$
פרסום ושיווק

החגיגה של כחלון היתה מוקדמת: ביהמ"ש הוציא צו עיכוב זמני על ביצוע הסכם החלב

הבוקר נחתם הסכם בין האוצר להתאחדות מגדלי הבקר שמסדיר את ענף החלב לעשור הקרוב ובמסגרתו יופחתו מחיר המטרה והמכס על חלב מיובא. ועד הפעולה של הרפתנים, המתנגד לכך בירך על ההחלטה: "ההסכם מחייב רפתן לייצר ליטר חלב במחיר הפסד ולמעלה מ-80% ייאלצו לעזוב את הענף"

נורית קדוש 18:0529.10.18

תמרור עצור לחגיגות כחלון את חתימת ההסכם הענפי במשק החלב הבוקר (ב'). השופטת רבקה למרשטריך לטר מבית המשפט המחוזי בחיפה הוציאה הערב צו עיכוב זמני על ביצוע הסכם החלב שנחתם בין האוצר להתאחדות מגדלי בקר. כיוון שמחר יום שבתון במשק בשל הבחירות לרשויות המקומיות, צו העיכוב על ביצוע ההסכם יהיה בתוקף עד שזה יידון לעומק בדיון שנקבע ל-31 באוקטובר.

 

 

ההסכם שנחתם הבוקר מבטיח לרפתנים כי המחלבות ייקנו מהם את כל החלב שייצרו ובמחיר קבוע. בתמורה לפיצוי בגובה 450 מיליון שקל שיקבלו הרפתנים, יופחת מחיר המטרה בהדרגתיות ב-23 אגורות וזאת כנגד ביטול חובת הפחתת המחיר ב-5 אגורות בשנה. עוד נקבע, כי בחודש ינואר יופחת מכס בשיעור של 40% ותוך עשור יירד המכס בשיעור של 65%. להערכת כחלון, הרפורמה תחסוך מאות שקלים לשנה למשפחה. בתמורה לפתיחת המכסים והפחתת מחיר המטרה, יקבלו הרפתנים 450 מיליון שקל, 350 מיליון מתוכם לרפתנים במושבים והיתר לקיבוצים.

 

הפנייה לבית המשפט נעשתה על ידי עודד שוהם, יו"ר ועד הפעולה של הרפתנים, החשים עצמם נפגעים מההסכם. לדברי שוהם, "מדובר בדחייה חשובה, מפני שעד היום כל ההסכמים והפעולות של התאחדות מגדלי בקר בנוגע להסכם זה, נעשו בימי שישי ובשבתות - ימים שרוב המשק שובת בהם ממלאכה". ועד הרפתנים היא קבוצה המאגדת לטענתה 90 בעלי רפתות במושבים מכל אזורי הארץ, שהתאגדו לאחרונה בכדי לחשוף לדבריהם את הנתונים האמיתיים על שוק החלב, ועל הקשר בין הגורמים השונים בו ליוקר המחיה.

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: עמית שאבי

 

 

לטענת שוהם, תנובה התנתה את משיכת העתירה שהגישה לבג"צ בדרישה ששר האוצר משה כחלון ינמק מדוע לא אימץ את המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב בפיקוח ב-3.4%, בכך שיחתם הסכם ענפי. אלא שכיוון שבהסכם שנחתם תנובה לא היוותה צד, ככל הנראה לא תמשוך את העתירה. כיוון שהמועד האחרון להגשת תגובת האוצר לעתירה נקבע לשבוע הבא, טוען שוהם כי האוצר עלול לבקש דחיה בהגשת התגובה המבוססת על ההסכם שהוקפא כעת.

 

שוהם מסר: "הסכם העקרונות שנחתם בין התאחדות מגדלי בקר לבין האוצר הוא יום שחור לכלכלה ולחברה בישראל. למעשה, ההסכם מחייב רפתן לייצר ליטר חלב במחיר הפסד ולמעלה מ-80% מהרפתנים, אם לא יותר, ייאלצו לעזוב את הענף. היתר ישרדו בקושי רב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x