$
פרסום ושיווק

עתירת טיב טעם נדחתה - וסניף רמת החייל עלול להיסגר

החברה עתרה נגד החלטת עיריית תל אביב לערוך הגרלה שתקבע אילו עסקים יוכלו לפעול בשבתות וחגים. החברה מעריכה שהדחייה עלולה להשפיע מהותית על מכירות הרשת

נורית קדוש 18:1504.08.19

בית המשפט לעניינים מנהליים דחה את מרבית סעיפי עתירתה של טיב טעם נגד התנאים של עיריית תל אביב להגרלה שתקבע אילו עסקים יוכלו לפעול בעיר בשבת. משמעות הדחייה היא סגירת סניף רמת החייל של הרשת בשבתות - צעד שעלול לפגוע מהותית בהכנסותיה, כיוון שמדובר בסניף גדול שמכירותיו בסופי שבוע גבוהות.

 

 

 

למרות שדחה את העתירה, בית המשפט השאיר לחברה הזדמנות לנסות ולהשפיע על העירייה, כך שתאפשר לחנות להמשיך לפעול בשבת. זאת, כשקבע שעל העירייה לבדוק האם יש מקום לשנות את התנאים שלפיהם קובעים אילו חנויות וכמה חנויות ניתן לפתוח בשבת.

 

להערכת טיב טעם שבשליטתו וניהולו של חגי שלום, דחיית העתירה עלולה להשפיע על החברה באופן לא מהותי בשנת 2019 ולאחר מכן באופן העלול להיות מהותי - וזאת בעיקר בעקבות סגירתו בשבת של סניף החברה ברמת החייל. נכון להיום, סניף החברה יישאר פתוח בשבתות - עד שהעירייה תקיים את ההגרלה בעוד מספר שבועות.

 

את העתירה הגישה טיב טעם בפברואר, כחצי שנה לאחר שהעירייה פרסמה שבכוונתה לערוך הגרלה שתקבע אילו עסקים יקבלו היתר לפעילות בשבתות ובחגים. הרשת עתרה נגד התנאים של העירייה להגריל אילו עסקים יוכלו לפעול בעיר בשבת. ברקע, התנגדות בעלי עסקים קטנים להמשך פעילות חנויות גדולות בגודל של למעלה מ-500 מ"ר בשבת.

 

 

חגי שלום, בעל השליטה בטיב טעם חגי שלום, בעל השליטה בטיב טעם צילום: אוראל כהן

 

 

בעתירתה ביקשה הרשת להורות על ביטול הנוהל שפרסמה העירייה להסדרת פתיחתם של עסקים בתחומי העיר בימי שבת ובחגים. מדובר ב"נוהל לעריכת הגרלה למתן היתר לפתיחת מרכול בימי שבת ומועדי ישראל" שפרסמה העירייה, ושמטרתו ליישם את האמור בחוק העזר המסדיר את פתיחתם של עסקים בתחומי העיר בימי שבת וחג.

 

חוק העזר אוסר על פתיחת עסקים בימי שבת ובמועדי ישראל, אלא בכפוף למתן "היתר שבת", שיינתן לתקופה של שנתיים. בתוספת הראשונה לחוק העזר נקבעו מכסות היתרי שבת ביחס לאזורים שונים בעיר תל אביב-יפו, וחוק העזר אף קובע כי תיערך הגרלה בין מבקשי היתר, אם מספר הבקשות יעלה על כמות המכסות. הנוהל צורף להודעה שפורסמה באתר העירייה, שהזמינה עסקים להגיש בקשות לקבלת היתר לפתיחת מרכולים בשבת.

 

אלא שלטענת טיב טעם, הנוהל כלל תנאי סף שונים, כמו לדוגמא, שנדרש רישיון עסק או היתר זמני בתוקף לצורך הגשת בקשה להיתר שבת. הרשת טענה כי לתנאי סף זה אין עיגון כלשהו בחוק העזר, כך שהוא נקבע בחוסר סמכות. התנגדות נוספת של הרשת היתה לכך שרק אחת לשנתיים יינתן היתר, כך שחנות חדשה שבעליה ירצה להפעילה בשבת, תדרש להמתין שנתיים לסבב ההגרלה הבא.

 

עוד התנגדה טיב טעם לעצם קיום ההגרלה בטענה שמנגנון ההגרלה הקבוע בנוהל פגום מיסודו ועלול לפגוע בתחרות הכלכלית וברווחת תושבי העיר, בכך שיביא לשינוי מובהק במציאות החיים השוררת בעיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x