$
פרסום ושיווק

איגוד לשכות המסחר: ההסכם של אמזון עם הדואר מהווה הסדר כובל בלתי חוקי

במכתב עליו חתום עו"ד שלומי לויה, סמנכ"ל משפט וממשל באיגוד, נטען כי ההסכם של הדואר, שמהווה כבר כיום מונופול, מול אמזון מעקר אפשרות לתחרות

אורנה יפת 17:4318.09.19

הפרסומים על כך שאמזון חתמה עם דואר ישראל על בלעדיות להפצת חבילות בישראל, מעוררות אי שקט בקרב קמעונאים ישראלים. הבוקר פנה איגוד לשכות המסחר למיכל הלפרין הממונה על התחרות בבקשה שתתערב ותבחן האם הסכם זה מהווה הסדר כובל בלתי חוקי.

 

 

 

במכתב עליו חתום עו"ד שלומי לויה, סמנכ"ל משפט וממשל באיגוד, נטען כי דואר ישראל מהווה כבר כיום מונופול, וההסכם מול אמזון מעקר אפשרות לתחרות. "אם הציפייה הייתה ששוק המשלוחים מאמזון ייפתח לתחרות, ודאי כאשר אמזון מתחילה לפעול גם מקומית בישראל, וחלקן של חברות השילוח הפרטיות יגדל בהתמדה תוך כדי מתן תחרות הן על המחיר והן על השירות מול המונופול בבעלות המדינה, הסכם בלעדיות זה מנפץ כל תקווה לכך", כתב עו"ד לויה.

 

חבילות של אמזון חבילות של אמזון צילום: שאטרסטוק

 

בדואר ישראל מסרבים להגיב לפרסומים, אך בקרב קמעונאים וחברות המתחרות בדואר, טוענים כי מדובר בהסכם שאינו הגיוני. "אמזון איננה קובעת עבור המוכרים עם איזה חברה לבצע את המשלוח", טען גורם המקורב לאמזון. "במודל בו הם נכנסים לישראל ופועלים גם במדינות אחרות, כל מוכר בוחר בחברת הפצה שהוא מעוניין בה".

 

בימים האחרונים התפרסמו ידיעות לפיהן חברת דואר ישראל חתמה על הסכם בלעדיות עם חברת אמזון, בשטח ישראל. "לדידנו, יש בהסכם זה קשיים תחרותיים, המחייבים את התערבות רשות התחרות באופן שתיבחן השאלה האם הסכם זה מהווה הסדר כובל בלתי חוקי", מבקשים באיגוד מרשות התחרות. "קיימות בישראל במגזר העסקי גם חברות שילוח פרטיות, שמבצעות עבודתן נאמנה. אם עד היום הייתה לציבור אפשרות לבחור מי תהיה חברת השילוח שדרכה יקבל את המשלוח שהזמין, החברות מהמגזר הפרטי או מונופול הדואר, הרי שעם כניסת ההסכם לתוקף, אין יותר לצרכן כל אפשרות של בחירה. הבחירה מוכתבת לו. מציאות זו מעלה קושי הן באשר למחיר שייגבה מהצרכן והן באשר לרמת השירות לו יזכה, כאשר אין כל אלטרנטיבה לשירותי דואר ישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x