$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

עשור לאחר הפינוי לטובת ענקיות האופנה: בתי הקולנוע חוזרים לעזריאלי תל אביב

רשת בתי הקולנוע של אלקו, HOT סינמה, תפתח חמישה אולמות קולנוע בעזריאלי ת"א ו־12 אולמות בקניון הנגב בב"ש, ומנהלת מו"מ לפתיחת קומפלקס נוסף בחולון

אורנה יפת 06:4914.02.19

כעשור לאחר שיצאו מקניוני עזריאלי, בתי הקולנוע של גלובוס מקס חוזרים לפעול בקניוני הקבוצה, תחת בשם החדש שלהם — הוט סינמה. ל"כלכליסט" נודע כי קבוצת עזריאלי חתמה על הסכם שכירות לתקופה של 10 שנים עם חברת אלקו מדיה ואינטרטיימנט להקמת שני מתחמי בתי קולנוע בקניון עזריאלי תל אביב ובקניון עזריאלי הנגב.

 

 

 

בית הקולנוע בעזריאלי לפני כעשור. כיום פועל במקום סניף H&M בית הקולנוע בעזריאלי לפני כעשור. כיום פועל במקום סניף H&M צילום: מיכאל קרמר

 

 

הקולנוע בתל אביב יוקם בקומה השלישית של קניון עזריאלי, בשטח בו פועל כיום האמפיתיאטרון הצמוד לפארק האי. בית הקולנוע יתפרס על פני כ־2,000 מ"ר ויכלול חמישה אולמות. עזריאלי ואלקו מדיה ישקיעו בהקמת הקומפלקס התל אביבי כ־10 מיליון שקל.

 

בית הקולנוע בבאר שבע יוקם על שטח על שטח של כ־2,500 מ"ר שיתווסף לקניון עזריאלי הנגב. הקומפלקס יכלול 12 אולמות. אלקו מפעילה כיום מתחם של 12 בתי קולנוע במרכז הקניות מבנה בבאר שבע. לפי התכנון מתחם זה ייסגר עם פתיחת בית הקולנוע החדש.

 

המתחמים צפויים לקום בסוף 2020, אך היתרי הבניה הנדרשים טרם התקבלו ומדובר בבינוי מורכב שיימשך מספר שנים. חלק מהתוכנית של אלקו מדיה ושל עזריאלי, היא לעשות שימושים באותם אולמות קולנוע גם לטובת כנסים עסקיים, ימי הולדת, הופעות וכדומה, על מנת למקסם את ההכנסות. בנוסף, מנהלת החברה מו"מ עם עזריאלי על הקמת מתחם בתי קולנוע בקניון החדש שייבנה בחולון.

 

האופנה הבינלאומית דחקה את בתי הקולנוע

 

חברת אלקו, שבבעלות משפחת זלקינד, רכשה את רשת בתי הקולנוע גלובוס מקס בספטמבר 2017 בתמורה ל־144 מיליון שקל, במסגרת הקפאת ההליכים אליה נכנסה הרשת. כיום קבוצת אלקו מדיה, בניהולו של אייל מור, מפעילה באמצעות אלקו סינמה את רשת בתי הקולנוע, שמותגה לאחרונה תחת השם החדש הוט סינמה, זאת בעקבות שיתוף פעולה בין הוט לאלקו מדיה. להוט סינמה 11 מתחמי בתי קולנוע שכוללים 106 אולמות. אלקו מדיה מחזיקה 25% מענף בתי הקולנוע בישראל ומדורגת כשחקנית השנייה במספר מסכי הקולנוע, אחרי חברת תאטראות ישראל, שמפעילה את יס פלאנט ורב חן.

 

לפני כעשור החלו קבוצות הקניונים הגדולות לפנות את בתי הקולנוע שפעלו בשטחן, בעיקר לטובת מותגי האופנה הבינלאומיים שהחלו להכנס לישראל ודרשו שטחי מסחר של אלפי מטרים רבועים. חברת הנדל"ן הראשונה שפלטה את בתי הקולנוע מתוכה הייתה אפריקה ישראל, שהחזיקה בעבר בבעלות על קניון רמת אביב והחליטה להוציא ממנו את קולנוע לב. במקביל הוציאה גם את בתי הקולנוע מקניון סביונים שהיה בבעלותה. אחריה היתה זו עזריאלי שוויתרה על בתי הקולנוע של גלובוס גרופ בקניון חולון לטובת סניף של המשביר לצרכן. באותה העת הסבירו בעזריאלי כי ויתרו על בתי הקולנוע בגלל פתיחת מגה קומפלקס במערב ראשון לציון.

עם זאת נמשכה המגמה ושנה לאחר מכן הוציאה עזריאלי את גלובוס גרופ גם מעזריאלי תל אביב ומקניון מלחה בירושלים, לטובת חנויות ענק של מותג האופנה H&M שנפתחו ב־2010. בקניונים בהם יכלה עזריאלי, היא בנתה קומפלקס בתי קולנוע חדשני ומתקדם, כמו זה שהוקם בקניון איילון. ב־2009 הוציאה גם קבוצת מליסרון את גלובוס גרופ מהגרנד קניון בחיפה.

 

כיום המגמה מתהפכת. בתי הקולנוע חוזרים לקניונים ומכירות הכרטיסים לסרטים עולות בישראל מדי שנה בהדרגה. אחת הסיבות לכך שהנהלות הקניונים מחזירות את בתי הקולנוע נובעת מההבנה שעל הקניונים לשנות את תמהיל החנויות שפועלות בהם כיום ולחזק את הצעת הערך של בילוי, פנאי והסעדה, אם ברצונם לשרוד את התחרות.

 

הקהל קונה פחות ומבלה יותר בקניונים

 

כיום כמחצית מהחנויות בקניונים הן חנויות אופנה שסובלות מחולשה במכירות בשל המגמות הצרכניות של התגברות הקנייה בחו"ל או דרך אתרי אינטרנט בינלאומיים. לא מעט מהכסף של הצרכנים יוצא לחו"ל, הן בגלל הפטור ממע"מ על קנייה של עד 75 דולר באינטרנט, והן בגלל טיסות הלואו קוסט שמובילות ישראלים רבים לטוס מספר פעמים בשנה לחו"ל.

 

ועל אף המגמות הללו, טוען ארנון תורן, משנה למנכ"ל קבוצת עזריאלי וראש תחום הקניונים הקבוצה, כי בקניוני הקבוצה לא מוותרים על שטחי מסחר של אופנה לטובת בתי קולנוע או אטרקציות. "בעזריאלי תל אביב אנחנו בחוסר של שטח ולא הייתי לוקח שטח מסחרי והופך אותו לבתי קולנוע. אבל יש פה הזדמנות מיוחדת להקים משהו חדש בשטח שהוא יש מאין, אז ניצלנו אותה", טוען תורן. "נכון להסתכל קדימה על ידי הוספת אלמנטים של בילוי לקניונים קיימים, אבל בכל שלוש הקניונים שאליהם אנחנו מכניסים כעת בתי קולנוע, אנחנו מוסיפים שטחים ולא מחליפים שטחים קיימים. המהלך של הכנסת בתי קולנוע לקניונים של עזריאלי מתחיל בחיפה, שם ייפתחו ביולי השנה ששה אולמות של חברת מובילנד. תל אביב חסרה מאד בתי קולנוע, אבל גם בעזריאלי תל אביב אנחנו בונים את בתי הקולנוע בקומה השלישית על גג הקניון. גם בבאר שבע האולמות יוקמו במבנה חדש שלא קיים היום ויתווסף בעתיד לשטח הקניון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x