$
פרסום ושיווק

אחרי שנה של דיונים: נחתם ההסכם שמסדיר את ענף החלב לעשור הקרוב

ההסכם ממבטיח לרפתנים כי המחלבות ייקנו מהם את כל החלב שייצרו ובמחיר קבוע. בתמורה לפיצוי בגובה 450 מיליון שקל שיקבלו הרפתנים, יופחת מחיר המטרה בהדרגתיות ב-23 אגורות וזאת כנגד ביטול חובת הפחתת המחיר ב-5 אגורות בשנה

נורית קדוש 07:3329.10.18

שנה של דיונים ומחלוקות, הסתיימה הלילה עם חתימה על הסכם ענפי שמסדיר את ענף החלב לעשור הקרוב. כפי שנחשף בכלכליסט, לאחר שביום שישי הגיעו הרפתנים להסכמות פנימיות, התכנסו אתמול במשרד האוצר לטובת חתימה על ההסכם. זאת לאחר שבמשרד האוצר הציבו לרפתנים אולטימטום שאם לא יחתמו עד אתמול, יפעל האוצר באגרסיביות לפתיחת השוק לייבוא פטור ממכס.

 

 

 

ההסכם משאיר את התכנון בענף החלב ומשמר את המנגנון המבטיח לרפתנים כי המחלבות יקנו מהם את כל החלב שייצרו ובמחיר קבוע ההסכם משאיר את התכנון בענף החלב ומשמר את המנגנון המבטיח לרפתנים כי המחלבות יקנו מהם את כל החלב שייצרו ובמחיר קבוע צילום: בלומברג

 

 

ההסכם משאיר את התכנון בענף החלב ומשמר את המנגנון המבטיח לרפתנים כי המחלבות יקנו מהם את כל החלב שייצרו ובמחיר קבוע (מחיר מטרה). בתמורה לפיצוי בגובה 450 מיליון שקל שיקבלו הרפתנים, יופחת מחיר המטרה בהדרגתיות ב-23 אגורות וזאת כנגד ביטול חובת הפחתת המחיר ב-5 אגורות בשנה, כחלק ממהסכם הקודם (הסכם לוקר). בנוסף, ילוו הרפתנים למחלבות 16.5 אגורות באמצעות הפחתת מחיר המטרה, אולם הסכום יושב להם בתום התקופה.

 

שינוי נוסף נוגע לכך שמשנת 2025, חישוב המחיר לחלב הגולמי יתבסס על עלויות ייצור של רפת גדולה יותר מהיום, המייצרת 1.2 מיליון ליטר חלב בשנה. זאת בכדי להוריד את מחיר החלב המחושב היום על בסיס הוצאות של רפתות קטנות של 700 מיליון ליטר בשנה בלבד. בנסיון להוביל להורדת מחירי מוצרי החלב, יופחת המכס על יבוא מוצרים, אולם מנגנון שמירה על היקף ייצור החלב הגולמי המקומי קובע כי הפחתת המכס לא תהיה אוטומטית, אלא רק אם לא תפחת כמות הייצור המקומי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x