$
פרסום ושיווק

שוקר חשמלי ומכות: שני מנהלים ב"אדום אדום" הורשעו בהתעללות בבעלי חיים

מנהל קו השחיטה וממלא מקומו במפעל בבית שאן, הנמצא בבעלות תנובה, סיפקו לעובדים שוקר חשמלי לשם זירוז עגלים והובלתם אל השחיטה. העובדים עשו שימוש בשוקר ללא תכלית ראויה ובאופן שגרם לעגלים כאב וסבל רב. השופט: "הסבל שנגרם לעגלים עצום, והתכלית היא מקסום רווחים"

נורית קדוש 18:0329.11.18

שופטת בית המשפט השלום בנצרת, דלית שרון-גרין, הרשיעה היום (ה') את מנהל קו השחיטה במפעל "אדום אדום" בבית שאן, הנמצא בבעלות תנובה, אליהו בן מחלוף שטרית (בן 45), ואת ממלא מקומו, באהא דרבאשי (בן 33) בביצוע עבירות של התעללות בבעלי חיים, וזיכה אותם מעבירה של היזק לחיה.

 

מכתב האישום עולה כי בן מחלוף שטרית, סיפק לעובדים שוקר חשמלי לשם זירוז בעלי החיים והובלתם אל השחיטה. העובדים עשו שימוש בשוקר, ללא תכלית ראויה ובאופן שגרם כאב וסבל לעגלים. העובדים חישמלו את העגלים בעת הולכתם ממקום למקום באמצעות השוקר, בכך שהצמידו אותו לחלקים שונים בגופו של העגל, לרבות אזורים רגישים כגון אשכים, אחוריים, בטן, חזה, צוואר, ראש ופנים.

 

 

  

הכניסה למפעל אדום אדום בבית שאן הכניסה למפעל אדום אדום בבית שאן צילום: ערן יופי כהן

 

 

לעיתים עשו העובדים שימוש בשוקר כלפי עגלים שרבצו או קרסו בשל מעידה, החלקה או חרדה, אף במקרים בהם לא היתה לעגלים יכולת פיזית לקום ממקומם, ותוך גרימת כאב וסבל מיותרים. בנוסף, ובמספר הזדמנויות, הכו העובדים את בעלי החיים במקלות מעץ ובצינורות פלסטיק בחלקים שונים בגופם, לרבות על גביהם וראשיהם. חלק מהמקרים נעשו בידיעת הממונים ובהנחייתם.

 

תחקיר כלבוטק שחשף את ההתעללות בבעלי חיים במפעל אדום אדום: 

 

 

בית המשפט מתח ביקורת חריפה על התנהלות הנאשמים, וקבע בין היתר כי "אין ספק שקיומם של נהלים הוא רצוי ומועיל. יחד עם זאת, החוק, שאי ידיעתו אינה פוטרת מעונש, קובע כי אין לענות בעל חיים, להתאכזר אליו או להתעלל בו בדרך כלשהי. קיימים מצבים המצויים בתחום האפור בהם לא ברור אם מעשה הוא מותר או אסור, אז, נהלים סדורים עשויים להסיר ביעילות את הערפל.

 

"מעשי קיצון כגון המפורטים בכתב האישום, אשר מומחשים באופן מזעזע בשלל הסרטונים, אינם דורשים נוהל. כל בר בי רב מבין כי חשמול עגל גורם לו לסבל. כל הדיוט מבין שחשמול חוזר ונשנה גורם לסבל גדול יותר. חשמול באיברים רגישים – שבעתיים. חשמול עגל שקרס והוא כאוב ונתון בלחץ נפשי – עשרות מונים. חשמול עגל שקרס והוא קשור ועקוד למלגזה – זועק לשמיים יותר מזעקות העגלים כולם. שום נוהל אינו נדרש כדי להבין זאת".

 

עוד הוסיף בית המשפט: "הסבל שנגרם לעגלים, בשל השימוש בשלל אמצעים מכאיבים, ובעיקר בשוקר חשמלי, הוא עצום. התכלית היא כאמור, מקסום רווחים. הרווח הכלכלי בענייננו בא לידי ביטוי בצורך בהולכה מהירה של הבהמות על מנת לזרז ולייעל את הליך השחיטה וכן בחשמול חוזר של עגל שקרס, על מנת לנסות ולהביאו לאולם השחיטה או למקום אחר בו ניתן לבצע שחיטה כשרה, גם במחיר סבל עצום, ובלבד שלא יישחט במקום, ובשרו יטמא, מה שיביא להפסד של אלפי שקלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x