$
פרסום ושיווק

בג"ץ: יש להשוות את מס הקנייה של הטבק והסיגריות; כחלון: "מתנגד לכל העלאה"

המשמעות: מחירה של חבילת טבק לגלגול עשוי לקפוץ פי שניים; עם זאת, שר האוצר יכול להפחית את המס על סיגריות רגילות, כך ששיעור ההתייקרות של הטבק לגלגול יהיה נמוך יותר; כחלון: "התפישה הכלכלית שלי אומרת שצריך להוריד מסים ולא להעלות"

עמרי מילמן 18:1904.02.19
בג"ץ קבע היום (ב') כי שר האוצר יידרש "להפעיל את סמכותו לפי חוק מס קניה ולהטיל באופן מיידי מסי קניה שווים על מוצרי טבק לגלגול ועל סיגריות רגילות". זאת בעקבות עתירה שהגיש המיזם הרב מגזרי למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן נגד שר האוצר משה כחלון ומשרד הבריאות.

 

שר האוצר משה כחלון התייחס בעקב לפסיקת בג"ץ ואמר: "בג"ץ הכריע היום בנושא העלאת המס על הטבק, התפישה הכלכלית שלי אומרת שצריך להוריד מסים ולא להעלות, לכן אני מתנגד לכל העלאה באשר היא. אזרחי ישראל עובדים קשה ומשלמים מספיק מסים ותפקידנו להוריד מסים ככל שניתן. אני חולק על החלטת בג"ץ, אך כמובן שאכבד אותה. נלמד את פסק הדין ונפעל בהתאם". הוא דיבר בכנס של התנועה לאיכות השלטון במודיעין.

 

 

טבק לגלגול עולה היום בין 35 ל- 52 שקל בהתאם לגודל החפיסה (שנעה בין 30 ל-50 גרם) ולמותג. מס הקנייה מהווה היום בטבק לגלגול כ- 35.5% מהמחיר לצרכן בעוד שבסיגריות הוא מהווה 80% מהמחיר לצרכן. במידה וישווה המס, המחיר של טבק לגלגול יעלה ב-25 עד 50 שקל לחפיסה. כלומר בין 62 ל-105 שקל. אם המס יעלה מדובר בתוספת של 450-400 מיליון שקל בשנה בהכנסות המדינה.

 

בפסק הדין כתבה השופטת דפנה ברק ארז כי "אכן, מקובלת עלינו העמדה כי התוויית המדיניות בכל הנוגע לקביעתם של שיעורי המס אמורה להיעשות על-ידי גורמי המדינה, ובמקרה זה על-ידי שר האוצר . עם זאת, 'מדיניות' אינה מילת קסם הפוטרת את הרשות המבצעת מהחובה לנהוג בשוויון או לבחון טענות רציניות בדבר השלכה שלילית של החלטתה על זכויות, במקרה זה הזכות לבריאות. שיקול דעת רחב אינו פטור מהחובות שמטיל המשפט הציבורי".

 

משה כחלון משה כחלון צילום: ארן דולב

 

למעשה הפסיקה לא מחייבת את כחלון להעלאות את המס על הטבק לגלגול, אלא להשוות את המס בין הסיגריות הרגילות לטבק לגלגול, כך שתיאורטית כחלון יכול גם להפחית את המס על הסיגריות הרגילות, או ליצור שיעור מס ממוצע חדש בין שני סוגי הסיגריות,

 

בשבוע שעבר הצטרפה דובק לעתירה, ותמכה בעמדתו של כחלון שלא להשוות את המס על טבק לגלגול לזה של הסיגריות הרגילות. החלטת ההרכב שכללה מלבד ברק ארז את השופטים קרא ושטיין הפסיקה התקבלה פה אחד.

 

השופטת דפנה ברק ארז השופטת דפנה ברק ארז צילום: עמית שעל

 

בנוגע לעמדתו של כחלון אמרה ברק ארז כי "עמדתו של שר האוצר, כפי שהובאה בפנינו, התייחסה אך ורק לשיקול של הכבדה על אוכלוסיות מעוטות הכנסה. איננו מבטלים שיקול זה. לעומת זאת, היא לא התייחסה כלל לשיקולים רלוונטיים נוספים שלכאורה נדרשה התייחסות אליהם – העובדה שהיקף צריכת הטבק לגלגול אינו נתון קבוע, אלא כזה המושפע משיעור המס, וכן החשש ששיעור מס נמוך על מוצרי עישון מסוימים תורם בפועל לעידוד העישון, וממילא משפיע לרעה על בריאות הציבור." עוד הוסיפה "בהתאם לעמדתם של גורמי המקצוע במשרד הבריאות, סיגריות מגולגלות וסיגריות מוכנות הן אותו מוצר מן הבחינה הפונקציונלית. על כן, תהא אשר תהא עמדתם של השרים באשר לשיעור המס המתאים ביחס אליהם – ההבחנה בין מוצרים אלה, באופן שמשליך על הכוונת התנהגויות שיש להן השפעה על הבריאות, אינה יכולה להיקבע ללא כל טעם."

 

על רקע הנתונים לפיהם כ-8,000 איש מתים בשנה מעישון ועוד 1,000 אנשים מתים מחשיפה לעישו,ן אמרה ברק ארז כי " ראוי לוודא כי הכללים בתחום זה יהיו מבוססים על הנתונים המדעיים והרפואיים הרלוונטיים, ולא יגרמו חלילה להטיית התנהגויות הפוגעת בשלום הציבור".

 

מהמיזם למיגור העישון ומהאגודה למלחמה בסרטן, אשר הגישו את העתירה שקיבל היום בג"ץ באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, ומההסתדרות הרפואית, שביקשה להצטרף להליך ולתמוך בעתירה במעמד "ידיד בית המשפט", נמסר: "פסק הדין של בג"ץ, שקיבל את עתירתנו פה אחד, הוא הישג היסטורי במאבק נגד העישון, לטובת בריאות הציבור ולמען ריסון כוחן של חברות הטבק בישראל. זהו רגע שיא במערכה שנמשכה כאן שנים לצמצם את היקף העישון בישראל, העומד אצלנו על למעלה מ-20% בעוד שהוא הולך וצונח ברבות ממדינות המערב. מצער שמשה כחלון סירב לאורך כל התקופה האחרונה להבין כי ישראל חייבת ליישר קו עם המגמה העולמית והתעקש לעצום עיניים, שוב ושוב, למרות כל הנורות האדומות שהדלקנו בדרך,.

 

ד,' יעל בר-זאב, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון: ,מיסוי מוצרי טבק הינו כלי יעיל לצמצום פערים בריאותיים. ממשלת ישראל צריכה להוביל תוכנית לאומית לצמצום העישון הכוללת בין היתר העלאת שיעורי המיסוי באופן עקבי על כלל מוצרי הטבק ועישון. דר' חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור: נחלנו נצחון חשוב נוסף במאבק כנגד חברות הטבק למען בריאותם של הישראלים, נצחון שיציל את חייהם של רבים. החלטת בגץ מבהירה כי מקבלי ההחלטות חייבים להתחשב בשיקולי בריאות הציבור ולהתבסס על עקרונות מדעיים ורפואיים. אנו קוראים לציבור לבחור במפלגות וחברי כנסת שיפעלו להגן על בריאותם ועל האינטרס הציבורי,.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x