$
פרסום ושיווק

מנדלבליט קצב שבועיים לקידום רפורמת החלב

רגע לפני הבחירות והדיון בבג"ץ: היועמ"ש אביחי מנדלבליט מגבה את האוצר בניסיון לקדם את רפורמת החלב בכנסת ולמנוע העלאת מחירים

עמרי מילמן 08:0129.01.19

אחרי שגורמי המקצוע סברו כי יש לאמץ את המלצת ועדת המחירים ולהעלאות את מחיר החלב, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סיכם עם מנכ"ל האוצר שי באב"ד ביום ראשון כי באב"ד ינסה לקדם בשבועיים הקרובים את החקיקה שתאפשר את הרפורמה במשק החלב, ותצדיק את ההחלטה של שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל שלא להעלות את מחיר החלב, כפי שהמליצה ועדת המחירים.

 

 

 

באב"ד כבר החל בניסיון להשיג הסכמה בקואליציה ובאופוזיציה לאשר את החקיקה במסגרת ועדת ההסכמות. יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, שיידרש לקדם את החקיקה לפרטיה בוועדה שבראשתו הביע את הסכמתו העקרונית לקדם את החקיקה ככל שהחקלאים יתמכו בה.

 

ועדת המחירים המליצה במאי שעבר להעלות את המחירים המפוקחים ב־3.4%, לאור התייקרויות חומרי הגלם, אולם כחלון סרב לכך והסכים לקדם את הרפורמה העוסקת בגודל ויעילות הרפתות. נגד ההחלטה הגישה חברת תנובה עתירה לבג”ץ והמדינה תצטרך להשיב עליה ב־14 בפברואר.

 

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: אוראל כהן

 

במהלך הדיון ביום ראשון העלה באב"ד בפני מנדלבליט, מטעמו של כחלון, את הטענה כי הדרישה להעלאות מחירים בתקופת בחירות היא בעייתית. הערכות של גורמים שונים בממשלה היא כי כעת ינסו במשרד האוצר, בסיוע של מנדלבליט, לדחות ככל הניתן את העלאת המחירים, עד לשלב קרוב יותר לבחירות, ואז גם בבג"ץ יסכימו לדחות את ההכרעה לאחרי הבחירות.

 

לידי "כלכליסט" הגיעו העמדות המקצועיות של משרדי האוצר והחקלאות, שקדמו לדיון ביום ראשון. שם כותבות היועצות המשפטיות של משרדי האוצר והחקלאות כי אין מנוס מלהעלות מחירים, מה שכעת מנדלבליט מנסה לדחות. לדברי עו"ד מיכל עקביה, המשנה ליועץ המשפטי של משרד האוצר, "לטעמנו משלא הוצגה הנמקה אחרת, מחויבים השרים לאמץ את המלצת ועדת המחירים". היועצת המשפטית של משרד החקלאות, אפרת אביאני, כתבה: "על השרים לאמץ את המלצתה העדכנית של ועדת המחירים ולעדכן את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח”. מי שמתנגד להסכם וגם מבקש לבטלו הוא ועד הרפתנים. שטוען כי ההסכם נעשה על גבן של חלק משמעותי מהרפתות. לדברי דביר גואטה ממקימי הוועד: "האינטרס הלאומי אינו הפקר. ההסכם אינו חוקי ואינו הגיוני ולא נאפשר פגיעה ברפתנים ובצרכנים”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x