$
פרסום ושיווק

יפאורה: הירידה במכירת המשקאות נמשכה ברבעון השני

הירידה במכירות נרשמה על אף שהחברה העלתה את המחירים בקיץ שעבר, ולמרות עיתוי חג הפסח; הרווח הנקי זינק ב-29% - בשל צמצום בהוצאות

נורית קדוש 19:4426.08.19

הירידה במכירות משקאות קלים נמשכת. חברת המשקאות יפאורה חתמה את הרבעון השני בירידה של 4% במכירות שהסתכמו ב-250 מיליון שקל. הירידה במכירות נרשמה על אף שהחברה העלתה את המחירים בקיץ שעבר בכ-3.4%, ולמרות עיתוי חג הפסח שחל השנה ברבעון השני בעוד אשתקד חל ברבעון הראשון של השנה.

 

זאת ועוד, ברבעון השני הסתיים הסכסוך העסקי בין יפאורה לשופרסל שהסירה בסוף 2018 את מותג המשקאות קריסטל ובהמשך את שאר מוצרי החברה ממדפי תת הרשת החרדית יש חסד. בעקבות הסכסוך, נפגעה יפאורה ומכירותיה ירדו בשלושת החודשים הראשונים השנה בכ-7%. החזרה לעבודה עם שופרסל ברבעון השני, אמורה היתה לחזק את מכירות החברה. את הרבעון חתמה יפאורה עם עלייה של29% ברווח הנקי שהסתכם ב-31 מיליון שקל. זאת בעקבות צמצום הוצאות שאפשר לרווח התפעולי לעלות ב-31% ל-41 מיליון שקל, למרות ירידה של 4% ברווח הגולמי.

 

בקיץ 2018 העלו שלוש חברות המשקאות - החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל), טמפו ויפאורה - את מחירי המשקאות בכ-3.4%. תגובת הצרכנים לא איחרה ובסיכום ששת החודשים הראשונים של השנה נרשמה בקטגוריית המשקאות עלייה של 1.1% במכירות, בעוד עליית המחירים הסתכמה בכ-2.6% בממוצע, כך שמדובר היה בירידה ריאלית במכירות של 1.5%. בענף טענו כי הירידה נובעת מהתארכות החורף. אלא שבמאי מזג האוויר היה חם, ועדיין נרשמה ירידה חדה של 8.3% במכר הכמותי, המשקף את הכמות שנקנתה ולא את מחירה, של משקאות קלים.

 

משקאות של יפאורה משקאות של יפאורה

 

גם ביפאורה מנמקים את הירידה במכירות, בשיעור של 9%, שנרשמה במחצית הראשונה ל-433 מיליון שקל, ב"חורף קשה ולא שגרתי לעומת אשתקד". אלא שהמחצית כללה את אפריל, מאי ויוני, חודשי אביב וקיץ שהיו חמים. את המחצית הראשונה חתמה החברה עם ירידה של 12.7% ברווח הנקי שהסתכם ב- 41.2 מיליון שקל לעומת 47.2 מיליון שקל במחצית הראשונה אשתקד.

 

את הדוחות פרסמה חברת כלל משקאות, שביוני 2018, בד בבד עם השלמת רכישת 30% ממניות יפאורה מידי החברה האם, כלל תעשיות, השלימה את ההנפקה הראשונה לציבור של מניותיה.

 

יפאורה נשלטת על ידי חברת קרור שבשליטת שלמה רודב ורוני גת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x