$
פרסום ושיווק

נאמני קואופ מזגזגים: שהשופט ייבחר רוכש

במשך חודשיים קידמו שלמה נס וחן ברדיצ'ב את מכירת קואופ לרמי לוי — אך חתימת עובדי קואופ על הסכם קיבוצי מול רשת מחסני השוק טרפה את הקלפים. כעת הנאמנים מתנערים מהמלצה, ומעבירים את ההכרעה לשיקול בית המשפט

ענת רואה ונורית קדוש 09:1721.02.19

נאמני רשת קואופ עוה"ד שלמה נס ורו"ח חן ברדיצ'ב מתקפלים: בתום התעקשות בת חודשיים לקדם את מכירת הרשת מהקפאת הליכים לרמי לוי, אתמול (ד') הודיעו הנאמנים כי לא ימליצו על אף הצעת רכישה. בכך העבירו השניים את ההכרעה בין הצעות הרכישה של רמי לוי, רשת מחסני השוק בבעלות שלום נעמן ורשת זול ובגדול של אבי יוחנן לידי השופט אלכסנדר רון. היום צפוי להתקיים הדיון המכריע בסוגיה בבית המשפט המחוזי בלוד.

  

סניף קואופ. העובדים תומכים במכירה למחסני השוק סניף קואופ. העובדים תומכים במכירה למחסני השוק צילום: אוראל כהן

 

התפנית בעמדת הנאמנים הגיעה לאחר שנחשף באתר "כלכליסט" כי ועד העובדים של קואופ וההסתדרות חתמו על הסכם קיבוצי עם רשת מחסני השוק. העובדים ניהלו משא ומתן בן מספר שבועות גם מול רמי לוי, אך זה לא הגיע לכדי חתימה.

 

ההסכם הקיבוצי צפוי להעניק למחסני השוק יתרון ניכר בדיון בבית המשפט, אף שהצעת הרשת היתה הנמוכה מבין שלוש הצעות הרכישה שהגיעו לשלב הסופי. כך, מחסני השוק הציעה רק 138 מיליון שקל עבור קואופ, בשעה שרמי לוי הציע 163 מיליון שקל ורשת זול ובגדול הציעה 153 מיליון שקל.

 

לאחר החתימה הודיעו העובדים כי הם תומכים במכירה למחסני השוק, ופרופ' ירון זליכה המייעץ לוועד אף שיגר בשמם מסר מאיים לנאמנים: "אם חלילה תוכשל העסקה, עובדי הרשת יחלו בשביתה שעלותה תהיה גבוהה בהרבה מהפער הכספי בין ההצעות".

 

מימין: בעלי מחסני השוק שלום נעמן ורמי לוי. פער גדול מימין: בעלי מחסני השוק שלום נעמן ורמי לוי. פער גדול צילומים: חיים הורנשטיין, אוראל כהן

 

ההתפתחות החדשה מסנדלת את הנאמנים נס וברדיצ'ב, שהעדיפו שרמי לוי ובעלי רשת זול ובגדול אבי יוחנן יערכו התמחרות חוזרת, שהיתה צפויה להעלות את הצעת הרכישה אל יותר מ־170 מיליון שקל. אלא שלוי ויוחנן לא הסכימו להעניק לעובדים את התנאים שדרשו במסגרת ההסכם הקיבוצי — דבר שיקשה על מאמציהם לרכוש את הרשת שכן הסכמת העובדים היא תנאי מהותי לאישור המכירה. עם זאת, לוי לא צפוי לוותר בקלות על הרכישה.

 

ההבנות שאליהן הגיע נאמן עם ועד עובדי קואופ סללו את הדרך לביטול השבתת הסניפים שעליהן הודיע הוועד מוקדם יותר השבוע. אתמול טען יו"ר הוועד אורי צרפי כי בניגוד לטענות הנאמנים, הרוכשים הפוטנציאליים גוררים רגליים ונמנעים מלהתחייב לחתום על הסכם קיבוצי.

 

נס וברדיצ'ב סירבו להגיב אתמול לפניות "כלכליסט" וההודעה שהעבירו לבית המשפט שידרה בעיקר התחמקות. "הנאמנים מבהירים כי יש צורך וחשיבות רבים בהכרעה מהירה בדבר זהות רוכש הרשת", כתבו. הם הוסיפו כי לאור ההבנות שהשיגו מחסני השוק ונעמן מול עובדי קואופ, ומשום שעמדת רשות התחרות לפיה המכירה למחסני השוק היא "במסלול הירוק", הרי ש"בנקודת הזמן הנוכחית מחסני השוק עומדת בכל התנאים הנדרשים כדי לאשר את הצעתה". ההודעה סוכמה בפנייה לשופט לפיה "יש מקום לבחור בהצעה הזוכה".

 

עו"ד נס. "כל השיקולים יילקחו בחשבון" עו"ד נס. "כל השיקולים יילקחו בחשבון" צילום: אוראל כהן

 

 

על רקע הנימה האדישה העולה מתגובת הנאמנים והתעקשות העובדים על מכירה למחסני השוק, סביר שבית המשפט יאשר את העסקה. משמעות הבחירה בהצעת מחסני השוק על פני הצעת רמי לוי היא פער של 25 מיליון שקל בסכום שיוזרם לקופת הנושים. אף שהודעת הנאמנים האחרונה מתייחסת רק לרצון העובדים, עד כה התייחס נס לכלל הנושים וטען כי הוא מחויב גם לנושים הבלתי מובטחים. יש לקוות שבית המשפט ידרוש ממנו להסביר מדוע שינה את עמדתו.

 

נס וברדיצ'ב יכלו להשלים את המכירה למחסני השוק כבר לפני חודשיים, אך המתינו לבדיקת רשות התחרות להשלכות של מכירה אפשרית לרמי או לזול ובגדול. בינתיים, קואופ המשיכה לפעול ולהפסיד כספים בסכום לא ידוע, שכן הנאמנים שמרו את הנתונים בחשאיות. לפי הערכות בענף מדובר בהפסד של 12–7 מיליון שקל בחודש. עד כה לא פעלה כונסת הנכסים הרשמית סיגל יעקובי לדרוש מהנאמנים לחשוף את הנתונים.

 

מטעם הנאמנים נמסר: "ההסכם עם ועד העובדים לא נחתם אלא אך מאתמול, ומעתה הוא נכלל כשיקול. חובת הנאמנים להביא את ההצעות על כל היבטיהן לבית המשפט. כל השיקולים יילקחו בחשבון: טובת הנושים, טובת העובדים ועמדת הממונה, ולפי כל אלה יקבע בית המשפט את דבריו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x