$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

רשת הפארם השלישית מתגלה ככישלון: סמארט פארם סגרה שלושה סניפים נוספים

רשת הפארם שהוקמה על ידי האחים ניסנוב במטרה לעורר תחרות בענף לא מצליחה לשמור את הראש מעל המים. ספקים לכלכליסט: "צ'קים חוזרים ולא עונים לטלפונים"

אורנה יפת 06:5305.02.19

העסקה למכירת ארבעה סניפי סמארט פארם לרשת מחסני השוק התפוצצה, והאחים איציק ושרון ניסנוב החלו לחסל את הרשת בהדרגה. ל"כלכליסט" נודע כי בשבוע שעבר נסגרו שלושה סניפים של סמארט פארם — בקניון עזריאלי רמלה, בקניון שער ראשון של חברת נצבא בראשון לציון ובמרכז המסחרי מגדלי העיר בראשון לציון.

 

 

  

סניף של סמארט פארם בעזריאלי אור יהודה. ייסגר בקרוב סניף של סמארט פארם בעזריאלי אור יהודה. ייסגר בקרוב צילום: עמית שעל

 

 

עוד נודע כי בסוף השבוע חזרו צ'קים שנתנה החברה לספקים עבור סחורה שסופקה לרשת כבר לפני כחצי שנה. אחד מספקי הרשת אמר ל"כלכליסט": "מדובר בצ'קים על סך כמה מאות אלפי שקלים, שקיבלתי מהרשת עבור סחורה שסיפקתי בעבר. הצ'קים מלכתחילה היוו פריסת חוב, אבל עכשיו הם גם ביטלו את הצ'קים ולא עונים לטלפון".

 

סמארט פארם הוקמה כתוצאה מבקשתה של שופרסל להתמזג עם ניו פארם. הממונה על הגבלים עסקיים, מיכל הלפרין, שחששה מחיזוק הדואופול בתחום הפארם, הנשלט על ידי סופרפארם וניו פארם, התנתה את מכירת סניפי ניו פארם לשופרסל בהקמתה של רשת פארם שלישית. ניו פארם חויבה למכור תשעה סניפים לרשת החדשה, בעוד ששופרסל חויבה למכור שני סניפים נוספים. בנובמבר 2017 נמכרו עשרה מתוך 11 סניפים אלו לאחים ניסנוב ב־26 מיליון שקל (סניף נוסף נמכר לרמי לוי). התנאי הנוסף של הלפרין קבע כי הרוכשים יתחייבו להפעיל את הרשת השלישית במשך שנה וחצי מיום הרכישה. כעת ברור כי האחים ניסנוב לא עומדים בתנאי זה, אלא שגם לו היו ממשיכים להפעיל את כל הסניפים הם היו נאלצים לסגור את הרשת בחודש מאי, לאור הקשיים בהפעלתה.

 

מאז שהוקמה סמארט פארם נסגרו מחצית סניפיה. הרשת סבלה מיום הקמתה מחילופי מנכ"לים ואנשי מטה שפוטרו והתפטרו, צ'קים שחזרו וסירוב קופות החולים להאריך את ההסכמים לכיבוד מרשמים בסניפים. לזכותם של ניסנוב ניתן לומר כי מיקומי הסניפים היו בעוכריהם, ובעוד המתחרות נמצאות בקניונים מובילים, סניפי סמארט פארם ממוקמים במרכזי מסחר חלשים. לאחרונה ניהלו ניסנוב משא ומתן עם מחסני השוק במטרה למכור לה ארבעה סניפים, אלא שבענף הפארם טוענים כי במחסני השוק לא באמת היו מעוניינים בעסקה והגיעו למשא ומתן רק כדי להיחשף למחירונים של סמארט פארם. את תגובת האחים ניסנוב לא היה ניתן להשיג

 

  

מימין: איציק ושרון ניסנוב, בעלי סמארט פארם. הפרו התחייבות לרשות ההגבלים מימין: איציק ושרון ניסנוב, בעלי סמארט פארם. הפרו התחייבות לרשות ההגבלים צילום: שאול גולן

 

  

ניתן לומר כי הניסיון של רשות ההגבלים להקים רשת שלישית שתגביר את התחרות בענף הפארם לא עלה בהצלחה. יחד עם זאת, ניתן לראות כי המיזוג בין הענקיות עורר את שוק הפארם לחיים. שופרסל מיתגה את הרשת מחדש ועושה צעדים מסיביים לכניסה לענף, רמי לוי רכש את גוד פארם. עם זאת, בטווח הארוך לא בטוח שהכניסה של שופרסל לפארם תוביל לירידת מחירים, גם אם נרשמה כזו בתחילת המהלך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x