$
פרסום ושיווק

בקרוב: סיגריות לא יוצגו בפיצוציות ובדיוטי פרי

לאחר דיון סוער אושר היום בוועדת הכלכלה של הכנסת הסעיף שהיה במחלוקת, והחוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי טבק ימשיך לקראת קריאה שנייה ושלישית. משמעות הסעיף: על אף התנגדות בעלי הפיצוציות, מוצרי טבק וסיגריות לא יוצגו לראווה

ד"ר איתי גל 16:3321.11.18

שלב נוסף במלחמה בעישון: ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את הסעיף בחוק שקובע כי מוצרי טבק לא יוצגו לראווה בחנויות או בדיוטי פרי. הוועדה, בראשות ח"כ איתן כבל, המשיכה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעתם של כבל וגליק לתקן את חוק הגבלת הפרסומות והשיווק של מוצרי טבק, על מנת לאסור פרסום מוצרי טבק ולהגביל את שיווקם. אישורו הסופי של החוק מותנה באשרור נוסף של ועדת שרים לחקיקה, בטרם יעלה להצבעה סופית במליאה.

 

הסעיף שאושר יאסור על הצגת סיגריות למכירה בחזית החנויות, אלא מאחורי וילון או בחדר אחורי. כל חפיסות הסיגריות יהיו אחידות, עם שם החברה אך ללא צילומים כלשהם.

 

לאחר שבשבוע שעבר אישרה הוועדה את סעיף איסור הפרסום והחלה לדון בסעיף שנועד לאסור על הצגת מוצרי עישון בחנויות בצורה בולטת - היום אושר הסעיף ונקבע כי הוא יחול גם על הדיוטי פרי ועל חנויות הנוחות והפיצוציות.

 

ח"כ כבל התייחס כבר בפתיחת הישיבה לנושא הפיצוציות ואמר כי מדובר בהצעת חוק שמטרתה להפחית עישון ולא חוק הפיצוציות. הוא הוסיף כי אם הממשלה תרצה לסייע לבעלי הפיצוציות, הוא האחרון שיתנגד.

 

"אנחנו בפיגור של 20 שנה במאבק בעישון"

 

"בישראל יש מיליון מעשנים ו-8,000 איש מתים מדי שנה מעישון וזה בלתי מתקבל על הדעת", אמר כבל. "ההצעה תעשה היסטוריה בדאגה לעתיד ילדנו. הסתרת הסיגריות נועדה לשדר מסר ברור שסיגריות הורגות. אנחנו בפיגור של 20 שנה במאבק בעישון".

 

סיגריות בדיוטי פרי בנתב"ג סיגריות בדיוטי פרי בנתב"ג צילום: שאול גולן

 

ח"כ נאוה בוקר אמרה כי התפרסמו נגדה הכפשות רבות כי דיברה לטובת בעלי העסקים הקטנים, וסיפרה על אחותה, אמה ובני משפחה נוספים שמתו ממחלת הסרטן. "אני יודעת מה זה ללוות חולי סרטן עד הקבר וכל מי שהפיץ שלי לא אכפת מחולי סרטן שיתבייש. בסך הכל מה שביקשתי בדיון שעבר זה לדאוג לעסקים קטנים שמגיעים לחרפת רעב ואין להם גופים גדולים מאחוריהם", אמרה.

 

ח"כ יהודה גליק אמר כי אין ספק שיש זעקה שצריך לשמוע אותה, אבל צריך לאשר את הסעיף כדי שלא יהרגו אנשים. ח"כ דוד ביטן שאל: "למה לא מפסיקים את הייצור והשיווק של סיגריות? ולמה אלכוהול כן?", וח"כ שולי מועלם רפאלי השיבה לו: "תציע. אין לנו אלא לשמוח בהצעות כאלה".

  

"בסוף נמכור רק סובין"

 

דודו מתתיהו, בעל שתי פיצוציות, אמר כי בעלי הפיצוציות לא נגד החוק, אבל הסעיף המדובר לדבריו יפגע ב-11 אלף בעלי עסקים שמפרנסים 20 אלף בתי אב. "אין לנו לוביסטים. להוריד את הסיגריות מתחת למדף זה קבירת בעלי עסק. בעלי הפיצוציות הם לא אנשים רעים. העיתונאים קיבלו מתנה ותוקפים את הפיצוציות".

 

ח"כ דודי אמסלם סיפר גם הוא על אשתו שנפטרה ממחלת הסרטן ואמר שהוא מתפלל שכל עם ישראל יפסיק לעשן, אבל ההצעה היא לא הדרך הנכונה. "אלכוהול, סוכר וזיהום אוויר ממכוניות הורג יותר אנשים. מחר יעלה חוק לאיסור פרסום שלהם ובסוף נמכור רק סובין וטבעונות", אמר. ח"כ דוד ביטן הוסיף כי צריך ללכת לקראת בעלי הפיצוציות.

 

המהומה בדיון התגברה כאשר מתתיהו התפרץ ואמר: "ח"כ גליק אמר לי לחפש עבודה אחרת. הוא סגר לי את העסק. שלח אותי למכור צעצועים". לפני ההקראה וההצבעה על הסעיף ביקש ח"כ ביטן התייעצות סיעתית, והיו"ר כבל הכריז על הפסקה של חמש דקות בדיון. לאחר ההפסקה אמרה ח"כ לאה פדידה כי הסעיף הוא לא מאוזן ולא נכון.

 

מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, ד"ר חגי לוין, התפרץ לדבריה ואמר: "תתביישי לך". היו"ר כבל קטע אותו מיד. הוא הורה להוציא אותו מהדיון ואמר כי לא יאפשר להתבטא בצורה כזו נגד חבר או חברת כנסת. רגע לפני ההצבעה הזכיר ח"כ אמסלם כי ועדת השרים לחקיקה תמכה בהצעת החוק ואמר כי לכן יתמוך בסעיף.

 

בסופו של דבר אושר הסעיף ברוב של 11 חברי כנסת שהצביעו בעד, בהם היו"ר כבל, ח"כ גליק, ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ דב חנין, ח"כ יעל גרמן, ח"כ שולי מועלם רפאלי, ח"כ איילת נחמיאס ורבין, ח"כ דוד ביטן, ח"כ דוד אמסלם וח"כ רועי פולקמן, בעוד ח"כ לאה פדידה נמנעה. בתום הישיבה היום הבהיר היו"ר כבל כי בכוונתו לסיים את החקיקה בהקדם, ואמר כי יכנס את הוועדה בשבועות הקרובים לדיונים מרתוניים בהצעה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x