$
פרסום ושיווק

חשש לסגירת מפעל פניציה בירוחם בעקבות חרם חרדי

זאת בשל פעילותו בשבת; עם זאת, נציג הבעלים מסר כי אין מדובר בסכנה מיידית; האיומים נרשמים במקביל לסגירתו של מפעל אחר בדרום - של חרסה

נווית זומר 21:3129.04.19

מפעל פניציה מירוחם, המייצר בקבוקי זכוכית, עשוי להימצא בסכנת סגירה עקב חרם חרדי.

 

 

 

המפעל הוותיק שבבעלות הפילנתרופ האמריקאי מורט מנדל הוקם ב-1934 ומעסיק 250 עובדים, מחציתם תושבי ירוחם. המפעל שסובל מתחרות עזה בשל יבוא זול של בקבוקים מטורקיה סובל בנוסף לכך גם מחרם של חרדים הטוענים כי הוא מחלל שבת. זאת משום שפועל בו כבשן להתכת הזכוכית, ולא ניתן מבחינת עלות לכבותו בכל סוף שבוע והפעילו מחדש. לפיכך, הגורמים החרדיים צפויים להחרים יין ומיץ ענבים שנדרשים לפסח ובכלל זה בבקבוקים של פניציה.

 

 צילום: חיים הורנשטיין

 

הסכסוך עם החרדים נמשך תקופה ארוכה. כבר ב-2017 פורסם ב"כיכר השבת" כי האדמו"ר מגור החליף את היין שחילק לרבבות חסידים לפירמה שהשתמשה בבקבוקים שלא מתוצרת פניציה, וזאת מפאת חילול השבת. מאז מצויים נציגי המפעל בדין ודברים מול נציגי האדמו"ר.

 

ראשת עיריית ירוחם, טל אוחנה, אמרה כי "מדובר במפעל שמחצית עובדיו מדימונה ומחצית מירוחם וששרד את היבוא מטורקיה, גם זאת בזכות בעליו הפילנתרופ. כעת הוא נאלץ להתמודד גם עם חרם. לא בטוח שישרוד אותו". יחד עם זאת אמר נציג הבעלים אמנון כהן כי אין חשש מיידי לסגירת המפעל, כל עוד לקוחותיו ממשיכים לקנות את מוצריו. מההסתדרות נמסר כי לא קיבלו דיווח על סגירת המפעל.

 

 

יש לציין כי האיום לסגירת המפעל נרשם במקביל לסגירת מפעל נוסף בדרום - חרסה, יצרנית הכלים הסניטיריים מבאר שבע המעסיקה 100 עובדים. בעלי חרסה, איש העסקים יואב גולן, טען גם הוא כי המפעל לא עמד בתחרות מול יבוא זול מטורקיה. על פי גורמים במשרד הכלכלה, 60% מעובדי חרסה ייקלטו במפעלי חברת האם חמת.

 

מהנהלת פניציה נמסר כי "המפעל מאושר לעבוד בשבתות ובחגים על ידי משרד העבודה בהתאם לחוק שעות העבודה והמנוחה ואף קיבל את אישור הרבנות הראשית. בשנה האחרונה אנו מתמודדים עם איום על פעילות פניציה עקב נושא השבת, גורמים חרדיים מפעילים לחצים כבדים על לקוחות המפעל ומאיימים על המשך קיומו, תוך סיכון מקום עבודתם של העובדים. עקב לחצים אלו הצטמצמה משמעותית רכישת תוצרת החברה ע"י חלק מלקוחותיה ונגרמים הפסדים ניכרים עקב כך. אנו סומכים על תמיכת לקוחות החברה ועל תמיכת הממשלה בנושא להמשך פעילות עתידית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x