$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

ביתן ממשיך לממש נכסים: במשא ומתן למכירת 23 סניפים

לכלכליסט נודע כי נוכח הקושי להשלים את עסקת המכירה של שבע חנויות לפרשמרקט, מנהל נחום ביתן מגעים עם גורמים נוספים - וביניהם איתן יוחננוף ואבי יוחנן

נורית קדוש 18:4608.12.19

מחנק האשראי של נחום ביתן לא משתחרר: לכלכליסט נודע כי נוכח הקושי להשלים את עסקת המכירה של שבע חנויות לפרשמרקט, מנהל נחום ביתן מגעים עם גורמים נוספים, ביניהם איתן יוחננוף, בעל השליטה ברשת יוחננוף, ואבי יוחנן, בעל רשת זול ובגדול.

 

נחום ביתן נחום ביתן צילום: עמית שעל

 

 

בימים האחרונים סיירו נציגיו של יוחננוף בחנויות של יינות ביתן, בהמשך לבחינת האפשרות לרכוש שש מחנויותיו של ביתן תמורת 100 מיליון שקל. במקביל, חודשו המגעים שנחשפו בכלכליסט עם אבי יוחנן מרשת זול ובגדול, לרכישת 17 חנויות הפורמט החרדי "שוק מהדרין" (שמתוכן 12 שייכות למגה והיתר של יינות ביתן). איתן יוחננוף סירב להגיב לדברים, ותגובתם של ביתן ויוחנן לא נמסרה עד כה.

 

מכירות 17 סניפי שוק מהדרין מוערכות בכ־450 מיליון שקל בשנה ולטענת גורמים בשוק, ביתן דורש עבור הרשת 200 מיליון שקל. עיקרי המחלוקת שהיתה בין הצדדים על הסכום נפתרו והשניים במו"מ מתקדם לחתימה על הסכם.

 

המגעים עם קונים נוספים מתבצעים על רקע הקשיים בהשלמת העסקה עם פרשמרקט. למרות שהאריכו את המועד האחרון להשלמת העסקה לרכישת שבע חנויות תמורת 110 מיליון שקל, הצדדים הגיעו למבוי סתום. פרשמרקט שבשליטת האחים שלומי ויוסי אמיר דיווחה הערב (א') למשקיעים על הארכה נוספת של המועד האחרון להשלמת העסקה בחודשיים, עד לחודש פברואר 2020, על רקע קשיים להגיע להבנות עם בעלי הנכסים של החנויות אותן ביקשו לקנות.

 

איתן יוחננוף איתן יוחננוף צילום: עמית שעל

 

לפי הערכות בשוק המזון, העסקה לא תצא אל הפועל גם אחרי המועד האחרון. זאת, על רקע סירובו של מוטי בן משה, בעל השליטה ברבוע כחול נדל"ן המשכירה למגה שבבעלות יינות ביתן את אחת החנויות במרכז מיקדו בתל אביב, להעביר את החוזה לפרשמרקט. כפי שנחשף בכלכליסט, משה, המשכיר למגה 60 נכסים, שלח לביתן, לויקטורי ולפרש מרקט מכתב בו הודיע כי לא יאשר את העברת הנכסים שבבעלות רבוע כחול נדל"ן.

 

ההערכות הן כי בן משה, שניסה לרכוש את מגה לפני 3 שנים אך הפסיד לביתן במכרז שנערך לרשת על ידי נאמני בית המשפט שמונו לה, מנסה בדרך זו להשתלט על הרשת. בנוסף, חברת אמות דרשה פיצוי כספי גבוה מביתן בגין הסכמתה להעביר את חוזה השכירות בסניף בבלי לפרשמרקט. קשיים אלו התווספו לבעייתיות עם סניף כורזין בגבעתיים, שמחצית ממכירותיו משוייכות לאון ליין, כך שישארו בידי ביתן גם אחרי המכירה לפרש מרקט.

 

במקביל, פועל ועד העובדים של מגה לאתר משקיע שיכנס לרשת. בתקופה האחרונה התקיימה בדיקה הן מול בן משה והן מול פז, שבעבר התעניינה באפשרות להיכנס כשותפה ברשת. לאחרונה אישר הוועד לביתן למכור 10 חנויות של הרשת, לפטר 500 עובדי כח אדם ולחדול מלשלם שעות נוספות לעובדים. זאת, לאחר שהצהרתו של ביתן על תוכנית התייעלות חיונית להמשך קיומה של הרשת זכתה לגיבוי ההסתדרות, החוששת מקריסתו.
x