$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

כרמית מבקשת לשלב שמן קנאביס בשוקולד

החברה פנתה למשרד הבריאות בבקשה לייצר שוקולד עם שמן מזרעי קנאביס למטרת יצוא. בישראל נמכר השמן רק כתוסף תזונה ואסור להוסיפו כרכיב למזון

עמיר קורץ 06:4516.07.19

חברת הממתקים כרמית החלה לפעול מול משרד הבריאות לקבלת אישור לייצור וליצוא שוקולד ובו שמן מזרעי קנאביס (שמן Hemp) הנחשב לבעל סגולות רפואיות, כך עולה מתכתובות פנימיות בין החברה למשרד שהגיעו לידי "כלכליסט". המטרה של כרמית היא לייצא את השוקולד לרשתות מזון בחו"ל ולמכור אותו שם תחת המותג הפרטי שלהן, וזאת לאור הביקוש הגובר בעולם למה שמכונה בתעשיית המזון סופר־פוד.  

 

 

שמן Hemp, המופק מצמח ממשפחת הקנאביים, הוא מוצר שנמכר כיום בישראל בעיקר בחנויות טבע ומכיל ויטמינים ומינרלים שונים וחומצות שומן שונות מרכיב צמחי, ונחשב לתוסף מזון ותוסף קוסמטי שתורם לבריאות הגוף. יש בו ריכוז נמוך מאוד של THC (החומר הממסטל בקנאביס) אך ללא השפעות על התודעה. על פי מסמכים שהגיעו ל"כלכליסט", בחודש מאי הגישה כרמית למשרד הבריאות "בקשה למזון חדש: ייצור ויצוא שוקולד עם זרעי או שמן Hemp". בחודש יוני פנתה מנהלת אבטחת איכות בכרמית, אביב חן פרץ, לד"ר שי רייכר, מנהל תחום הערכת סיכונים במשרד הבריאות, וציינה כי החברה טרם קיבלה מענה לבקשה שהגישה. רייכר ענה לה כי "חל איסור גורף להוסיף קנאביס או רכיבים שלו למזון מאחר שהקנאביס נכלל בפקודת הסמים המסוכנים. נכון להיום, מותר לשווק בישראל אך ורק תוסף תזונה של שמן קנאביס המופק מזרעים ועד לריכוז THC של PPM5". רייכר הוסיף כי ככלל, טיפול בבקשות לאישור מזון חדש אורכות בין 6 ל־12 חודשים.  

שמן hemp שנמכר בעולם. מנכ”ל כרמית: “אין פה שימוש בחומר אסור או בעייתי” שמן hemp שנמכר בעולם. מנכ”ל כרמית: “אין פה שימוש בחומר אסור או בעייתי” צילום: בלומברג

 

השניים המשיכו להתכתב לגבי הנושא, וחן פרץ שאלה אם התוספת של השמן במינוני ה־THC האלה מאושרת להוספה לשוקולד, בהנחה שמדובר ביצוא בלבד והמוצר יעמוד בתקנות בארה"ב. רייכר ענה לה כי אמנם מותר למכור את השמן עצמו המופק מזרעים, אולם ציין כי "חל איסור להוסיף שמן המופק מזרעים כרכיב במזון אחר". הוא הוסיף כי כרמית צריכה לפנות ללשכת הבריאות המחוזית ולברר מולה את הדרישות. תהליך זה עדיין בבירור.

 

בחודש שעבר החל מינהל התרופות והמזון האמריקאי (ה־FDA) לבחון את האפשרות להקל בהיתרים למכירת מוצרי CBD, המופקים מזן הקנאביס ואינם מכילים במינון גבוה את רכיב ה־THC. בימים אלה ה־FDA עורך שימוע בנושא והליכי רגולציה דומים נערכים גם בקנדה ובאיחוד האירופי.

 

כרמית היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסת תל אביב לפי שווי של 70 מיליון שקל, עם מחזור הכנסות של כ־140 מיליון שקל ב־2018 ונמצאת בשליטת לני סאקסטין. גורמים הקשורים לכרמית, שמייצאת כיום כ־25% ממוצריה, בין היתר שוקולדים טבעוניים, מספרים כי החברה קיבלה לאחרונה פניות מצד לקוחותיה, מפיצים העובדים עם רשתות מזון באנגליה ובארה"ב, שהביעו רצון לשווק ולמכור גם שוקולד עם שמן קנאביס.

 

בתגובה לפניית "כלכליסט" אישר מנכ"ל כרמית מתניה שוורץ כי אכן החברה מקדמת את הנושא מול משרד הבריאות, אך הדגיש כי "אנו פועלים לפי הוראות משרד הבריאות, ולא עושים שום דבר שאסור לעשות. אנו ברמה של פיתוח הפורמולות והגענו ליכולת ייצור, אך מחכים לאישור המשרד כדי לייצר בפועל". לדברי שוורץ, "מדובר בשוקולד עם שמן מזרעי Hemp, שכל אדם יכול להשיג אותם באופן חופשי. אנו לא מבינים למה הטיפול בבקשה לוקח כל כך הרבה זמן, הרי אין פה שימוש בחומר אסור או בעייתי. זה כמו להוסיף זרעי צ'ייה או גרגירי חומוס לשוקולד. אני לא רואה סיבה שהם לא יאשרו את זה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x