$
פרסום ושיווק

ועדת הכלכלה אישרה את הגדלת מכסות הביצים ל-2019 ב-5%

המכסות לייצור ביצי מאכל יעמדו על 2.44 מיליארד ביצים. אישור המכסות לווה בדיון סוער שהתקיים בוועדה ובמהלכו הבהיר היו"ר כבל כי ייאבק בכל הכוח על מנת לסייע לחקלאים לשרוד

אורנה יפת 17:2627.12.18

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה את המכסות לייצור ביצי מאכל לשנת 2019 והן יעמדו על 2.44 מיליארד ביצים, לעומת 2.33 מיליארד ב-2018 – תוספת של כ-5%. המכסות אושרו על פי תקנות המועצה לענף הלול, שהגיש משרד החקלאות ואשר קובעות את הכללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2019.

 

אישור המכסות לווה בדיון סוער שהתקיים בוועדת הכלכלה ובמהלכו הבהיר היו"ר כבל כי ייאבק בכל הכוח על מנת לסייע לחקלאים לשרוד. לדבריו, אישור התקנות הוא הדרך הנכונה לאפשר אספקת ביצים סדירה למשק במחיר ראוי לצרכן.

 

"כרגיל, משרד החקלאות ברוב חוצפתו מביא את התקנות אחרי הדקה ה-90 ואני מוצא את עצמי במצב שעלול לייצר מקרין לא נעימים, בין היתר כדוגמת מה שקרה בשנה שעברה. כבר היה מישהו שניסה וקיבל על הראש מבית המשפט", אמר היו"ר כבל בהתייחס למקרה שבו מגדל ניצל זמן קצר שהתקנות לא היו בתוקף כדי להכניס מטילות ללול ללא אישור.

 

 

ביצים ביצים צילום: בלומברג

 

סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, ד"ר אסף לוי, אמר כי נקודות המחלוקת הן על אופן חלוקת המכסה, האם היא תהיה קבועה כמו בעבר או תוספת זמנית שתטופל בתקנות 2020 כדי למנוע סחר בתוספת. כבל התייחס לאפשרות שמגדלים יסחרו בתוספת המכסה ואמר: "כל מי שמשתמש בהחלטות פה ולא עושה בהן את השימוש שהתכוונו אליו אני תובע שהענישה כלפיו תהייה בלי רחמים. כשאתה נותן מכסה למישהו זה על חשבון מישהו אחר שיכל לגדל ואולי כן רוצה להיות חקלאי. קומבינות לא יקרו".

 

ח"כ חיים ילין הוסיף כי החקלאים צריכים לקחת אחריות. לדבריו, "כשאנחנו מספסרים בקרקע, במים ובמכסות לא פלא שחושבים עלינו כנדל"ניסטים וטייקונים ואחראים על יוקר המחיה. אנחנו צריכים להיות הכי נקיי כפיים ולהיות חקלאים. אדם שיהפוך את הקרקע שלו לנדל"ן, באותו רגע הוא מפיל את כולם".

 

חבר ארגון מגדלי העופות יוסי אדוני אמר: "אנחנו לא חוששים ממנהרות החיזבאללה אלא מהמנהרות שחופרים לנו מבית דגן (משרד החקלאות). ב-2015-2016 המשרד ניסה לבטל את התכנון ומאז הם עסוקים בהכל חוץ מלייצג את החקלאות. לשר ולמנכ"ל יש אינטרסים אחרים ולצערי יש מתוכנו מי שמשתפים איתם פעולה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x