$
פרסום ושיווק

טיב טעם לביהמ"ש: עכב את הטיפול בהיתרי השבת בת"א

רשת המזון להורות לעיריית תל אביב לעכב את הטיפול בהיתרי פתיחת מרכולים בשבת. הנימוק: זמן קצר מדי להגשת הבקשות

רשת המזון טיב טעם הגישה אתמול (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה דחופה לצו ביניים, שיורה לעיריית תל אביב לעכב את הטיפול בבקשות לקבלת היתרים לפתיחת מרכולים בשבת (המכונים היתרי שבת). לטענת הרשת, העירייה הקציבה פרק זמן קצר מדי של חודש ימים בלבד (ינואר) להגשת בקשות להיתרי שבת, שיינתנו לשנתיים. אף שעיריית תל אביב דחתה את טענות טיב טעם, המועד האחרון להגשת הבקשות הוארך בחודש נוסף עד ל־1 במרץ.

 

 

 

כיום פועלים בתל אביב כ־300 בתי עסק הפתוחים בשבתות וחגים, בשעה שהנוסח החדש של חוק העזר העירוני מאפשר לחלק רק 164 היתרי שבת. על אף פער המספרים, מאז שהעירייה פרסמה ב־24 בדצמבר נוהל לעריכת הגרלה לקבלת ההיתרים הוגשו עבורם רק 115 בקשות. בתוספת לחוק העזר נקבעו מכסות להיתרים ביחס לאזורים השונים בעיר, ונקבע כי תיערך הגרלה בין מבקשי ההיתר אם מספר הבקשות יעלה על מספר המכסות.

 

סניף טיב טעם בתל אביב סניף טיב טעם בתל אביב

 

בטרם הגישה את הבקשה לבית המשפט פנתה טיב טעם לעיריית תל אביב ישירות, בטענה לקציבת זמן קצר מדי להגשת הבקשות. במכתב התשובה שהועבר לרשת באמצעות עו"ד ישראל לשם ממשרד עו"ד מיתר ליקוורניק ושות' דחתה העירייה את הטענות: "הטענה בדבר פרק הזמן שהוקצה להגשת הבקשות אינה ברורה", נכתב. "הגשת הבקשות אינה פעולה מסובכת ואינה דורשת זמן רב. כל שנדרש הוא למלא טופס מקוון. מכל מקום, פרק הזמן שניתן הוא סביר בהחלט. קשה שלא לקבל את הרושם שכל תכלית מכתבכם היא לנסות לסרבל ולעכב את תחילת הפעלתו של חוק עזר".

 

רון חולדאי ראש עריית תל אביב רון חולדאי ראש עריית תל אביב צילום: אמיר ריינר

 

 

הבקשה שהגישה אתמול טיב טעם בידי משרד עו"ד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות' מתמקדת בנוהל לעריכת הגרלה למתן ההיתרים. רשת המזון טוענת כי העירייה קצבה זמן מוגבל של חודש ימים בלבד להגשת הבקשות להיתרים. עוד נטען כי "נפלו פגמים חמורים בהליך פרסום הנוהל וכן בנוהל לגופו. כך, הנוהל פורסם ללא הודעה מוקדמת מבלי שניתנה זכות טיעון לכל מי שצפוי להיפגע מהנוהל. הנוהל כולל תנאי סף לפיו נדרש רשיון עסק או היתר זמני בתוקף לצורך הגשת בקשה להיתר שבת. לתנאי סף זה אין עיגון כלשהוא בחוק העזר, ומשכך הוא נקבע בחוסר סמכות. גם פרק הזמן הקצר שהוקצה להגשת בקשות אינו סביר ואינו מידתי". טרם הוגשה תגובת העירייה לבית המשפט.

 

מעיריית תל אביב נמסר: "מתקבל הרושם שתכלית העתירה היא לעכב את הפעלת חוק העזר ולהמשיך ליהנות ממצב הדברים בתקופת הביניים. תנאי הסף הנוגע לרישיון עסק או היתר זמני מתבקש מדיני רישוי עסקים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x