$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

תנובה עוזבת את גלילות: "טחב שחור וסירחון בלתי נסבל"

15 שנים אחרי שהקימה ענקית המזון את משרדיה בגלילות נחשף סכסוך עסקי עם חברת נצבא בעלת הנכס אשר הוביל לעזיבת מטה תנובה לפתח תקוה. בדרך יתמודדו שני הצדדים בבית המשפט עם תביעות הדדיות של מיליוני שקלים

נורית קדוש ותומר גנון 06:5406.06.19

חודשים ספורים לפני שתנובה צפויה לעקור את משרדיה מצומת גלילות, "כלכליסט" חושף סכסוך עסקי בין ענקית המזון לבין בעלת הנכס, נצבא, שבשליטת חיים צוף וקובי מימון (לטענת עובדים לשעבר בקבוצת אקויטל). עוד חושף "כלכליסט" את הסכם השכירות בין הצדדים בגובה 13 מיליון שקל בשנה ואיך נקלעה שופרסל לתוך המאבק שהוביל לתביעות הדדיות של מיליוני שקלים.

 

תנובה, שבשליטת ברייטפוד, טוענת להזנחה מצד נצבא עד להיווצרות "טחב שחור וסירחון בלתי נסבל". את התביעה בגובה כ־2 מיליון שקל שהגישה נגדה נצבא בינואר החולף, בטענה להפרת חוזה ואי העברת תשלומי שכירות על משרדיה, מגדירה תנובה כ"תביעה מופרכת, משוללת כל יסוד, אשר הוגשה בחוסר תום לב וממניעים פסולים".

  

בניין תנובה בצמת גלילות בניין תנובה בצמת גלילות צילום: צביקה טישלר

 

 

לתגובתה לתביעה שהוגשה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב, צירפה תנובה תביעה נגדית בגובה כ־3.7 מיליון שקל, בטענה להזנחת הנכס על ידי נצבא, באופן שגרם לחברה "נזקים כלכליים ותדמיתיים אדירים".

 

החיזור הסתיים בתביעה

 

ברקע הדברים, הסכם שכירות שנחתם בין תנובה לנצבא ב־2009, לאחר שתנובה, אז בשליטת אייפקס, מכרה לנצבא את הנכס שהחזיקה בצומת גלילות המוכר כ"רב מכר" בכ־400 מיליון שקל. במסגרת עסקת המכירה, הוסכם בין הצדדים כי תנובה תחל לשכור את משרדיה שהיו ממוקמים בגלילות ותשלם לנצבא דמי שכירות ודמי ניהול על תחזוקת הנכס. עוד פועלים במתחם הרב מכר סניף שופרסל, בית הקולנוע סינמה סיטי, מסעדות ועסקים נוספים.

 

לטענת תנובה, כבר בינואר 2018 הודיעה לנצבא כי לא תממש את האופציה הנתונה לה להארכת חוזה השכירות, בין היתר לאור "ההפרות הבוטות והמתמשכות" של ההסכמים מצד נצבא ובשל מה שהגדירה "ניהול כושל, תחזוקה ירודה ליקויים רבים ברוב מערכותיו והזנחה משוועת של נצבא". תנובה טוענת בכתב התביעה כי מרגע שהודיעה לחברה כי לא תאריך את חוזה השכירות, החלה נצבא "לחזר אחריה" ולהציע לה מתחמים אחרים שבבעלותה, במטרה להתקשר עימה בהסכם אחר. החברה טוענת כי כחצי שנה לאחר מכן, הודיעה לנצבא כי לא תשכור ממנה נכס חלופי וציפתה כי הצדדים יערכו התחשבנות סופית. לטענת החברה, הופתעה לגלות כי במקום לערוך גמר חשבון, בחרה נצבא להגיש תביעה לבית המשפט, בניגוד גמור למנגנון יישוב סכסוכים הקיים בחוזה בין הצדדים.

 

על חוזה השכירות שנחשף כעת, שוכרת תנובה מנצבא 8,940 מ"ר משרדים, 1,540 מ"ר מחסנים, 840 מ"ר מקלטים, 373 מקומות חניה ושטח נוסף של 2,000 מ"ר, בתמורה לדמי שכירות חודשיים בגובה 855 אלף שקל, בתוספת דמי ניהול בסך 221 אלף שקל.

 

נזילות בלתי פוסקות

 

לטענת תנובה, כבר ב־2012 גילתה כי ב־516 מ"ר משטח המקלטים (בסך 840 מ"ר), קיימת נזילה קשה מהתקרה, אשר הביאה להיווצרות שלוליות מים ברצפה וכתוצאה מהנזילה החל הטיח שבתקרה להתפורר. על התקרה והקירות הסמוכים, התפתחה על פי כתב התביעה שכבה קבועה ועמוקה של "טחב שחור וסירחון בלתי נסבל". כל אלו לא אפשרו שימוש בנכס והיוו סכנה בטיחותית. בעקבות כך, טוענת תנובה כי הצדדים קיימו סיורים במקום ונקבע כי נצבא תטפל בבעיה מול שופרסל ששוכרת את השטח מעל המקלט לטובת חדרי קירור, שככל הנראה היו אחראים לנזילה.

 

מימין: חיים צוף וקובי מימון מימין: חיים צוף וקובי מימון צילום: אוראל כהן

 

 

לצד הטענות לתחזוקה לקויה, נקלעה תנובה שלא בטובתה לבעיה בעקבות דליקה שפרצה בשנת 2015 במסעדת Black במתחם. כיוון שחלק ממשרדי תנובה בשטח של כ־6,000 מ"ר שוכנים בקומה מעל המסעדה, נגרמו למשרדים נזקים מהאש, הפיח וחומרי הבעירה בהיקף של 1.46 מיליון שקל לפני מע"מ.

 

ממכתב ששלח מנהל חטיבת הנדל"ן בתנובה ליועצת המשפטית של נצבא בפברואר 2016, עולה תמונה קשה ביחס לרמת תחזוקת הנכס. "קיימות נזילות מים בלתי פוסקות במשרדי תנובה, במרתפים ובחדר המדרגות ולמשרדי תנובה, הנובעות מחוסר תחזוקה שוטפת. רמת הנקיון של שטחי הציבור ובכלל זה חדר המדרגות והחניה ברמה ירודה".

 

עוד מתוארות בעיות שהוצפו לטענת תנובה לאורך השנים בפני פרי אטיאס, מנכ"ל נצבא. "מתקיימת תחזוקה לקויה של מערכות התשתית המרכזיות ובהן מיזוג האוויר, שחרור עשן והגנרטור המגבה את המחשב המרכזי של החברה. פועל יוצא מכך שתנובה נאלצת לממן תיקון חלק מהליקויים על חשבונה". תנובה הוסיפה כי החברה מודעת לכך שגם לבתי הקולנוע סינמה סיטי שבמקום תלונות רבות על רמת התחזוקה במקום. באותו מכתב ביקשה תנובה כי המידע יועבר לבעלי המניות בנצבא, בטרם תיאלץ לפנות למישור המשפטי. "תנובה רואה בחומרה רבה הליקויים האמורים. אתם נדרשים במיידית לתגבר את צוות האחזקה שלכם ולהפעיל גורמי חוץ מוסמכים לתיקון הליקויים".

 

נצבא טרם הגיבה בבית המשפט לטענות שהעלתה תנובה.

 

חובות מלפני שש שנים

 

נצבא מצידה טוענת בכתב התביעה כי תנובה הפרה את הסכם השכירות ולא שילמה לה את מלוא התשלומים, כך שתנובה חייבת 1.4 מיליון שקל. עוד לטענת נצבא, כיוון שתנובה לא שילמה סכומים אלו במועדם, יש לחייבה בריבית פיגורים והצמדה בסך 586 אלף שקל.

 

כעת, 15 שנים אחרי שהקימה את משרדיה ברב מכר בגלילות, נערכת תנובה למעבר. החברה תעבור בספטמבר הקרוב למשרדים שפינתה חברת טבע בפתח תקוה. מדובר על שטח של 10,000 מ"ר, המצויים בימים אלה בשיפוצים לצורך התאמתם לצרכי החברה. המיקום נבחר, לאחר קבלת ההחלטה שלא לחדש את חוזה השכירות עם נצבא בגלילות, ובמהלך הנסיונות לאתר נכס חלופי, שיוכל להכיל את מטה החברה.

 

נצבא נמסר,: "אין זה מפתיע שתנובה הגישה תביעה, לאחר שנצבא כבר הגישה נגדה תביעה בגין חובות לפני מספר חודשים. יש להזכיר כי הנכס המדובר היה שייך לתנובה, נרכש ממנה והושכר לה בחזרה, בחוזה ארוך טווח. הטענות להזנחת הנכס משוללות כל יסוד והדברים יתבררו בבית המשפט".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x