$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

המחליף בדיוטי מתעכב, רש"ת שכחה להודיע לאלמ

רשות שדות התעופה חששה שאופיס דיפו לא תיכנס במועד לחנות החשמל והאריכה לאלמ חוזה בחודשיים על דעת עצמה. אלא שאלמ סירבה להצעה

אורנה יפת 08:3923.01.19

כמה זמן תעמוד חנות מוצרי החשמל בדיוטי פרי נתב"ג סגורה? נכון לעכשיו, כשבועיים לאחר הסגירה, גם לרשות שדות התעופה (רש”ת) אין תשובה. ברשות ניסו למזער נזקים לאחר שהבינו כי הזוכה במכרז החשמל, אופיס דיפו, נתקלה בקושי בפתיחת החנות בשל עיכוב במתן האישורים הנדרשים מול רשויות המס. ברש"ת חשבו כי יצליחו לפתור את הבעיה על ידי הארכת הזיכיון של רשת אלמ בחודשיים נוספים. עם זאת, גורמים מקורבים לאלמ טוענים כי הרשות כלל לא שיתפה אותם בהליך וכי ההודעה על הארכת הזיכיון נשלחה אליהם יומיים לפני סגירתה המתוכננת. עוד טוענים המקורבים כי אלמ פיטרה את כל 150 העובדים שלה בדיוטי פרי והחלה באריזת הסחורה וריקון המחסנים, מה שהוביל את החברה לסרב להצעתה של רש"ת.

 

 

 

סוחרים שעבדו בעבר בדיוטי פרי, אומרים כי "אי אפשר פתאום לבוא ולמלא את החנות ולהחזיר מלאי, אחרי שכבר רוקנת אותה במשך חודשיים ואתה יודע שאתה יוצא מפעילות ומפטר את העובדים".

 

ברשות שדות התעופה טוענים כי מצדם הכינו אופציה להארכת החוזה של אלמ, אך בחרו בסופו של דבר שלא לממש אותה.

 

חנות מוצרי החשמל בדיוטי פרי חנות מוצרי החשמל בדיוטי פרי צילום: דוברת רשות שדות התעופה

 

בגלל השותף האילתי

 

הזוכה הטרייה במכרז להפעלת חנות החשמל והאלקטרוניקה אופיס דיפו, של רני צים, טרם קיבלה את האישורים הנדרשים מרשות המסים להתחיל בפעילות בדיוטי פרי. גורמים מקורבים לצים, טוענים כי מקור הבעיה הוא פעילות של אופיס דיפו באילת תחת חברה־בת ששם לצים יש שותף שמחזיק 30% מהבעלות על החברה. השותף של אופיס דיפו הוא זה שנתקל בבעיה של עבירות מכס לפני שנים אחדות, וכעת ברשות המסים משליכים מכך על פעילות אופיס דיפו בדיוטי פרי ומעכבים את מתן האישור.

 

בסביבתו של צים מעריכים כי האישור מהמכס יינתן בימים הקרובים, ובכל מקרה החברה כבר החלה בשיפוץ ובבינוי של שתי חנויות החשמל שזכתה במכרז עליהן, בטרמינל 3 ובטרמינל 1 וקלטה לפני חודש וחצי 180 עובדים חדשים שעוברים בימים אלה הכשרות.

 

בנוסף, אופיס דיפו כבר חתומה על החוזה מול רשות שדות תעופה והפקידה ערבות בנקאית של 25.5 מיליון שקל לשנה. בשלושה שבועות בהן החנות סגורה לרגל שיפוצים נגרעים מהרשות דמי שכירות של 3.5 מיליון שקל. אם החנות תהיה סגורה גם בפברואר צפויה הרשות להפסד של 5 מיליון שקל נוספים, אלא אם כן תחייב את אופיס דיפו בדמי שכירות, גם אם החנות תהיה סגורה.

 

אופיס דיפו הציעה במכרז סכום של 53.9 מיליון שקל, כאשר דמי ההרשאה המינימליים אותם דרשה הרשות עמדו על 38 מיליון שקל וכ־6 מיליון שקל נוספים עבור שטחים ציבוריים ומחסנים. כאשר אלמ זכתה בזכיון על החנות ב־2012 עמדו דמי ההרשאה שדרשה רשות שדות התעופה על 25 מיליון שקל ובמכרז הנוכחי הגישה אלמ הצעה כספית של 48 מיליון שקל אך הפסידה אותו לאופיס דיפו.

 

ב־2017 גלגלה החנות מחזור כספי של 320 מיליון שקל ו־2018 היתה השנה הראשונה שבה ירד מחזור המכירות של אלמ מהמכירות בחנות, בשל ביטול מס הקנייה על הסלולר שעמד על 15%, מה שהפך את הקנייה בדיוטי פרי ללא כדאית או לכל הפחות הורידה מהאטרקטיביות של רכישת סלולר בדיוטי פרי. בעוד הירידות ירדו, אלמ גם נדרשה להפעיל שתי חנויות חשמל עם פתיחתו של טרמינל 1 במחצית 2017.

 

הכל בגלל הסלולר

 

הורדת המס על הסלולר חוללה תחרות רצינית לחנות החשמל והאלקטרוניקה בדיוטי פרי וחיזקה עוד יותר את מכירות הסלולר באילת שבה נעשים כיום 30% מקניות של מכשירי סלולר בישראל. זה לעצמו הוריד את הכדאיות לרכוש סלולר בדיוטי פרי שכן הרכישה בדיוטי מלווה בפרוצדורה מציקה של פתיחת המכשיר והפעלה שלו בחנות, והלקוח מנוע מלקחת את המכשיר איתו אם הוא ארוז באריזה המקורית שלו.

 

אילת הפכה היום למקום האטרקטיבי ביותר לרכישת סלולר. ל"כלכליסט" נודע כי מחסני חשמל פותחת במרץ חנות ענק באייס מול באילת על שטח של 500 מ"ר וזאת למרות שהיא מפעילה שתי חנויות קטנות יותר בעיר, מה שמעיד על כוונתה של אלקטרה מוצרי חשמל, המחזיקה במחסני חשמל, להילחם על נתח המכירות של הסלולר, על אף שהפסידה במכרז על החנות בדיוטי פרי. טיסות הלואו קוסט אמנם הובילו לכך שהציבור הישראלי נוסע לחו"ל פעמיים או שלוש בשנה, אלא שאת רוב הקניות הוא מבצע בחו"ל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x