצעות עוה"ד עומר פיינטוך ורם גורודיסקי.

 

התובע מבקש להכליל בקבוצה "כל אדם אשר היה בסניפי הנתבעת ונחשף לעישון", ומבקש מבית המשפט לאשר סכום של 1,000 שקל לכל תובע.

 

בתביעה טוען התובע הייצוגי כי רשת המזון המהיר אינה מיישמת את הוראות החוק למניעת עישון בכל השטחים החיצוניים בסניפיה הרבים. על פי אתר הרשת, למקדונלד'ס 196 סניפים בישראל, כאשר ב-57 מהם יש מקומות ישיבה מחוץ למסעדה.

 

 

 

לטענת התובע, הרשת פונה לקהל של ילדים באמצעות ארוחות מיועדות ומבצעים, ולכן בקשה זו מקבלת משנה תוקף, "היות וקהל רב של הנתבעת מורכב מילדים בגילאים שונים אשר נחשפים לעישון המזיק בסניפי הנתבעת, וזאת בזמן ישיבה בשטחים החיצונים ואף בזמן מעבר וכניסה ויציאה מהסניפים עצמם".

 

מעשנים במקדונלד'ס - מתוך התביעה הייצוגית מעשנים במקדונלד'ס - מתוך התביעה הייצוגית

 

בתביעה נטען כי על פי הוראות החוק למניעת עישון על הנתבעת להקצות אזור ללא עישון בכל מקומות הישיבה שנמצאים מחוץ למסעדה. "שטח העישון ככל ויוקצה לא יהיה גדול מ- 25% מהשטח בו העישון אסור (או עד 15 מ"ר)". מיד לאחר מכן מציים התובע כי בפועל, נוכח הוראות החוק למניעת עישון, מקדונלד'ס אינה יכולה במצב הנוכחי כלל להקצות אזור לעישון, היות ואין הפרדה כלשהי בשטחים החיצוניים והעישון מהווה מטרד ליתר האזורים במתחם. "בכך מפרה הנתבעת את הוראות החוק הברורות בנושא מניעת העישון. לפיכך, לא זו בלבד שאין כלל אזורי עישון או אזורים ללא עישון, אלא שעל הנתבעת לאסור את העישון כלל בשטחיה החיצוניים", לשון התביעה.

 

עוד מציין התובע כי בסניפי המסעדה אין אפילו שלט אחד הנמצא בשטחים החיצוניים המורה על אזור ללא עישון או על איסור העישון. התובע ביצע, על פי המתואר בכתב התביעה, "בדיקה מקיפה ושיחה עם מעל ל-20 עובדי מקדונלד'ס בסניפים שונים לרבות מספר אחראי משמרת", ממנה עולה כי אין כל נוהל האוסר על עישון בשטחי הישיבה אשר נמצאים מחוץ למסעדות.  

 

 

"עובדי הנתבעת חולפים על פני מעשנים ולא פועלים אף במינימום הנדרש כדי לנסות ולעצור את העישון המזיק", נטען. "עוד עולה כי עובדים רבים של הנתבעת אף הם מעשנים במקומות הישיבה החיצוניים למסעדה, סמוך לדלת הכניסה, סמוך לילדים אשר יושבים בשולחנות. "היות ואין כל נוהל בנושא מצד הנתבעת עצמה, נוצר מצב בו גם לקוחות הנתבעת מעשנים ללא הפרעה כאשר איש מעובדי הרשת אינו מעיר ואינו עושה דבר לעצור את העישון המזיק".

 

התובע צירף לבקשה תמונות המתעדות את ההפרות במתחמי הסניפים וציין: "בתיק זה אין כל מחלוקת עובדתית ועל הנתבעת לדאוג להפסקת הפרת החוק למניעת עישון לאלתר. על הנתבעת להוסיף שילוט ברור המורה על איסור העישון, לאסור על עובדיה לעשן בשטח המסעדה וכן להעביר הנחיות לעובדיה ליישם את הוראות החוק, כך שיעשו כל שניתן למנוע את העישון המזיק גם מצד לקוחות המסעדה".

 

התובע, לקוח של מקדונלד'ס, מתאר את השתלשלות הארועים ומציין כי באחת השבתות בחודש יולי 2019 פקד את מתחם הנתבעת הממוקם בסניף מיקאדו סנטר תל אביב, ביחד עם אחיינו הקטין וזאת במסגרת יום כיף שעשו. כאשר ניסה לשבת עם אחיינו בחלק החיצוני של המסעדה ביום הקייצי, הבחין כי מספר לקוחות מעשנים בשטח החיצוני. "העישון הורגש מאוד בחלק החיצוני והטריד את התובע אשר אף היה חרד לחשיפת אחיינו הקטין לנזקי העישון", נכתב בתביעה. "התובע בקיא בנושא החוק למניעת עישון וערך שיחה קצרה עם העובדים וביקש כי יורו למעשנים להפסיק ואף הסביר להם כי חל איסור על עישון בכל השטח החיצוני. אולם נאמר לו כי לא ניתן לעשות דבר בעניין וכי מותר לעשן בכיסאות שמחוץ למסעדה".

 

עו"ד פיינטוך מסר לכלכליסט כי: "החוק קובע כי אפשר להקצות אזור לעישון ובלבד שהוא לא גורם למטרד לחלקים אחרים של בית האוכל - דבר שקשה מאוד ליישם בשטחים החיצוניים במקרה זה. יש מעט מאוד סניפים בהם אולי אפשר להקצות אזור עישון. בכל מקרה, הם לא עשו גם את זה. כך לדוגמא, האזור ליד דלת הכניסה - בוודאי שחייב להיות אסור לעישון כי כולם עוברים דרכו.

 

"רשת מזון ענקית כמו מקדונלד'ס, אשר חלק ניכר מלקוחותיה הם ילדים, צריכה לעשות את המירב כדי למנוע את העישון המזיק במסעדה. לא מתקבל על הדעת, כי אין אפילו שלט אחד או נוהל כלשהו בנושא, כאשר לקוחות רבים ובניהם ילדים נחשפים יום יום לנזקי העישון הפסיבי ותופעה זו יש לעצור לאלתר".

 

טרם התקבלה תגובת מקדונלד'ס.

x