פרסום ושיווק

היועמ"ש פנה לכחלון: חתום על הצו להעלאת מחירי החלב בפיקוח

לדברי היועמ"ש, "ברור גם כי הציות לפסקי דין הינו חובה המוטלת לא רק על תושבי המדינה אלא בראש ובראשונה על המדינה עצמה"; לפי הערכות, תנובה תפנה בימים הקרובים לבית המשפט בבקשה לקיים דיון דחוף

נורית קדוש 15:4012.05.19

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ניצב הבוקר לצידה של תנובה והסביר לשר האוצר משה כחלון בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים כי עליו לחתום על צו עדכון מחירי מוצרי החלב שבפיקוח. במכתב ששלח לשר ואשר הגיע לידי כלכליסט, כתב מנדלבליט: " "אני רואה להביא לידיעתך כבר כעת, כי לא אוכל להגן על עמדתה בדבר אי קיום פסק הדין".  

 

מנדלבליט ששיגר עותקים מהמכתב גם לשר החקלאות אורי אריאל שחתם על הצו מיד אחרי הכרעת שופטי בית המשפט העליון במרץ, חשף את נסיונותיו הקודמים לגרום לכחלון לחתום על הצו: "עד כה טרם נחתם הצו על ידיך, וזאת על אף כמה פניות ותזכורות של הפרקליטות והיועץ המשפטי של משרדך אליך ופנייתי אליך באותו עניין בפגישה שנערכה ב-30.4.19".

 

היועץ הדגיש במכתבו בפני כחלון כי חלפו למעלה מחודשיים מאז ניתן פסק הדין וכחודש מהבחירות לכנסת ה-21 ויש למלא אחר החלטת בית המשפט ולחתום על הצו. "אין צריך לומר כי פסקי דין יש לקיים. החלטות בית המשפט המטילות על המדינה חיוב לבצע פעולה מסויימת, מקימות למדינה חובה שעליה לבצע בלא הרהור ובלא עיכוב".

 

עוד הבהיר היועץ לכחלון כי החובה לציית לפסקי דיו מוטלת בראש ובראשה על המדינה עצמה: "ברור גם כי הציות לפסקי דין הינו חובה המוטלת לא רק על תושבי המדינה אלא בראש ובראשונה על המדינה עצמה. קיום פסקי הדין הוא מרכיב חיוני בבניית מון הציבור בממשלה ובמוסדות המדינה". את מכתבו חתם היועמ"ש בבקשה מכחלון לקיים את הוראת בית המשפט העליון ולחתום על הצו. זאת, מתוך הערכה שתנובה תפנה בימים הקרובים לבית המשפט בבקשה לקיים דיון באי קיום פסק הדין.

 

מימין היועמ"ש אביחי מנדלבליט ושר האוצר משה כחלון מימין היועמ"ש אביחי מנדלבליט ושר האוצר משה כחלון צילומים: אוראל כהן , יריב כץ

 

כאמור, במרץ החולף, פירסמו שופטי בג"ץ עוזי פוגלמן, מני מזוז ואלכס שטיין, את הכרעתם בעתירת תנובה והורו לכחלון לאמץ את המלצת ועדת המחירים ולהעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%. השופטים כתבו: "אנו הופכים אפוא את הצו על תנאי שניתן לצו מוחלט המורה למשיבים לאמץ את המלצת ועדת המחירים לשנות את צו הפיקוח כך שהמחיר המרבי של המצרכים המפורטים בתוספת לצו יעלה בשיעור של 3.4%". השופטים פסקו כי משרד האוצר ישא בהוצאות תנובה בסך של 25 אלף שקל.

 

עמדת כחלון מאתגרת הן את תנובה שהגישה לפני כשנה את העתירה לבג"ץ והן את משרד המשפטים, שנתקל במקרה חריג בו שר אינו מקיים את הכרעת בג"ץ. ההערכות הן כי בתנובה יפנו בימים הקרובים לבית המשפט בבקשה לקיים דיון דחוף במצב שנוצר.

 

מלשכת כחלון נמסר: "שר האוצר קיבל את מכתבו של היועמ"ש ויענה לו בקרוב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x