$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

גל הנטישות נמשך: יוסי בכר מסיים את עבודתו עם נחום ביתן

בכר מונה ליועץ מיוחד לרשת יינות ביתן, בניסיון לעזור לה לייצר מקורות מימון ולייצגה מול הבנקים. עזיבתו אחרי ארבעה חודשים בלבד, מצטרפת לפרישתם של סמנכ”ל הכספים ומנהל השיווק

נורית קדוש 06:5921.01.20

הכוורת של נחום ביתן ממשיכה להתפרק. לכלכליסט נודע כי יוסי בכר, מנכ"ל משרד האוצר ויו”ר בנק דיסקונט לשעבר, שמונה רק לפני ארבעה חודשים כיועץ מיוחד ליינות ביתן, החליט לסיים את ההתקשרות עם הרשת.

 

 

הפרישה של בכר נרשמת יום אחרי חשיפת “כלכליסט” כי איל וינברג, סמנכ"ל הכספים, ורועי וייזר, מנהל אגף השיווק, התפטרו מתפקידם בחברה.

מימין: יוסי בכר ונחום ביתן. סיטואציה בעייתית מול הבנקים מימין: יוסי בכר ונחום ביתן. סיטואציה בעייתית מול הבנקים צילומים: תומי הרפז, עמית שעל

 

בכר גוייס בכדי לסייע לבעלי הרשת נחום ביתן לבחון ולאתר מקורות מימון לרשת, ולייצר מבנה תאגידי שיהיה מותאם לחברה גדולה. זאת לצד ייעוץ בנושאים אסטרטגיים הקשורים לרשת. הערכות הן כי פרישתו של בכר לאחר פרק זמן קצר, נרשמה על רקע תחושה שלא ניתן יהיה לקדם עם ביתן את המעבר מחברה משפחתית לתאגיד מקצועי ולהסדיר את מקורות המימון הנדרשים לייצוב החברה. מדובר בנסיבות דומות לאלה שהובילו את וינברג להתפטר.

 

במהלך החודשים האחרונים ייצג בכר את ביתן מול הבנקים, בניסיון להוביל מהלך לקבלת הלוואה בגובה 300 מיליון שקל. חצי מהסכום מיועד להשלמת החוב לנאמני רשת מגה, מה שיאפשר להעביר את הרשת לבעלותו המלאה של ביתן ובעקבות כך, לקבל קווי אשראי חדשים. מחציתה השנייה של ההלוואה יועדה לצרכיה השוטפים של הרשת ולחיזוק מצבה הפיננסי.

 

פרישתו של בכר, כמו גם התפטרותו של וינברג שאת מקומו ימלא רו"ח דוד סבן, מציבה את קבוצת יינות ביתן בסיטואציה קשה מול הבנקים וחברות ביטוחי האשראי הבוחנות צמצמום הכיסוי הביטוחי. זאת על רקע העלייה בסיכון, שנרשמת עם עזיבת גורמי מפתח פיננסיים, וירידה מתמשכת בהכנסות הרשת, הן על רקע היחלשות הפעילות בחנויות והן על רקע מכירת סניפים.

 

בחודשים האחרונים מכר ביתן 12 חנויות שמכירותיהן השנתיות מסתכמות בכ־460 מיליון שקל בתמורה לכ־165 מיליון שקל.

 

כרגע מפעילה קבוצת יינות ביתן 170 סניפים. עוד בטרם נרשמה השפעת גריעת מכירות אלה מהקבוצה, העריכו הספקים כי בשנה החולפת רשמו סניפי הרשת ירידה של 10% בהיקף הקניות מהחברות. על ביתן יהיה לבחור בין המשך מכירת סניפים לביכורי שדה, המעוניינים לרכוש 10 חנויות, ואבי יוחנן בעלי זול ובגדול, המעוניין לרכוש 14 חנויות, לבין קידום הכנסת משקיע או הלוואה חוץ־בנקאית.

 

אחד הגופים המעוניינים להשקיע בחברה הוא קרן אייפקס, אלא שזאת רק כתנאי ברכישת השליטה, דבר שביתן לא מעוניין להעניק. אחד הגורמים הבולטים למתן הלוואה הוא עדי צים מחברת אס אר רקורד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x